7 Maddede Bakımı Kolay Kedi Irkları

0 6

Bakımı kolay kedi ırkları sıklıkla araştırılıyor. Kedi beslemek ve onlarla dost olmak çoğu insanın istediği bir şeydir. Ancak bakım konusu nedeniyle pek çok kişi kedi beslemekten endişeleniyor. Sevimli kedi dostlarımız ile bir bebek gibi sevgi ve ilgi ile ilgilenmek gerekiyor. Bu nedenle kedi beslemek istiyorsanız verebileceğiniz ilgiyi düşünmelisiniz. Ayrıca evinizde onun serbestçe hareket etmesine izin vermelisiniz. Meraklı birer kaşifler olan kediler için yaşam alanlarını gezmek ve öğrenmek son derece önemlidir. Peki, bakımı kolay kediler hangileri?

Kedi sahiplenmeden önce düşünülmesi gereken konulardan biri bu sorumluluğun üstesinden gelinip gelinemeyeceğidir. Bakım, beslenme ve egzersiz gibi kedi ihtiyaçlarını karşılamak gerekir. Ayrıca gereken sevgiyi göstermek ve gereken zamanı ayırmak önem arz eder. Bu yazımızda kedi beslemek isteyenler ama bakımı konusunda endişelenenler için bakımı kolay kedi ırkları ile ilgili bilgileri derledik.

Bakımı Kolay Kedi Irkları Nelerdir?

Bakımı Kolay Kedi Irkları

Kedilerin ırkına göre çeşitli özellikleri değişiklik gösteriyor. Örneğin; tüy yapısı, egzersiz ihtiyacı ve karakter yapısı kedi ırkına göre fark ediyor. Yoğun bir hayatınız varsa ve yine de kedi beslemek istiyorsanız bakımı kolay kedi ırkları arasında tercih yapabilirsiniz. Her kedinin bakım zorluğunun aynı olmadığını unutmamak gerekir. Bu nedenle mutlaka iyice araştırıp ondan sonra bir kedi almalısınız. Bakımı kolay kedi ırkları ile ilgili detaylar şu şekildedir:

1. British Shorthair Kedisi

Sevimli ve uysal canlılar olan British Shorthair kedi cinsi, sahibine çok bağlı olur. Güçlü ve dengeli bir vücuda sahip olan asil kedilerdir. Genelde sakin ve uyumlu olurlar. İlk başlarda biraz çekingen olabilirler. Bu nedenle özellikle bu zamanlarda ilgi ve sevgi vermek gerekir. Çift katmanlı olan yumuşacık ve kısa tüylere sahiptir. Tüy bakımı kolaydır ancak daha pürüzsüz ve parlak gözükmesi için düzenli olarak taramak iyi olur.

Haftada ise en azından 3 kere taranması gerekir. Tarama için kedinizin tüy yapısına uygun fırça kullanmaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca pati temizliğine ve tırnak kesimine de dikkat edilmelidir. Göz ve kulak sağlığı ihmal edilmemelidir. Kemik gelişimi ve sağlığı için uygun besin içeriğine sahip mamalar ile beslenmesi gerekir. Evde özgürce hareket ederek kendi egzersiz ihtiyacını karşılaması mümkündür. Bu nedenle British Shorthair kedi ırkı, bakımı kolay kedi ırkları arasında yer alır.

2. Exotic Shorthair Kedisi

Yuvarlak bir yüze ve kocaman gözlere sahip olan Exotic Shorthair kedi cinsinin yüzünü tamamlayan basık bir burnu vardır. Sahiplerine sırnaşmayı seven bu sevimli dostlarımız son derece sevecen ve arkadaş canlısı olur. Exotic Shorthair kedi için sahiplerinin peşinden gitmeyi seven ilgi meraklısı tüy yumakları olduğu söylenebilir.

Çoğu kedi türüne göre daha az hareketlidir. Ancak sahipleriyle baş başa kaldıklarında veya kendi hallerindeyken oynamaya bayılırlar. Ayrıca çok sosyal canlılardır. Bu nedenle yalnız kalmayı sevmezler. İnce ve kısa bir tüy yapıları vardır. Haftada en azından bir kere tüy bakımının yapılması gerekir. Düzenli olarak kulak ve göz sağlığı kontrol edilmelidir. Tüy bakımı kolay olan ve sakin bir kedi olan Exotic Shorthair kedi cinsi, bu özellikleri ile bakımı kolay kedi cinsleri arasında yer alır.

3. Siyam Kedisi

Tayland kökenli olan Siyam Kedisi, bir zamanlar tapınaklarda beslenen asil canlılardır. Zeka seviyesi yüksek olan bu canlıların güçlü ve sağlam bir fizikleri vardır. Yüzü ve patilerindeki koyu tüyleri ile karakteristik bir görünümü mevcuttur. Çok konuşmayı seven bu sevimli dostlarımız sahibine adeta cevap veriyormuşçasına konuşur.

