Balıklarda Stres Nedir? Nasıl Önlenir?

0 12

Balıklarda stres, yaygın problemlerden biridir. Genel olarak bakım uygulamalarının yanlışlığından kaynaklanan bazı durumlar, balıkların stres yaşamalarına sebep olabilir. Stres, minik balıkların tuhaf davranışlar sergilemelerine yol açarken, diğer yandan da normal fizyolojik durumlarını etkiler. Akvaryum balıklarında stres, dolaylı bir faktördür ve ölümcül sonuçlara neden olabilir. Stres kaynaklarını tespit edip bunları yok ederek, balıklarınızın sağlığını ve yaşamını koruyabilirsiniz.

Balıklarda Stres Nedenleri Nelerdir?

Balıklarda Stres

Balıklarda stres, çok çeşitli nedenlerden kaynaklanır. Bunlar arasında öne çıkanları şu şekilde açıklamak mümkün olacak:

Su Kalitesi

Su kalitesi, balıkların sağlığı ve yaşam süresi üzerinde oldukça etkilidir. Akvaryum suyu, PH ve sıcaklık gibi temel parametreleri karşılamıyorsa, balıklar için su kalitesi düşer. Bir diğer önemli nokta ise suyun nitrat, nitrit ve amonyak gibi toksik bileşenler açısından yoğun olmasıdır. Tüm bunlar, balıklarda stres durumunu teşvik eder.

Balık Yönetimi

Balık yönetimi mümkün olduğunca dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Hayvanın eve taşınma şekli, akvaryumda herhangi bir değişikliğin yapılması gibi durumlarda dikkatli olunmalıdır. Hatta bazı balıkların akvaryumdan çıkarılması gerekebilir ve farklı akvaryuma alınması ihtiyacı ortaya çıkabilir. Bu tür eylemler de büyük bir titizlik ve dikkatle yerine getirilmelidir. Sakinlik ve huzur, balıkların gereksinim duyduğu şeylerdir. Bu yüzden her koşulda çok dikkatli olmak önem arz eder.

Tehdit Hissi

Tehdit hissiyatı ya da sürekli dikkat durumu, balıklarda stres kaynağı olarak kabul edilir. Türler arasında oluşan uyumsuzluk nedeni ile balıklar, başka balıklar sebebi ile kendilerini tehdit altında hissedebilirler. Bu tehdit durumu insanlardan da kaynaklanabilir. Çünkü balıkların, akvaryumun önündeki insan hareketlerinden korkmaları oldukça yaygın bir durumdur. Fakat zaman içinde buna alışma eğilimindedirler.

Gürültü

Aşırı gürültülü ortamlar, balıklarda stresi teşvik edebilir. Bu yüzden akvaryumun, özellikle de müzik setine ve TV’ye yakın konumlanmaması gerekir. Ayrıca akvaryum, pencere kenarında da olmamalıdır. Tüm bunlar, balıklarda stres problemine zemin hazırlayabilir.

Aşırı Kalabalık Akvaryum

Aşırı kalabalık akvaryumlar, balıklar için risk oluşturur ve onların stres seviyelerine katkıda bulunur. Kalabalık bir akvaryum, balıkların çiftleşme, bölgesellik ve yiyecek gibi birçok durum için rekabet ve kavga etmelerine yol açar. Bu sebeple bir akvaryum içinde çok fazla sayıda balık olmamalıdır. Aynı zamanda akvaryumunuzun yeterince büyük boyutlu olmasına da dikkat etmelisiniz.

Beslenme

Gerekli besin bileşenlerini yeterince yapısında barındırmayan yemler, balıklarda stresin bir başka sebebidir. Balıklar, ihtiyaç duydukları besin maddelerini alamadıkları için strese girebilirler. Bu sebeple, balığınızın türüne ve beslenme gereksinimlerine uyum sağlayan yemler tercih etmelisiniz. Hangi yemi satın alacağınız konusunda bilginiz yok ise bununla ilgili olarak veterinerlerden bilgi alabilirsiniz.

Balıkların Strese Girdikleri Nasıl Anlaşılır?

Balıklarda Stres

Balık dostlarımız stres yaşadıkları zaman çeşitli belirtiler gösterirler. En önemlisi de orijinal renklerinde değişimler olur. Mesela canlı kırmızı bir balık beyaz renge dönüşebilir. Aynı şekilde mavi bir balık da siyah renge dönüşebilir.

Bir başka ilginç belirti ise davranış değişikliği olur. Balık, aşırı sakin, aşırı tedirgin davranabilir. Ya da saklanacak bir yer arayabilir, başka balıklarla kavga etmeye başlayabilir. Hatta stres yaşayıp akvaryumdan çıkmaya çalışan balıklar bile vardır. Tüm bunlar, balıklarda stres belirtileri olarak bilinir.

Hem yeni balıklar hem de mevcut balıklar, stres sorunundan etkilenebilir. Bu nedenle tüm akvaryum balıklarında stres riskinin var olduğunu söyleyebiliriz. Yeni balıklar, habitat, su parametresi ve tank arkadaşları gibi değişimlere maruz kalırlar. Taşıma esnasında da rahatsızlık ve korku hissedebilirler. Bu yüzden strese girebilirler.

