5 Maddede En Popüler Teriyer Köpek Irkları

0 3

En popüler teriyer köpek ırkları, pek çok kişinin merak ettiği bir konu oluyor. Teriyer köpek ırklarının çok çeşitli öne çıkan özellikleri vardır. Küçük boyutlu, büyük boyutlu, uzun tüylü ve kısa tüylü gibi herkese hitap eden cinsleri bulunur. Çoğunluğu İngiltere kökenli olan bu enerjik ve cesur canlılar; fareleri, tilkileri ve tavşanları kontrol etmek amacıyla kullanılmıştır. Son derece hareketli olan teriyer ırkı köpeklerden iyi bekçi köpekleri olur.

En Popüler Teriyer Köpek Irkları Hangileri?

Pek çok farklı cinsi olan teriyer ırkı köpekler arasında tercih yapılması zor olabilir. Bu nedenle en popüler teriyer köpek ırkları da hayvan severler tarafından merak edilir. En popüler teriyer köpek ırkları şu şekildedir:

1. Maltese Teriyer Köpek Irkı

Teriyer Köpek Irkları

Yumuşacık, uzun ve beyaz tüyleri ve sevimli boncuk gözleri ile Maltese teriyer cinsi köpekleri tercih eden çok fazla kişi vardır. Kökenleri Malta’ya dayanan eski bir cins olan Maltese teriyer cinsi köpeklerin sahiplerine çok düşkün oldukları bilinir.

Sevimli görünümü ve enerjik hareketleri ile sahibinin ilgisinin daima üzerinde olmasını ister. Bu köpekler oyun oynamayı çok severler. Ancak aynı zamanda uykularına da çok düşkünlerdir. Küçük boyutlu bir köpek cinsi olmasına rağmen cesur canlılardır. Yabancılara karşı saldırgan davranış göstermemeleri için yavruyken sosyalleştirmek iyi olacaktır.

Maltese teriyer köpek ırkı bakımı:

Maltese teriyer köpek ırkının uzun ve beyaz tüyleri vardır. Bu nedenle tüy bakımına dikkat edilmelidir. Haftada en azından 3-4 kere tüylerini fırçalamaya özen göstermek gerekir. Bu şekilde tüylerinin yıpranmasını ve her yere dökülmesini önlemek mümkün olur. Beyaz tüylere sahip olduğu için temizliğine dikkat edilmelidir. Bunun için tüyleri kısaltmayı tercih ederek, bakım kolaylaştırılabilir.

Ayda en az 2 kez banyo yaptırılması gerekir. Banyodan sonra da tüyleri kurutulmalıdır. Ayda bir kez tırnak kesimi yapılmalıdır. Diş fırçalaması ise haftada en az 3 kez yapılmalıdır. Bu şekilde diş ve ağız sağlığı korunabilir. Tasma takarak dışarıda 30 dakikalık bir yürüyüşe çıkarmak, günlük egzersiz için yeterli olur. Yavruyken eğitilmeleri daha kolay olduğu için eğitimlerine küçükken başlanması gerekir.

2. Airedale Teriyer Köpek Irkı

En popüler teriyer köpek ırkları arasındadır. İngiltere kökenli olan Airedale teriyer köpek ırkının boyutu diğer teriyerlere göre daha uzundur. Fiziksel özellikleri ile teriyerlerin kralı olarak da adlandırılır. Cesur ve arkadaş canlısı bir karakterleri vardır. Ancak diğer teriyerler kadar hevesli değildirler. Zaman zaman inatçı olmakla beraber çoğu zaman sadık ve güvenilir köpeklerdir. Kimi zamanlar oyuncu ve yaramaz olabilirler. Arkadaş canlısı olan bu köpekleri eğitmek kolaydır.

Airedale teriyer köpek ırkı bakımı:

Airedale teriyer köpek ırkının kısa ve katmanlı tüyleri mevcuttur. Bu nedenle haftada en az 2 ya da 3 kez taranması yeterli olacaktır. Orta düzeyde tüy dökümü olan köpeklerdir. İki ayda bir tüylerinin şekillendirilmesi gerekir. Bu sayede daha temiz ve sevimli gözükür. Ayda bir ya da iki kez yıkanması yeterlidir. Ayda bir kez tırnaklarını kesmek gerekir.

Ayrıca Airedale teriyerin kulak ve göz sağlığı da düzenli olarak kontrol edilmelidir ve gereken temizlikler yapılmalıdır. Dişlerinin ise haftada 3 kez fırçalanması gerekir. Aktif ve enerjik olan Airedale teriyerin günlük olarak en azından 1 saat egzersiz yapması önem arz eder. Avcı doğası nedeniyle dışarı çıkarıldığında tasma takmak iyi olacaktır. Eğitimine ise küçük yaşlarda çok sert yöntemler uygulamadan başlamak önemli.

3. West Highland White Terrier Köpek Irkı

Teriyer Köpek Irkları

Teriyer köpek ırkları listesinde bir diğeri de West Highland White Terrier cinsi. Parlak beyaz tüylere ve boncuk gözlere sahip olan West Highland Whith teriyer köpek ırkının kökeni İskoçya’dır. Sevimli özellikleri ile görenleri büyüleyen bu teriyer cinsi, popüler teriyer türleri arasında yer alır. Küçük boyutuna rağmen güçlü fiziksel özellikleri vardır.

