9 Maddede Apartmanda Beslenebilecek Kediler

0 11

Apartmanda beslenebilecek kediler, yeni bir kedi sahiplenmek isteyen kişiler tarafından araştırılıyor. Pek çok farklı kedi ırkı arasından bazı kediler, apartman yaşamına daha iyi uyum sağlıyor. Bu kedi cinslerini sizler için sıraladık.

Apartmanda Beslenebilecek Kediler

Apartmanda Beslenebilecek Kediler

Ailenize yeni bir kedi dahil etmek istiyorsanız; apartmanda beslenebilecek kediler şunları içeriyor:

1. Amerikan Shorthair Kedi Irkı

Yerli shorthair kedisinin yerli versiyonu olan bu kediler, insanlarla zaman geçirmeyi çok severler. Oldukça uysal, eğlenceli ve uyumlu bir kedidir. Amerikan Shorthair kedileri, sosyal gereksinimlerini karşılayacak kadar evde olduğunuz müddetçe apartmanda yaşayabilirler. Öte yandan oyuncularla zaman geçirmeyi ve pencereden etrafı izlemeyi de seven kedilerdir. Kısa ve yoğun tüyleri vardır. Düzenli olarak tüy bakımından geçmesi gereken Amerikan Shorthair, bu sayede parlak ve sağlıklı görünen tüylere sahip olabilecektir.

2. Birman Kedi Irkı

Apartmanda beslenebilecek kediler arasında bir diğeri de Birman kedisi olur. Bu sevimli ve uyumlu kediler, çok sesli olmadıkları için apartmanda yaşamına ayak uydurabilir. Nazik ve tatlı mizacı ile bir adım öne çıkan Birman kedi cinsi, çok fazla alan gerektirmez. Dolayısıyla küçük apartman daireleri de bu kediler için ideal kabul edilir. Sevecen bir kucak kedisi olan Birman, sakin tavırlarıyla da farkını ortaya koyar.

Birman kedileri, en sevdikleri insanın yanından ayrılmak istemezler. Sahibine bağlı, sadık ve sevimli bir kedidir. Eğlenmeyi seven bu kedi cinsi, diğer kediler ve çocuklar ile de iyi anlaşır. Bu nedenle çocuklarla iyi anlaşan kedi ırkları söz konusu olduğunda da öne çıkan cinslerden biri olarak kabul edilir. İyi vakit geçirmek için çok fazla alan gerektirmeyen bir ırktır. Yuvarlak yüzü ve mavi gözleri ile etkileyici bir duruş sergiler.

3. British Shorthair Kedi Irkı

Apartmanda Beslenebilecek Kediler

Dünyanın en popüler kedilerinden biri olan British Shorthair kedisi, ülkemizde de binlerce kişinin favorisi konumundadır. Sakin mizacı ile dikkat çeken British Shorthair kediler, aynı zamanda yoğun bakım gerektirmez. Apartman daireleri çok uygun bir kedidir. Zira geniş bir alana gereksinim duymaz. Kendi halinde bir hayvandır. Bir apartman dairesinde mutlu olan ve gelişebilen bir kedi olarak lanse edilir. Son derece uyumlu olduğunu da söylemeliyiz. Çünkü çocuklar ve diğer kedilerle harika zamanlar geçirir.

Bu rahat ve sessiz kediler, genellikle evin bir köşesinde dinlenmeyi tercih eder. Fakat onlara fiziksel ve zihinsel olarak meydana okumak gerekir. Böylece enerji harcamaları mümkün olabilecektir. Bunun için kedi oyuncakları ve çeşitli aktiviteler uygulanabilir. Açık hava yürüyüşleri de bu kedilerin hoşuna gider. Kedi tasması ile beraber kedinizi yürüyüşe çıkararak, aktif kalmasını sağlayabilirsiniz. Böylece fiziksel egzersiz ihtiyacı karşılanmış olur ve kediniz sağlıklı kalmaya devam eder.

Öte yandan bu kedilerin beslenmesine çok dikkat edilmelidir. Kedinin sağlıklı, besin bileşenleri yönünden tam ve dengeli olan mamalarla beslenmesini sağlamalısınız. Her zaman temiz ve tatlı suya erişimi bulunduğundan emin olmalısınız.

4. Burmese Kedi Irkı

Apartmanda beslenebilecek kediler listesinde konumlanan Burmese, dünyaca ünlüdür ve birçok insanın ilk tercihi olur. Sevimli halleri ile insanların kalbini kazana Burmese kediler, bakımlarının kolay olması sebebiyle de insanların favorisi haline gelmiştir. Diğer yandan Burmese kedileri, apartman yaşamına ayak uydurabilir. Çünkü geniş bir alana ihtiyaç duymaz ve son derece sessiz bir kedi olarak bir adım öne çıkar.

