Kedilerin Özellikleri Nelerdir?

0 4

Kedilerin özellikleri birçok insan tarafından merak edilir. Kedilerin bizim için önemli bir yeri olduğu su götürmez bir gerçektir. Bu nedenledir ki kediler, insanlar tarafından en çok beslenen hayvanlar arasında yer alır. Bu patili dostlarımızın sevimliliği adeta insanları büyüler.

Evimizin neşesi olan kedilerin kendilerine has bir fizikleri ve karakterlerinin olduğunu biliyoruz. Ancak bunları bilmek kedileri tamamen tanımak anlamına gelmiyor. Bizleri büyüleyen kedilerin pek çok ilginç özelliği de bulunuyor. Siz de kedilerin birbirinden ilginç özelliklerini merak ediyorsanız bu ilginç özellikleri sizler için derledik. İşte kedilerin çok şaşırtacak özellikleri ile ilgili detaylar!

Kedilerin Özellikleri

Kedilerin Özellikleri

Kedilerin özellikleri ile ilgili detaylar şu şekildedir:

 • Küçük ve sevimli vücutlarıyla bizleri kendilerine aşık eden kedilerin kalbi insanların kalbinden neredeyse iki kat daha hızlı atar.
 • Kedilerin en ilginç özelliklerinden biri de tıpkı insanlar gibi rüya görmesidir. Kediler üzerinde yapılan nörolojik çalışmalar sonucunda bu durum kanıtlanmıştır.
 • Kedilerin işitme yeteneğinin çok kuvvetli olduğu herkes tarafından biliniyor. Ancak kedilerin işitme duyusu bilinenden bile daha gelişmiştir. Hatta bu kabiliyetleri köpeklerden bile daha iyidir. Kedilerin kulağındaki kas sayısı 32’dir. Bu nedenle hızlı bir şekilde sesi işitirler ve kulaklarını o tarafa yönlendirebilirler.
 • Kedilerin gözleri, büyük ve geniştir. Bu yüzden memeli hayvanlar arasında en büyük görüş açısına sahip canlılardan biridir. Bu görüş açısı 185-200 derece kadardır. Geniş görüş açıları ve kuvvetli işitme yetenekleri ile iyi bir avcı yetenekleri vardır.
 • İnsanlara göre daha geniş bir görüş açısına sahip olan kediler, burunlarının alt tarafını göremez.
 • Kedilerin özellikleri arasında bu da ilginçtir. Kedilerin gece görüşünün iyi olması yaygın olarak bilinen bir gerçektir. Kedilerin gözlerinde bulunan gece görmeyi sağlayan çubuk hücrelerinin sayısı, insanlara göre daha fazladır. Bundan dolayı kedilerin gece görüşü, insanlara göre yaklaşık 6 kat daha güçlüdür.
 • İnsanların nasıl bir kan grubu var ise kedilerin de bir kan grubu vardır. Bu yüzden kedilerin de kan bağışı yapmaları mümkündür. Bu sayede birbirlerinin hayatlarını kurtarabilirler.
 • Kedilerin kemik sayısı insanların kemik sayısından çok fazladır.
 • Kedilerin minik kalplerinin atış hızı, insanların kalp atış hızına göre neredeyse iki kat daha hızlıdır. Kedilerin özellikleri söz konusu olduğunda bu detay da ilgi çeker.
 • Kedilerin idrar yaparken kaybettikleri sıvı miktarıyla tüylerini temizlerken kaybettikleri sıvı miktarı hemen hemen aynıdır.
 • Kediler belki de keyfine en düşkün canlılardan biridir. Bu sebeple sıcak ve rahat yerlere kıvrılıp uyumayı çok severler.
 • Kedilerin çok zeki olduğu genel olarak kabul görmüş bir durumdur. Belki de bunun sebebi insan beyniyle yaklaşık %90 benzer olmasıdır. Kedi beyni, insan beynine en çok benzeyen hayvan beyinlerinden biridir.
 • Kedilere tatlı gıdaların verilmemesi gerektiğini biliyoruz. Kedilerin şekerli gıdalar tüketmesi, şeker hastalığına sebep olabiliyor. Buradaki ilginç nokta ise kedilerin tat tomurcuklarının tatlı gıdaları algılayamamasıdır.
 • İnsanların parmak izlerinin benzersiz ve özel olması gibi kedilerin de burun izleri özeldir. Her kedinin burun izi eşsizdir.

Kedilerin Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Kedilerin Özellikleri

Kedilerin özellikleri hakkında bilgi verdik. Peki, kedi bakımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Yeni bir kedi sahiplenecekseniz, kedilerin bakımı nasıl olmalı bilmeniz gerekir. Kedi bakımı aslında zor bir deneyim değildir. İlk kez kedi sahiplenecekseniz, çeşitli noktalara odaklanarak, kedinizin sağlıklı ve uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz. İşte, kedilerin bakımında dikkat edilmesi gereken ayrıntılar!