Çok enerjik canlılardır ve çok hızlı hareket ederler. Merak duyguları yüksek, zeki ve cesur köpeklerdir. Bazı durumlarda inatçı olma eğilimleri vardır. Bu sebeple eğitirken sert davranmamaya dikkat edilmelidir. Ailesine çok düşkün olurlar ve ilgiyi çok severler. Bundan dolayı yalnız kalmaktan çok hoşlanmazlar. Yabancılara karşı genelde temkinli olurlar. Çok tüy dökmezler.

West Highland White teriyer köpek ırkı bakımı:

Çift katmanlı tüy yapısına sahip olan West Highland Whith teriyerin tüy bakımı sanıldığı kadar zor değildir. Haftada 3 kez tüylerini taramak yeterli olacaktır. Orta derecede tüy dökerler. Tarama ile bunu azaltmak mümkündür. Üç ayda bir tüylerinin şekillendirilmesi gerekir.

Haftada bir ya da 2 kez yıkamak yeterli olur ancak nemli bir bezle zaman zaman vücudunu temizlemek de iyi olur. Haftada 3 kez dişlerini fırçalamak gerekir. Kulak, göz ve tırnak bakımına da özen gösterilmelidir. Oyun oynamayı seven sevimli West Highland Whith teriyer için günlük 30 dakika egzersiz yeterli olur. Fakat bir şeyleri kovalamayı sevdiği için tasmayla dışarı çıkarmak gerekir.

4. Wire Fox Teriyer Köpek Irkı

Teriyer köpek ırkları listemiz devam ediyor. Mutlu ve enerji dolu olan Wire Fox teriyer köpek ırkının kökeni İngiltere’dir. Çok sosyal canlılardır ve oyun oynamayı çok severler. Meraklı kaşiflerdir. Yabancılara karşı daha temkinli olan bu canlılar, sahiplerine çok sadıktır. Ancak yabancıların olduğu ortamda dikkatli olmakta fayda vardır. Bazen saldırgan tavır sergileyebilirler. Mükemmel sporcular olan Wire Fox teriyer köpek ırkının eğitimine yavruyken başlayarak güzelce eğitmek mümkün olur.

Wire Fox teriyer köpek ırkı bakımı:

Wire Fox teriyer köpek ırkının bakımı oldukça kolaydır. Haftada üç kez tüylerini taramak yeterli olur. Genelde az düzeyde tüy dökerler. Tüylerini 3 ayda bir şekillendirmek gerekir. Ayda en azından 1-2 kez yıkamak yeterli olacaktır.

Çok kirlenmedikleri sürece ekstra banyo yaptırmaya gerek yoktur. Yıkadıktan sonra güzelce kurutmaya özen gösterilmelidir. Ayda bir kez tırnak kesimi yapılmalıdır. Haftada en az 2 kez dişleri fırçalanmalıdır. Bunun dışında göz ve kulak temizliğine de dikkat edilmelidir. Aktif ve enerjik olan Wire Fox teriyer için günlük 60 dakikalık egzersiz yeterli kabul edilir. Beslerken de gerekli besinleri almasına dikkat edilmelidir.

5. Bull Teriyer Köpek Irkı

Teriyer Köpek Irkları

Teriyer köpek ırkları söz konusu olduğunda öne çıkar. Bull teriyer köpek ırkı, kaslı ve sert vücut yapısıyla en popüler teriyer köpek ırkları arasında yer alıyor. Teriyerlerin çoğuna göre uzun boylu olan Bull teriyer köpek ırkının yumurta şeklinde karakteristik bir yüzü vardır. Bu yüz yapısıyla güçlü çeneleri ön plana çıkar. Gergin derisinin üzerinde kısa ve pürüzsüz tüyler yer alır. Özgüvenli bir karakterleri olan bu sert görünüşlü köpeklere iyi bir eğitim verilerek güzel bir dost edinilebilir.

Bull teriyerler dıştan sert görünen ama özünde sevimli, komik ve heyecanlı köpeklerdir. Çok aktif ve enerjik oldukları için kimi zaman ufak yaramazlıklar yapabilirler. Sahiplerine çok sadık ve sevecen olan Bull teriyerlerin yabancılara karşı saldırgan davranışlar sergilemeleri mümkündür. Isırmak ve koparmak gibi hareketler yapabilirler. Bu nedenle erken yaşlarda eğitime başlayıp gerekli eğitimi vermek çok önemli.

Bull teriyer köpek ırkı bakımı:

Bull teriyerler, kısa tüy yapısına sahip oldukları için tüy bakımları oldukça kolaydır. Haftada bir kez tüylerinin taranması yeterlidir. Ancak tüy yapısına uygun fırça kullanmaya dikkat edilmelidir. Çok fazla tüy döken bir yapıları da yoktur. Sadece yılda iki kez tüy dökme dönemi yaşarlar ve bu dönemlerde bakım ihtiyacı biraz daha fazla olur. Kirlenmedikleri sürece sık sık yıkanmaları gerekmez.

Normal zamanlarda nemli bir bez ve kuru şampuan ile temizlemek yeterli olacaktır. Haftada iki kez dişlerini fırçalamaya özen gösterilmelidir. Ayda bir kez de tırnak kesimi yapılmalıdır. Orta derecede aktif olan Bull teriyerler için günlük 1 saat egzersiz gerekir. Uygun bir tasma kullanarak dışarıya egzersiz için çıkarılabilir. Beslenme ise uygun besin içeriğine sahip mamalar ile yapılmalıdır.

Cevap bırakın