Yaşlanan Kedilerin Bakımı

0 76

Yaşlanan Kedilerin Bakımı

Kediler ortalama 15 ile 20 yıl arasında yaşarlar. 11 yaşından sonra kedilerde yaşlanma belirtileri fiziksel olarak gözlemlenebilir boyuta ulaşır. Kedinizin koklama, tatma ve işitme duyularının hassasiyeti azalır, eklemleri yıprandığı veya ağrıdığı için hareket kabiliyeti azalmaya başlar. Derileri ve tüyleri, cilt için besleyici yağların üretilmesini sağlayan yağ bezlerinin verimsiz çalışmasından dolayı daha solgun hale gelebilir ve eklem iltihabı gibi durumlarda kendi temizliklerini düzgün bir şekilde yapabilmelerini zorlaştırır.

Diş problemleri yaşlandıkça arttığı için kilo vermesine neden olabilir.

Kediler yaşlandıkça bilişsel bozukluk nedeniyle de rahatsızlık yaşayabilir; söz konusu rahatsızlığın, yaşları 16 ile 20 arasında değişen kedilerin %80’inden fazlasını etkilediği tahmin edilmektedir. Bu durum uykusuzluk, çevreyi tanımama, yüksek huzursuzluk ve mama ya da kum kabının yerleri gibi bilinen düzenlerini unutmak şeklinde kendini gösterir.

Yaşlanan kedinizin yaşam konforunu yükseltmek için:

Kediler yaşlandıkça beklenen doğal sona doğru giderken yapabileceğiniz onun hayatını kolaylaştırabileceğiniz bazı yöntemler mevcuttur.

İçinde bulunduğu çevre

Kedinizin en sevdiği yerleri, rampa veya küçük basamaklarla daha kolay erişebileceği hale getirin ve buralara favori oyuncaklarını veya eşyalarını yerleştirin. Yiyeceğini ve suyunu kolayca ulaşabileceği bir yere koymalısınız; daha kolay girip çıkabileceği daha alçak kenarlı bir kum kabı kullanmak da düşünülebilir.

Uyku ve Egzersiz

Yaşlanan kedinizi iyi bir uyku rutini oluşturmaya teşvik etmek için gün içerisinde onunla oynayarak geceleri bitkin düşmesini sağlayabilirsiniz. Yatağında yatmasını teşvik etmek ve daha az aktif kedilerde baskıya bağlı oluşan yaraları önlemek için yastık kullanarak yatağını rahat bir hale getirin. Feromon spreyler, kedinizin gevşemesini ve kaygı veya uykusuzluğun azaltılmasını sağlayabileceği için faydalıdır.

 

Cevap bırakın