Kedi Mamasını Doğru Seçin

Kedinin sağlığı ve ömür süresi, beslenmesiyle yakından ilgilidir. Bu nedenle kedinizin mama seçimine özellikle dikkat etmenizde fayda var. Kediler için piyasada çok sayıda mama mevcuttur. Bu mamalar arasından seçim yapmak zor olabilir. Kediye mama seçimi yaparken, çeşitli unsurları göz önünde bulundurmalısınız. Bunlardan biri de kedinin yaşı olur. Kedinizin yaşı ile uyum gösteren bir mama satın almalısınız.

Kediniz yavru ise ona sunmanız gereken mama da yavru kediler için özel olarak formüle edilmiş olmalıdır. Bu sebeple mamanın ambalajında yavru kediler için özel olarak geliştirildiğini belli eden ibareler yer almalıdır. Kedinin mama seçiminde bir diğer önemli faktör ise bileşenlerdir. Kediler etçil canlılar oldukları için protein yönünden zengin olan mamalar ile beslenmeleri son derece önemli. Bu yüzden kedi maması, protein açısından tam ve dengeli olmalıdır.

Kedinin mamasında protein haricinde başka besin bileşenleri de mutlaka yer almalıdır. Bu bileşenler ise vitaminler, lif, mineraller şeklindedir. Bazı kediler, çeşitli bileşenlere karşı hassasiyet gösterebilirler ve alerji gibi bazı sorunlar yaşayabilirler. Bu yüzden, alerjisi bulunan kediler için özel mamalar tercih edilmelidir. Bununla ilgili olarak veterinere danışabilir, kedinizin hangi mamayı tüketmesi gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Kedinizin yaşı büyük ise ona yaşlı kedi maması almalısınız. Aynı şekilde aşırı kilolu olan kedilerin mamasına da dikkat edilmeli. Aşırı kilolu kediler için kalorisi azaltılmış mamalar sunulmalıdır. Kedilerin özellikleri, mama seçiminde büyük rol oynar. Kedinizin beslenme ihtiyacı ve tercihlerine göre mama seçimi yapmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca kedinizin damak tadına uyum sağlayan mamalara yönelmelisiniz.

Kediye sürekli olarak kuru mama vermekten kaçınmalısınız. Bir süre sonra kediniz bu durumdan sıkılabilir. Kedinin beslenmesinde çeşitlilik oluşturmak önemlidir. Bu bağlamda yaş kedi mamaları en doğru seçim olarak karşınıza çıkar. Kimi zamanda kedinize ödül mamaları verebilirsiniz. Bu tür mamalar hem kedilerin damak tadına hitap eder hem de onların mutlu olmalarına yardımcı olur.

Kedilerin Özellikleri

Kedinin Su İhtiyacını Unutmayın

Kediler de diğer hayvanlar gibi suya ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple kedinizin her zaman temiz ve yeterli miktarda suya erişimi bulunduğundan emin olmalısınız. Su tüketimi kedi dostlarımız için oldukça önemlidir. Su tüketimi sayesinde hayvanın genel sağlığı teşvik edilir. Tüm bunlardan dolayı kedi su kabını sürekli olarak kontrol etmelisiniz. Otomatik kedi su pınarı gibi ürünler kullanarak, kedinin düzenli şekilde su tüketmesini mümkün kılabilirsiniz.

Kedinin Yaşam Alanına Özen Gösterin

Kedinizin yaşam alanı, onun genel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde dizayn edilmelidir. Bu bağlamda en önemli ayrıntılardan biri de kedi yatağı olur. Kedilerin özellikleri söz konusu olduğunda bu hayvanların uzun saatler boyunca uyudukları bilinir. Kedinin konforlu bir şekilde dinlenmesi ve uyuması için kedi yatağına ihtiyacı var. Ona konforlu ve kaliteli bir yatak sunmayı unutmamalısınız.

Kedinin yaşam alanında yer alması gereken bir başka eşya ise kedi oyuncakları olur. Siz evde yokken de kedinin eğlenceli zamanlar geçirmesini sağlamalısınız. İşte bunu mümkün kılmak için kedi oyuncakları tedarik etmelisiniz. Işıklı, renkli ve sesli kedi oyuncakları satın alarak, kedinizin eğlenmesini ve keyifli zamanlar geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Kedilerin özellikleri arasında bir diğeri de tuvalet konusunda başarılı olmalarıdır. Tuvalet deneyiminin sorunsuz bir şekilde sürmesi için kedi tuvaleti de kedinin yaşam alanında yer almalıdır. Bununla beraber kediler için çeşitli tuvaletler bulunmaktadır. Açık, kapalı ve otomatik gibi kedi tuvaleti modelleri mevcuttur. Bunlar arasından kedinize uygun olanı hemen seçebilirsiniz.

Kedinin Egzersiz İhtiyacını Unutmayın

Kedilerin özellikleri arasında egzersiz ihtiyaçları da vardır. Bu yüzden kedinizin gün içinde aktif kalmasını sağlamalısınız. Onunla çeşitli oyunlar oynayarak, kedi oyuncaklarını kediye sunarak ve dış mekan gezintilerine çıkararak, kedinin egzersiz ihtiyacını karşılamanız mümkündür. Bu sayede evcil dostunuz çok daha sağlıklı ve mutlu olacaktır.

Cevap bırakın