12 Maddede Bakımı Kolay Köpek Cinsleri

0 17

Bakımı kolay köpek cinsleri birçok insan tarafından merak edilir. İnsan hayatında kimi zaman bir dost, kimi zaman ise bir koruyucu ve avcı olarak yer alan köpeklerin insanlarda özel bir yeri vardır. 400’den fazla cinsi ile büyük bir nüfusa sahip olan köpekler, insanların en çok tercih ettiği evcil hayvanlar arasında yer alır. Ancak köpek sahiplenirken çeşitli durumlara dikkat etmek gerekir. Tüy dökme miktarı, ses düzeyi, bakım ve egzersiz ihtiyacı dikkat edilmesi gereken şeylerden bazılarıdır. Bu şekilde kişiler, zamanlarına ve mekanlarına göre en uygun bakımı verebilecekleri köpekleri seçebilir.

Bakımı Kolay Köpek Cinsleri Hangileri?

bakımı kolay köpek cinsleri

Bakımı kolay köpek cinsleri şu şekildedir:

1. American Staffordshire Terrier Cinsi

American Staffordshire Terrier cinsi köpeklerin kaslı, çevik ve zarif bir görünümleri vardır. Oyuncu, enerjik ve dışa dönük sevgi dolu karakteri ile tam bir aile köpeğidir. Oldukça koruyucu ve sadık olan American Staffordshire Terrierlerin çocuklarla da arası iyidir. Kısa ve sert tüyleri bulunur. Bu nedenle çok tüy dökmezler. Orta düzeyde egzersiz ihtiyaçları vardır. Günlük bir saatlik egzersiz yeterli olacaktır. Zeki ve öğrenmeye istekli canlılardır. Küçüklükten beri eğitilmeleri daha iyi olacaktır. Orta büyüklükte bir köpek cinsi olduğu için yeterli besin değerine sahip ve vücut yapısına uygun mamalar ile beslenmesi gerekir.

2. Pug Cinsi

Bakımı kolay köpek cinsleri arasında yer alır. Büyük gözleri ve yüzündeki kırışıklıklar ile kendine has yüz özelliklerine sahip Pug cinsi köpekler, küçük köpekler sınıfında yer alır. Son derece sevecen ve dost canlısı bir ırktır. Sahiplerinin ilgisini çok seven oyuncu bir yapıları bulunur. Kısa tüyleri vardır. En çok yazın ve sıcak havalarda tüy dökerler. Yine de fazla tüy bakımı gerektirmez. Düşük egzersiz ihtiyaçları ile hemen herkese hitap eder. Yarım saatlik bir egzersiz pug cinsi köpekler için yeterlidir. Mideleri küçüktür ancak fazla oburlardır. Obezite sorununu önlemek için beslenme ve egzersiz önemlidir. Bir yaşından önce gerekli eğitimleri vermeye başlamak iyi olacaktır.

3. Alman Çoban Köpeği

Bakımı kolay köpek cinsleri arayışında iseniz Alman çoban köpeği harika bir seçim olabilir. Akıllı ve cesur olan Alman çoban köpekleri, büyük boyutlu köpek cinsleri arasında yer alır. Kaslı ve atletik bir vücutlara sahipler. Sahibine son derece sadık olan bu köpekler, aynı zamanda en zeki köpekler arasındadır. Yüksek görev bilinçleri ile çeşitli yerlerde onları görmek mümkündür. Yılda yalnızca iki kez yoğun tüy dökerler. Onun dışında tüy bakımı kolaydır. Yüksek zekaları ile eğitilmeleri kolaydır. Sportif olan Alman çoban köpeği ırkı için günlük bir saat egzersiz yeterli olacaktır.

4. Beagle Cinsi

Küçük yapıları ve sevimli davranışları ile dikkatleri üzerine çeken beagle cinsi köpekler, küçük köpek ırkları arasındadır. Çok dost canlısı köpeklerdir. Koku duyuları çok hassastır.  Bu yetenek nedeniyle zamanında avcılar tarafından çok tercih edilmişlerdir. Beagle cinsinin tüyleri orta uzunluktadır. İlkbaharda tüy dökerler. Oldukça enerjik olan bu köpekler için bir saatlik egzersiz yeterli olacaktır. İnatçı doğaları ile eğitilmeleri biraz zor olmasına rağmen doğru taktiklerle bu canlıları eğitmek mümkündür.

5. Chihuahua Cinsi

bakımı kolay köpek cinsleri

Bakımı kolay köpek cinsleri arayanlar için en iyi seçimlerden biridir. Çanta köpekleri olarak da bilinen Meksika kökenli chihuahua cinsi köpekler, dünyanın en küçük boyutlu köpekleridir. Küçük boyutlu olmalarına rağmen oldukça cesur olmaları nedeniyle iyi bekçi köpekleridir. Sahiplerine karşı çok bağlı ve sevgi dolu olurlar. Uzun veya kısa tüylü olmak üzere iki farklı türü bulunur. Her iki tür de çok fazla tüy dökmez. Bu nedenle tüy bakımı kolay olan temiz canlılardır. Enerji dolu olan bu canlıları beslemek için küçük apartman daireleri bile oldukça yeterli kabul edilir. Egzersiz ihtiyaçlarını karşılamak adına 30 dakikalık bir yürüyüş uygundur. Son derece zeki olan bu köpeklerin eğitimine yavruyken başlanmalıdır. İtaat eğitime özellikle dikkat edilmelidir. Aksi taktirde istediğini yaptırmaya alışık bir şekilde büyüyebilir.