Tatlı ve sevimli kabul edilen Burmese, sosyal olmasıyla da bilinir. Yalnız kalmaktan pek hoşlanmaz. Diğer evcil hayvanlar ve insanlar ile etkileşime geçmekten memnun olur. Sürekli olarak arkadaşlık kurduğu sürece kendisini mutlu hisseder. Aynı zamanda bu kediler oldukça atletik bir yapıya sahiptir. Kedi tırmalama direkleri tam da Burmese içindir. Bu sayede eğlenceli zamanlar geçirebilirler. Kedinin keyifli bir oyun deneyimi elde etmesi için yaşam alanında bolca kedi oyuncağı yer almalıdır. Tutarlı bir ilgi gösterildiği sürece duygusal ihtiyacı karşılanmış olur.

5. Exotic Kedi Irkı

Apartmanda Beslenebilecek Kediler

Apartmanda beslenebilecek kediler arıyorsanız; bir diğer seçenek de Exotic kedi cinsi olur. Bu kedi ırkı, esasen İran kedisinin kısa tüylü versiyonu olarak karşımıza çıkar. Uzun tüyleri bulunur ve düzenli şekilde tüy bakımından geçmesi Exotic kediler için oldukça mühimdir. Böylece tüyleri karışmaz, daha parlak ve sağlıklı görünür. Sakin ve sevecen bir kedi olduğu için hemen herkesin beğenisini toplar.

Apartman hayatı için ideal kedilerden biridir. Çünkü bu kedinin boyutları küçüktür ve kaliteli zamanlar geçirmek için büyük bir alana ihtiyaç duymayan bir kedidir. Yoğun aktivite yerine sahibinin kucağına kıvrılıp uzanmayı tercih eder. Orta düzeyde aktivite ihtiyacı mevcuttur. Bunun için kedi oyuncakları ile oyun seansları ve günlük kısa yürüyüşler yeterli kabul edilir.

6. Maine Coon Kedi Irkı

Apartmanda beslenebilecek kediler arayanlar için uygun bir seçim de Maine Coon olur. Büyük boyutuna rağmen bu sevimli kediler, apartman dairesinde kolaylıkla bakılabilir. Sessiz bir kedidir. Bu nedenle gürültü sorunu yaratmaz. Rahat ve dost canlısıdır. Çok fazla hareketli değildir. Ayrıca ilgi talep etmez. Dışarıyı izleyebileceği bir penceresi ve yeterince kedi oyuncağı olduğu sürece mutlu kalmasını bilir.

Aynı zamanda Maine Coon, egzersiz yapmak ve aktif kalmak için tasmalı yürüyüşlere istekli bir cinstir. Günde 20-30 dakika kadar aktif kalması, bu kediler için oldukça önemlidir. Kaliteli ve sağlıklı mamalarla beslendiği sürece genel olarak sağlıklı bir kedi olarak yaşamına devam eder.

7. Persian Kedi Irkı

Apartmanda Beslenebilecek Kediler

Apartmanda beslenebilecek kediler arasında en popüler seçeneklerden biridir. Persian kediler sakin ve sessiz tavırları ile dikkat çeken hayvanlardır. Apartman yaşamı tam da bu kediler içindir. Yaşam alanında kıvrılıp uzanmayı, etrafı izlemeyi çok sever. Dinlenmekten memnun olur. Konforlu ve kaliteli bir kedi yatağına gereksinim duyar. Yumuşak bir yatak sayesinde dinlenmenin tadını çıkarır.

Persian kedisi tırmanma ve zıplama meraklısı değildir. Sakinlikten yanadır. Küçük evler için ideal olarak kabul edilir. En sevdikleri insanlarla oyunlar oynamaktan mutlu olabilirler. Kilo almaması adına kalorisi düşük ve besin bileşenleri yönünden zengin ve tam mamalarla beslenmeleri önemli bir husustur. Ayrıca bu kedilerin tüyleri bir hayli uzundur. Tüy bakımı aksatılmamalıdır. Yumuşak kedi fırçaları ile kedinin tüy bakımı yerine getirilmelidir.

8. Ragdoll Kedi Irkı

Ragdoll cinsi kediler, en sevilen kucak kedilerinden biridir. Genel olarak orta düzeyde enerji seviyesine sahiptir. Farklı yaşam biçimlerine adapte olabilir. Bu nedenle hem apartman dairelerinde hem de bahçeli evlerde yaşam sürebilir. En sevdiği eğlence kaynağı ise iç mekanda insanları takip etmektir. Çocuklar ve diğer kedilerle oyunlar oynamak da onu mutlu eder.

9. Mavi Rus Kedisi Irkı

Mavi Rus kedisi de apartmanda beslenebilecek kediler listesinde ön plana çıkar. Etkileyici tüy görünümü ve sevimli halleri ile bilinen bu kediler, apartmanda yaşamak için uygundur. Sevecen bir kedi arayanların beklentilerine yanıt veren Mavi Rus kedisi, aslında insanlara yapışkan bir tavır sergilemez. Günün büyük bir kısmını yalnız ve dinlenerek geçirebilir. Dolayısıyla meşgul aileler için de harika bir seçenek olarak karşımıza çıkar. Sessiz ve uyumlu olan Mavi Rus kedisi, kedi oyuncakları ile eğlenceli ve kaliteli zaman geçirmesini bilir. Çocuklarla da arası oldukça iyidir.

Cevap bırakın