Sevimli ve oyun oynamayı seven Siyam Kedilerinin kendini sevdirmesi çok kolaydır. Aşırı hareketli olan bu kedilerin sesleri diğer kedilere nazaran daha kalındır. Kısa, ince ve pürüzsüz tüyleri vardır. Tüy dökümü çok fazla olmaz. Bu nedenle tüy bakımı çok kolaydır. Haftada en az bir kez tüylerinin taranması yeterli olur. Oyun oynamayı seven bu dostlarımız sosyalleşmeyi çok severler. O yüzden diğer canlılarla anlaşmaları çok kolaydır. Bakım ihtiyacı düşük olan Siyam kedileri, beslenebilecek bakımı kolay kedi ırkları arasında yer alır.

4. Bombay Kedisi

Bakımı Kolay Kedi Irkları

Adeta siyah bir panter gibi olan Bombay kedileri, sevimli ve aynı zamanda havalı görünüşleri ile dikkatleri çekerler. Bu havalı görünümlerinin yanı sıra tatlı ve uysal bir mizaçları vardır. Çok ses çıkarmazlar. Sahibine çok bağlı olan bu tüy yumaklarının diğer canlılar ile arkadaşlık kurması da kolaydır.

Kısa ve sık yapıda simsiyah tüyleri dikkat çeker. Çok fazla tüy dökmeyen Siyam Kedilerinin tüyleri haftada en azından bir kere taranmalıdır. Bakım ihtiyacı düşük olan bu dostlarımız da bakımı kolay kedi ırkları listesinde yer alır.

5. Burmilla Kedisi

Dışa dönük ve sosyal canlılar olan Burmilla ırkı kediler için oyun çok önemlidir. Sessiz, uysal ve dost canlısı özellikleri ile evde beslemeye en uygun kediler arasında yer alır. Yalnız kalmayı sevmeyen bu kediler için sahiplerinin ilgileri çok önemlidir. Sahiplerine çok düşkün olurlar. İlgi görmeye ve sevilmeye bayılırlar. Tembelliği sevmeyen bu hareketli dostlarımızın eylemleri saldırgan olmaz.

Zekaları yüksek olduğu için zeka oyunları oynamayı severler. Çok meraklı olan bu dostlarımız daima farklı keşiflerin peşinden gidebilir. Eğitilmesi çok kolay olan Siyam Kedilerinin ev içerisinde yeterli hareket alanı olması gerekir. Kısa ve uzun olmak üzere iki farklı tüy tipi bulunur. Kısa tüye sahip olanların tüy bakımına ihtiyacı yoktur. Ancak uzun tüylü olanların tüylerini düzenli olarak taramak gerekir. Siyam Kedileri, bu özellikleri ile bakımı kolay kedi ırkları listesindedir.

6. Arabian Mau Kedisi

Bakımı Kolay Kedi Irkları

Güçlü bir vücuda sahip olan Arabian Mau kedi ırkının enerjisi çok yüksektir ve çok hareketli canlılardır. En eski kedi ırkları arasında yer alır. Oyun oynamayı ve sahibi ile bir şeyler yapmayı seven bir kedi ırkıdır. Bu yüzden gün içerisinde biraz vakit ayırıp beraber bir şeyler yapmaya özen gösterilmelidir. Arabian Mau kedi ırkı, çok dost canlısı ve sevecen bir ırktır. Yabancılarla bile çekinmeden iletişim kurabilen çok özgüvenli ve dışa dönük bir doğaları vardır.

Dışa dönük doğası nedeniyle kaçıp dışarıda kaybolmaması için gerekli eğitimi vermek gerekir. Sahiplerine karşı derin bir sevgi besleyen bu dostlarımız çok hareketli olsa bile asla saldırgan davranışlar göstermez. Bir tırmalama direği olduğu sürece evdeki eşyalara da genellikle zarar vermez. Çok zeki oldukları için zekalarını kullanabilecekleri oyunları ve oyuncakları çok severler. Kısa tüylere sahip olan Arabian Mau kedi ırkının tüy bakımı da oldukça kolaydır. Haftada en azından 2 kez tüylerinin taranması yeterlidir.

7. Korat Kedisi

Siyam kedi ırkının bir akrabası olan Korat kedi ırkının pürüzsüz gri tüyleri vardır. Güçlü fiziği ile dikkat çeken aktif bir kedidir. Oyun oynamayı ve sosyalleşmeyi çok severler. Bu sebeple diğer hayvanlar ve çocuklar ile güzel bir şekilde iletişim kurabilirler. Yüksek zekası nedeniyle eğitilmesi oldukça kolay olan bir kedi türüdür. Hiç saldırgan değildir. Ayrıca yüksek zekasının tezahürü ile sahibine daha da çok bağlı olur. Bu hareketli kedicikler için her şey ölçülüdür. Parlak, kısa ve ince tüyleri vardır. Tüy bakımı kolay bir şekilde yapılabilir. Tüm bunlardan dolayı Korat kedi ırkı, bakımı kolay kedi ırkları arasında öne çıkar.

Cevap bırakın