6. Border Terrier Cinsi

Bakımı kolay köpek cinsleri listesinde öne çıkan bir ırktır. Küçük boyutlu bir terrier olan Border Terrier cinsi köpeklerin kökeni İngiltere’dir. Kalın ve sert yapılı tüyleri vardır. Az tüy dökmeleri nedeniyle tüy bakımları kolaydır. Koku alma duyuları çok gelişmiştir ve çok hızlı hareket edebilirler. Oynamayı seven çok hareketli canlılardır. Ayrıca kilo almaya yatkın vücutları vardır. Bu yüzden günlük olarak en azından bir saat egzersiz yapmaları iyi olacaktır. Eğitilmesi kolay olan zeki canlılardır. Ancak eğitim sırasında sert davranmamaya dikkat edilmelidir.

7. Havanese Cinsi

Bakımı kolay köpek cinsleri söz konusu olduğunda öne çıkar. Küçük boyutlu köpek cinsleri arasında yer alan Havanese cinsi köpeklerin kasları oldukça güçlüdür. Minik olmalarına rağmen sağlam bir kas yapıları mevcuttur. Çok enerjik, sosyal ve oynamayı seven sevimli canlılardır. Genellikle kısa tüy yapısına sahip olan Havanese cinsi köpekler, çok fazla tüy dökmez. Bu sebeple bakımı kolaydır. Orta derecede egzersiz ihtiyaçları vardır. Eğitilmesi kolay, zeki canlılardır. Eğitim sırasında çok sert davranmamak daha etkili sonuçlar alınmasını sağlar. Apartman hayatında da bakılmaları mümkündür.

8. Doberman Pinscher Cinsi

Almanya kökenli olan Doberman Pinscher cinsi köpeklerin güçlü ve atletik bir fizikleri bulunur. Asil görünümü ile dikkat çeker. Enerjik ve zeki yapısıyla hem bir dost hem de bir koruyucudur. Sahiplerine çok düşkün ve bağlı olurlar. Egzersiz ihtiyaçları yüksektir. Güçlü bir karaktere sahip olan Doberman Pinscher cinsi köpeklere, eğitilirken liderin kim olduğunu göstermek önemlidir. Zeki doğaları ile eğitilmeleri kolaydır. Çok fazla tüy dökmeyen bir köpek türüdür. Ayrıca köpek kokusu az olan temiz canlılardır. Ayrıca bakımı kolay köpek cinsleri listesinde ön plana çıkar.

9. Poodle Cinsi

bakımı kolay köpek cinsleri

Küçük boyutlu köpek cinsleri arasında yer alan Poodle cinsi köpekler, enerjik ve zeki canlılardır.  Fransa kökenli olan bu köpeklerin sevimli ve zarif bir görünümleri vardır. Dünyadaki en zeki köpek cinsleri arasında yer alan Poodle cinsinin tüy dökümü azdır. Bundan dolayı alerjik kişiler tarafından da rahatlıkla beslenebilir. Özel kıvırcık tüy yapısına sahip olan Poodle cinsinin tüyleri düzenli olarak taranmalıdır. Öğrenmeye açık ve eğitimleri kolay canlılardır. Erken yaşlarda eğitime başlanarak iyi sonuçlar alınabilir. İlgi meraklısı Poodle cinsinin orta düzeyde egzersiz ihtiyacı vardır.

10. Mastiff Cinsi

Bakımı kolay köpek cinsleri arasında bir diğeri de Mastiff olur. Evine ve sahibine çok düşkün olan canlılardır. Sevdiği insanlara ve yerlere karşı çok koruyucu olurlar. Büyük boyutlu köpek cinsleri arasında yer alır. Güvenilir, nazik ve sessiz bir karakteri ile insanların ilgisini çeker. Kısa bir tüy yapıları vardır ve çok fazla tüy dökmezler. Çok fazla egzersiz ihtiyaçları yoktur. Bu nedenle evde bakılmaları da mümkün olur. Dinlenmeyi sevmeleri nedeniyle yattıkları yerlerin yumuşak olmasına dikkat edilmelidir. Öğrenmeyi seven akıllı köpeklerdir.

11. West Highland Whith Terrier Cinsi

Bembeyaz tüyleri ve simsiyah gözleri ile görenleri aşık eden West Highland Whith Terrier cinsi köpeklerin yetenekleri, esasen boyutlarının ötesindedir. Küçük köpek cinsleri arasında yer almalarına rağmen oldukça güçlülerdir. Özellikle bacak kasları çok gelişmiştir. Hareket etmeyi seven bu canlıların orta derecede egzersiz ihtiyacı mevcuttur. Zeki, meraklı ve cesur bir karakterleri vardır. İnatçı bir yapıları olduğu için eğitim verilirken sert davranılmamalıdır. Olumlu yöntemler izlenerek daha etkili sonuçlar alınabilir. Ailesine çok düşkün olan bu canlılar, ilgiye meraklı oldukları için yalnız kalmayı sevmezler. Uzun tüyleri olmasına rağmen çok fazla tüy dökmezler. Bu nedenle bakımı nispeten kolaydır.

12. Charles Spaniel Cinsi

Evlerine ve sahiplerine çok düşkün olan Charles Spaniel cinsi köpeklerin çok sosyal, enerjik ve uysal karakterleri öne çıkar. Tüy dökümü fazla olduğu için düzenli olarak tüyleri taranmalıdır. Uysal yapıları ile eğitilmeleri kolaydır. Orta derecede egzersiz ihtiyaçları vardır.

Cevap bırakın