6 Maddede Nadir Kedi Cinsleri!

0 11

Nadir kedi cinsleri sıklıkla araştırılıyor. İnsanlar tarafından çok sevilen kedi dostlarımızın pek çok cinsi bulunuyor. İnsanlar gibi kediler de çeşitli özellikleri ve soyları ile birbirinden ayrılıyor. Kimi zaman miyavlamaları, kimi zaman minik patileri ve kimi zaman da sevimli sırnaşmaları ile bizleri mest eden kedilerin bazı cinsleri oldukça nadir olabiliyor.

Çoğunlukla çeşitli ırkların melezleri olan kedi cinsleri nadir olurken bazı safkan kedi cinsleri de nadir olarak karşımıza çıkıyor. Her bir cinsini çok sevmekle beraber nadir kedi cinsleri de pek çok kişi tarafından merak ediliyor. İşte dünyada nadir bulunan ve eşsiz olan kedi cinsleri ile ilgili detaylar!

Nadir Kedi Cinsleri

Nadir Kedi Cinsleri

Az bulunan ve nadir rastlanan kedi cinsleri ile ilgili detaylar şu şekildedir:

1. Sokoke Kedi Cinsi

Doğu Kenya kökenli olan Sokoke kedi cinsi, Sokoke Orman Kedisi ve Sokoke Afrikan Shorthair olarak da bilinen bir kedi türüdür. İnsan müdahalesi olmadan doğal yollarla oluşmuş safkan bir kedi türü olan Sokoke kedisi, dünyada en nadir rastlanan kedi cinsleri arasında yer alır. Egzotik görünüm veren oldukça karakteristik bir kürke sahip olan Sokoke kedilerinin zeka seviyesi de kediler arasında zirvede yer alır.

Arkadaş canlısı olan Sokoke kedileri sosyalleşmeyi de severler. Ancak karakterlerinin, çoğu kedi türüne göre daha soğuk olduğunu da bilmek gerekir. Kucaklanmayı ve sırnaşmayı çok sevmeyen bir kedi türüdür. Yine de bu sahibine sevgi duymadığı anlamına gelmez. Sahibine derinden bağlı olan Sokoke kedilerinin sevgisini sahibini takip ederek ve sahibi ile sohbetle gösterir.

2. Devon Rex Kedi Cinsi

Nadir Kedi Cinsleri

Nadir kedi cinsleri arasındadır. Büyük gözlere, küçük bir ağza ve çıkık elmacık kemiklerine sahip olan Devon Rex kedilerinin benzersiz bir tüy yapısı vardır. Küçük yüzüne göre daha uzun olan kulakları nedeniyle bir elf gibi dururlar. Tüylerinde ise mutasyondan kaynaklanan benzersiz ve özel dalgalanmalar vardır. Kafa bölgeleri kısmi olarak dumanlıdır. Gövdesi ise Tekir’e benzerlik gösterir.

Sahibine çok düşkün olan Devon Rex kedi cinsine sevgi ve ilgi verilerek eşsiz sevimlilikte sadık bir arkadaş edinilir. Sevgi görmeye ve sevgi göstermeye bayılırlar. Bu nedenle sahibini sevgi seline boğabilecek bir kedi cinsidir. Özgüveni yüksek Devon Rex kedileri için sahipleri ile oyun oynamak çok önemlidir. Yürüyüş yapmayı ve tut-getir oyunları oynamayı çok severler. Devon Rex kedileri, sahiplerinin ne yaptığını çok merak eder. Bu nedenle meraklı bir şekilde peşinden gider. Minyon vücutlarına rağmen Devon Rex kedileri çok iyi birer tırmanıcıdır.

3. Kurilian Bobtail Kedi Cinsi

Nadir kedi ırkları söz konusu olduğunda öne çıkar. Orta uzunluktaki tüylerinin şekli ile hafif vahşi bir görünümü ve kısa ponpon şekline sevimli bir kuyruğu olan Kurilian Bobtail kedi cinsinin kökeni Rusya’dır. Eşsiz görünümü ile kedi severleri kendine çeken Kurilian Bobtail kedi cinsi de nadir bulunan kedi türleri arasında yer alır.

Nadir kedi cinsleri listesinde dikkat çeken bu ırk, son derece popülerdir. Sevimli ponpon kuyruğu ile insanları büyüleyen bu ırkın oluşumu doğal seçilim ile insan müdahalesi olmadan gerçekleşmiştir. Son derece arkadaş canlısı ve uyumlu oldukları için iyi bir aile kedisidir. En zeki kedi cinsleri arasında yer alan Kurilian Bobtail kedilerini eğitmek de çok kolaydır.

Vahşi görünümünün altında yumuşak ve ılımlı bir kişilik yatan bu kedi cinsi aynı zamanda sosyal bir canlıdır. Yeni kişilere ve şeylere karşı çok meraklıdır. Günün büyük bir bölümünü oyun oynayarak geçirebilirler. Aileden bir kişiye her zaman daha düşkün olur ve genelde o kişiyle bir şeyler yapmayı, zaman geçirmeyi çok sever. Ayrıca Kurilian Bobtail kedi cinsinin ömrü çoğu kedi cinsine göre daha uzun olan 20 yıldır.