Halihazırda akvaryumda mevcut olan balıklar ise yaşam alanlarına yeni bir balık geldiğinde strese girebilir. Çünkü yaşam alanlarının tehdit edildiğini hissedebilirler ve bunun sonucunda olumsuz durumlar oluşabilir.

Balıklarda Stres Öldürür mü?

Ne yazık ki, bu sorunun yanıtı evet. Balıkların aşırı stres yaşamaları, ölümle sonuçlanabilir. Çünkü stres altında iken balığın bağışıklık sistemi zayıflar. Bu durum meydana geldiğinde ise balık, koruyucu mukoza zarını kaybeder. Diğerlerinin yanı sıra balık, mantar ve parazitlere karşı da savunmasız olur. Hastalıkların etkileri nedeniyle balıklar, maalesef aramızdan ayrılabilirler.

Balıklarda Stresi Önlemenin Yolları Nelerdir?

Balıklarda Stres

Stres, bütün canlıların yaşamında var olan mühim bir sorun olarak karşımıza çıkar. Ancak her zaman zararlı değildir. Hatta yaşanan kısa zamanlı stresin faydaları bile mevcuttur. Aşırı veya uzun süreli stres ise birçok canlıda olduğu gibi balık dostlarımızı da olumsuz manada etkiler. Bu bağlamda balığın stres yaşaması, farklı hastalıklara yakalanmalarına ve bunlar sonucunda yaşamlarını yitirmelerine yol açar.

Balığın yaşamış olduğu aşırı stres hali, solunumun hızlanmasına da neden olur. Bunun sonucunda stresli hallerden bir an önce kurtulmak isterler. Stresin uzun sürmesi durumunda kronik hastalıklar, balıkları bekler. Belli seviyedeki stres, balıklarda kontrol altına alınabilir ve balığın tedavisi gerçekleştirilebilir.

Balıklarda stres, çeşitli yollarla önlenebilir. Stresi hafifletmek ya da ortadan kaldırmak için yapılması gereken ilk şey bu problemin nedenini tespit etmek olacaktır. Bu yüzden ilk önce balığınızın neden stres yaşadığını bulmalısınız. Genel olarak bu tür durumlarda veteriner desteği şarttır. Ayrıca, balıkların stres yaşaması sonucunda aloe vera içeren ilaçlar, veterinerler tarafından sıklıkla reçete edilir.

Balıkların koruyucu mukozasının yenilenmesini sağlayacak çeşitli ilaçlar da yine veteriner tarafından verilir. Çünkü stresin ardından balığın mukozasını iyileştirmek, hayvanın kendisini stresten arındırması açısından oldukça önemlidir. Sonuç olarak stresle beraber gelebilecek farklı hastalıklar da bu sayede önlenmiş olacaktır.

Stres yaşayan balığın iyileşme süresi, türden türe göre farklılık gösterir. Genelde moli ve kılıç balığı gibi türler daha hızlı iyileşirler. Öte yandan discus gibi tuzlu su balıkları daha hassas canlılar oldukları için stresten kurtulmaları biraz uzun sürebilir.

Balıklarda stresi önleme yolları bulunur. Bu yöntemlerle balığın sağlığı desteklenebilir. Balıkların stresli hallerinin önüne geçmek adına ilk olarak akvaryuma eklenecek olan balıkların güvenilir yerlerden temin edilmesine dikkat edilmelidir. Yeteri kadar güven duyulmuyor ise yeni balığın karantinaya alınması gerekir. Karantina süresi dolduktan sonra yeni balık, akvaryuma eklenebilir. Balığın sağlıklı kalması için suyun kalitesine, balığın türüne göre beslenmesine ve akvaryum temizliğine özellikle dikkat edilmesi önem arz eden hususlar arasındadır.

Bunların haricinde akvaryuma yeni balık dahil edileceğinde ya da balıklara ilaç verileceğinde, balık stres giderici ürünler kullanılabilir. Tuzlu ve tatlı su akvaryum balıkları için kullanılabilen bu tür malzemeler, faydalı mikroorganizmalar, resif canlıları ve bitkilere zarar vermez. Ayrıca bun ürünler, akvaryum suyunun PH seviyesini de değiştirmez.

Sonuç olarak balıklarda stres tedavisi mümkün olmaktadır. Fakat iyi bir gözlemci olmanız oldukça önemlidir. Gerekli tedbirleri almak, akvaryumun konumuna dikkat etmek, balıkları kaliteli yemlerle beslemek, yeni tank arkadaşlarını tanka dahil ederken dikkatli olmak, akvaryum temizlik ve bakımını aksatmamak gibi pek çok uygulama, balığınızın sağlığını teşvik edecektir. Böylece balıklarınız strese maruz kalmaktan kurtulacaklardır.

Önlem almak ve gereken bakım uygulamalarını yerine getirmek, stresten etkilenen balığın sağlığını iyileştirmekten çok daha kolay olacaktır. Bu sebeple balıklarda strese yol açan faktörleri iyi bir şekilde tespit etmelisiniz. Sonrasında ise bu faktörleri ortadan kaldırmalısınız. Gerekiyorsa veteriner desteği almalısınız.

Cevap bırakın