8 Maddede Apartmanda Beslenebilecek Köpekler

0 4

Apartmanda beslenebilecek köpekler sıklıkla araştırılıyor. Köpekleri çok sevip yeterli alana sahip olmayan pek çok köpek sever bulunuyor. Apartmanda yaşayıp diğer apartman sakinlerini rahatsız etmemek için köpek alıp almamak konusunda kararsız kalınabiliyor. Siz de köpek beslemek konusunda kararsız kalıyorsanız bu yazı tam olarak sizin için!

Apartmanda daha büyük boyutlu köpekleri beslemek zor olacaktır. Bunun sebebi az hareket alanına sahip olmaları ve enerjilerini atamamalarıdır. Ayrıca kısıtlı alan nedeniyle eşyalara zarar vermeleri de mümkündür. Bu nedenle apartman hayatı için küçük boyutlu köpekler daha uygun bir tercihtir. Bu yazımızda sizler için apartmanda beslenebilecek köpekler ile ilgili bir liste oluşturduk.

Apartmanda Beslenebilecek Köpekler Hangileri?

Apartmanda Beslenebilecek Köpekler

Apartmanda yaşıyor olsanız bile köpek beslemeniz söz konusu olabilir. Küçük köpek ırkları arasındaki sevimli dostlarımız apartman yaşamına çok uygundur. Apartmanda beslenebilecek köpekler şu şekildedir:

1. Pug

Pug cinsinin kökeni Çin’dir. Yuvarlak yüz yapısı, kocaman gözleri ve karakteristik kırışık alın yapısı ile insanları kendine çeker. İnsanlar için sadık bir dost olur. İlgi meraklısı bir karakteri vardır. İlgiyi çok sevdikleri için kıskanç bir doğaları mevcuttur. Ancak insanlara karşı saldırgan davranışlar göstermezler.

Her yaştan insana kendilerini sevdiren bir doğaları ile pug köpekler, oldukça popüler. Küçük boyutlu olan Pug cinsi köpekler, apartmanda beslenmeye uygundur. Çok fazla egzersiz ihtiyaçları yoktur ve dinlenmeyi severler. Gereksiz havlamazlar ve yüksek sesler çıkarmazlar. Sadece gerektiği durumlarda bekçi doğaları nedeniyle havlarlar. Meraklı ve zeki olan bu dostlarımızı eğitmek biraz zordur. Ancak yumuşak bir şekilde yaklaşarak ve üstüne düşerek eğitim verirseniz çok daha iyi sonuçlar alırsınız.

2. Beagle

Apartmanda beslenebilecek köpekler arasında Beagle cinsi de var. Kökeni İngiltere olan Beagle köpek ırkı, bir zamanların tavşan avcıları olan sevimli canlılardır. Küçük boyutu ile dikkat çeken bu ırkın sosyal ve neşeli bir karakteri vardır. Oyun oynamayı çok severler. Bazen de çok inatçı olabilirler. Bu yüzden eğitimlerinde biraz zorluk çıkabilir.

Ancak otoritenizi gösterirseniz ve pes etmezseniz eğitimden mükemmel sonuçlar alabilirsiniz. Kısa ve sert tüylere sahip olan Beagle köpek ırkının tüy bakımı oldukça kolaydır. Haftada 1 veya 2 kez taramak yeterli olacaktır. Son derece meraklı bir yapıları vardır. Bu nedenle egzersizlerini tasma takarak yaptırmak daha iyi olur. Bu şekilde yapılan 1 saatlik bir egzersiz Beagle köpek ırkı için yeterli olacaktır.

3. Chihuahua (Şivava)

Apartmanda beslenebilecek köpekler

Apartmanda beslenebilecek köpekler listesi devam ediyor. Meksika kökenli olan Chihuahua köpek ırkının boyutu çok küçüktür. Bu nedenle biraz ürkek bir yapıları vardır. Küçük boyutlu canlılarla daha iyi anlaşırlar. İnsanlar ile olan ilişkileri de çok kuvvetlidir. Ürkek bir doğaları olmasına rağmen bazı durumlarda aşırı cesur olabilirler. Çok akıllı ve nazik olan Chihuahua köpek ırkı sahibine çok düşkündür.

Chihuahua köpek ırkının tüy yapısı kısa ve uzun olarak değişiklik gösterir. Bazı Chihuahua cinslerinin tüyleri uzunken bazılarının tüyleri kısadır. Kısa tüylü olan Chihuahua’ların tüy bakımı daha kolaydır. Haftada bir kere taramak yeterli olacaktır. Ancak uzun tüylü olan Chihuahua’ların tüyünü her gün taramak gerekir. Kısa tüylü olanların kışın üşümesi kolaydır. Bu nedenle kıyafet giydirerek üşümesi önlenebilir. Çabuk üşüdükleri için ev ortamını ve sıcak yerleri çok severler. Egzersiz ihtiyaçları ev ortamında kolaylıkla karşılanabilir. Çok soğuk olmayan havalarda sosyalleşmesi için dışarı çıkarmak iyi olur. Düşük özgüvenli olan bu dostlarımızı eğitirken sert davranmamak önemlidir. Sabırlı bir şekilde öğretmeye devam ederseniz ve yumuşak bir sesle eğitim verirseniz eğitim daha verimli olacaktır.