4. Norveç Orman Kedisi

Nadir Kedi Cinsleri

Norveç kökenli olan Norveç Orman Kedilerinin geldiği soğuk iklimler nedeniyle çift katmanlı, uzun tüyleri vardır. Bu tüylerin düzenli ve parlak görünmesi için gereken özen gösterilmelidir. Kökenleri binlerce yıl öncesine dayanan bu dostlarımızın insanlarla da uzun bir geçmişi vardır. Ayrıca nadir kedi cinsleri arasında konumlanır.

Uzun tüyleri ile vahşi bir görünüme sahip olsalar da asırlardır insanların yanında yer alırlar. Diğer kedi ırklarına nazaran olgunlaşmaları daha uzun sürer. Tam olarak olgunlaşmaları yaklaşık 5 yılı bulur. Sahibine çok düşkün olan sevecen kedilerdir. Ancak sevgilerini göstermeleri zordur.

Safkan olan Norveç Orman Kedileri, sarılmaktan ve okşanmaktan çok hoşlanmaz. Sadece bazı zamanlarda buna izin verirler. Zekalarını gösterebilecekleri oyunları oynamayı çok severler. Bununla beraber çoğunlukla sakin bir şekilde dinlenmeyi tercih ederler. Oyun oynarken bir avcı gibi davranarak bir şeyleri kovalamayı da çok severler.

Arkadaş canlısı ve sevecen olan Norveç Orman Kedileri, onlara verilen sevgiyi ve ilgiyi fark eder. Yüksek zekaları ile insanlarla temel düzeyde iletişim kurabilirler. Diğer kedi türleri suyu sevmezken Norveç Orman Kedileri su ile oynamaya bayılır.

5. Egyptian Mau Kedi Cinsi

Mısır kökenli olan Egyptian Mau kedi cinsinin kısa ve doğal benekli tüyleri vardır. Beneklerini özel kılan ise sadece tüylerinin ucunda olmasıdır. Orta boylu kediler arasında yer alır. Bununla beraber nadir kedi cinsleri listesindedir.

Alınlarında karakteristik bir işaret bulunur. Bu işaret hamam böceği veya M şeklinde olabilir. Egyptian Mau kedi cinsi, her yıl az sayıda gerçekleşen yavru kaydı ile dünyadaki en nadir kedi cinslerinden biridir. Eski Mısır’a dayanan evcil bir kedi olduğu için bu bağlamda modern evcil kedilerin atalarından biri olarak kabul edilir.

Kaslı ve dengeli bir vücut yapıları olan hareketli kedilerdir. Avcı doğaları nedeniyle tut-getir oyunu oynamayı ve tuttukları nesneleri sahiplerine getirmeyi çok severler. Müzikal bir sesleri olan Egyptian Mau kedileri, kuyruklarını sallamayı da pek sever. Sahibine ve ailesine çok bağlı olan sevecen kedilerdir. Anca çok sosyal değillerdir. Yabancıları çok umursamazlar ve genelde yabancılardan uzak dururlar. Suyla oynamayı seven nadir bir safkan kedidir. Ömürleri yaklaşık 12-15 yıldır.  

6. Laperm Kedi Cinsi

Nadir kedi cinsleri listesi Laperm ile sonlanıyor. Amerika Birleşik Devletleri kökenli olan Laperm kedileri hem uzun tüylü hem de kısa tüylü kediler grubunda yer alır. 1980’li yıllarda tesadüfen tanınmaya başlayan bir kedi türüdür.

Tüyleri doğal bir şekilde oluşan sevimli ve kıvırcık bir yapıya sahiptir. Ayrıca tüylerinin dağınık ve asi bir havası vardır. Tüylerinin pek çok desene sahip olması mümkündür. Sahibi ile oyun oynamayı ve vakit geçirmeyi seven sevecen bir kedi cinsidir. Ancak sahibini bunun için darlamaz. Ataları gibi kaslı, enerjik ve atletik kedilerdir. Özellikle av oyunları oynamayı çok severler. Bu oyunları sahipleriyle oynamak onları çok mutlu eder.

Yoruldukları zaman ise sahiplerine olan derin sevgileri nedeniyle sahiplerinin kucağında uyumayı tercih ederler. Zekası yüksek olan Laperm kedi cinsinin merak duygusu ve keşif isteği de yüksektir. Bu nedenle ev içerisinde sahibinin ne yaptığını görmek için meraklı bir şekilde peşinden gider. En sessiz kedi cinslerinden biridir.

İhtiyacını belli etmek veya bazı zamanlarda sevgisini göstermek için miyavlamak dışında genellikle ses çıkarmaz. Kıvırcık tüyleri ile eşsiz ve sevimli bir görünüme sahip olan Laperm kedilerinin bir diğer özelliği ise sosyal ve arkadaş canlısı olmalarıdır. İnsanlarla ve diğer canlılarla kolayca arkadaş olabilirler. Sevimli birer obur olan Laperm kedilerinin ortalama olarak 15 yıl ömrü vardır.

Cevap bırakın