4. Pekingese (Pekinez)

Pekinez köpekler de apartmanda beslenebilecek köpekler arasındadır. Pekingese köpek ırkı sahibine çok düşkün olur. Ayrıca özgürlüğüne de düşkün olan bu köpek ırkı kısıtlanmayı sevmez. Çok sosyal ve uyumlu olurlar. Evlerine bağlı olan Pekingese köpek ırkı için oyun oynamak da vazgeçilmezdir. Kilo almaları çok kolay olduğu için beslenmesini kontrol altında tutmak gerekir. Şüpheci olmalarıyla bilinen Pekingese’ler yabancıları pek sevmezler.

Az düzeyde egzersiz ihtiyaçları vardır. Bu nedenle apartmanda beslenebilecek köpekler arasında yer alır. Kısa, uzun ve karışık tüy yapısı olmak üzere çeşitli tüy yapılarına sahip olabilmekteler. Tüyleri sık ve yoğun bir yapıdadır. Tüy yapısına göre tüylerinin bakım zorluğu değişiklik gösterir. Genel bakımlarına ciddi özen gösterilmelidir. İnatçı oldukları için eğitilmeleri zor olabilir. Ancak pozitif ve yumuşak bir yaklaşımla sabır göstererek verimli sonuçlar alabilirsiniz.

5. Jack Russell Terrier

Apartmanda Beslenebilecek Köpekler

İngiltere kökenli avcı köpekler olan Jack Russell Terrier köpek ırkı çok cesurdur. Hatta bazen aşırı cesur davranışlar bile sergileyebilirler. Meraklı bir köpek olarak karşımıza çıkar. Sahiplerine çok düşkün olan bu köpeklerin özgüveni çok yüksektir. Enerjileri çok yüksek olan çok hareketli canlılardır. Enerjisini atması için gerekli alana sahip olması ve egzersiz yaptırılması çok mühimdir.

Tasma takarak dışarı çıkarmak daha iyi olacaktır. Keşfetmeyi seven Jack Russell Terrier köpek ırkı birden ortadan kaybolabilir. Egzersiz ihtiyaçları karşılanırsa apartmanda yaşamaları mümkün olur. Kısa, uzun ve karışık tüy yapıları vardır. Tüy bakımı kolaydır. Çok çabuk öğrenen Jack Russell Terrier köpek ırkı bazen inatçı olabilir. Pek çok oyun öğrenme kapasitesi olan bu köpeklere sabırlı bir şekilde eğitim verirseniz mükemmel sonuçlar elde edersiniz.

6. Pomeranian Boo

Apartmanda beslenebilecek köpekler arıyorsanız; Pomerian Boo iyi bir tercih olabilir. Almanya kökenli olan Pomeranian Boo köpek ırkı, sevimli görünüşü ile insanları kendine çeker. Yumuşacık tüyleri ile birer oyuncak gibi dururlar. Uzun bir tüy yapıları vardır ve düzenli tüy bakımı yapılması gerekir. Her gün tüylerinin taranmasına özen gösterilmelidir.

Sahiplerine çok düşkün ve sevecen olurlar. Yabancılarla ve diğer canlılarla olan etkileşimine dikkat edilmelidir. Havlamayı çok severler. Ancak küçüklükten beri verilen bir eğitimle buna çözüm bulunabilir. Sahiplerinin ilgisini seven bu sevimli dostlarımız için oyunlarda önemlidir. Düşük egzersiz ihtiyaçları ile apartmanda yaşamaya çok uygun olurlar.

7. Yorkshire Terrier

Ufak boyutu ve sevimli görünüşü ile Yorkshire Terrier köpek ırkı özellikle kadınlar arasında çok popülerdir. Çantada taşınabilecek kadar küçük oldukları için çanta köpekleri olarak da bilinirler. Kökeni İngiltere olan bu çevik köpekler, bir zamanlar fare avlamak için kullanılıyordu. Ailesine çok düşkün ve sevgi dolu olurlar. Ancak yabancılara karşı temkinli bir doğaları vardır. Bu nedenle iyi bekçi köpekleri olurlar.

Avcı doğaları nedeniyle diğer hayvanlarla anlaşmaları zordur. Bu yüzden iyi bir şekilde sosyalleştirmek gerekir. Havlamayı seven bu köpekleri sabırlı bir şekilde eğitmek önemli olmaktadır. Eğitimden hoşlanmayan bu inatçı dostlarımızı sabırla eğiterek iyi sonuçlar almak mümkün olur. Tüylerinin bakımına özen gösterilmelidir ve her gün taramaya dikkat edilmelidir. Egzersiz ihtiyaçları az veya orta düzeyde denebilir. Bu nedenle apartmanda beslenebilecek köpekler arasında yer alır.

8. Maltese Terrier (Malta Köpeği)

Beyaz, dalgalı tüyleri ve kocaman boncuk gözleri ile görenleri büyüleyen Maltese Terrier köpek ırkının kökeni Malta’dır. Uzun ve sağlam tüyleri vardır. Çok fazla tüy dökmezler. Bu sebeple tüy bakımı kolaydır. Enerjik ve hareketli bu dostlarımız için oyun oynamak da çok önemlidir. Diğer canlılarla kolayca anlaşıp oyun oynayabilirler. Ancak çocuklara karşı biraz saldırgan olabilirler. Bundan ötürü dikkatli olmakta fayda vardır.

Egzersiz ihtiyaçlarını karşılamak için günlük 30 dakika yürüyüş yapmaya dikkat edilmelidir. İsteksiz oldukları için eğitmek zor olabilir ama otorite kurarak sabırla bunu başarmak mümkün olur. Sahibine çok düşkün olan Maltese Terrier köpek ırkının sahibini çok kıskandığını da unutmamak gerekir. Yine de gerek boyutu gerek bakımı gibi nedenlerle apartmanda beslenebilecek köpekler arasında yer alır.

Cevap bırakın