8 Maddede Tatlı Su Akvaryum Balıkları

0 8

Tatlı su akvaryum balıkları, yeni bir akvaryum kurmak isteyenlerin ilgisini çeker. Akvaryum hobisi, birçok insan için eğlenceli bir deneyim yaratır. Balıkların bakımı, diğer birçok evcil hayvana göre daha kolay olduğundan, çoğu insan akvaryum hobisine yönelir. Akvaryumlarda bakılacak tuzlu su balıkları olduğu gibi aynı zamanda tatlı su balıkları da var. Rengarenk görünümleri ile her yaştan insanın ilgisini çeken balıklar, iç mekanların havasını değiştirir. Peki, popüler tatlı su akvaryum balığı hangileri? İşte detaylar…

Tatlı Su Akvaryum Balıkları

Tatlı Su Akvaryum Balıkları

Yeni bir akvaryum kurmak istediğinizde ya da mevcut akvaryumunuzu zenginleştirmeyi düşündüğünüzde, tatlı su akvaryum balıkları arasından seçim yapmakta zorlanabilirsiniz. Çünkü seçenekler neredeyse sonsuz.

Yeni balık türünü akvaryuma dahil etmeden önce yeni balık cinsinin gereken çevresel parametrelerinin akvaryum koşullarıyla uyumlu olduğundan emin olmalısınız. Bir diğer uygunluk kontrolü ise balıkların türleriyle alakalıdır. Çünkü tüm balıklar diğer cinslerle uyumlu olmayabilir. Dolayısıyla tercih ettiğiniz balığın, diğer balık cinsleri ile uyumluluğunu kontrol etmelisiniz. Aksi durumda akvaryum yaşamında anlaşmazlıklar yaşanabilir.

Bir diğer önemli ayrıntı ise yeni balıkları karantinaya almaktır. Olası bir sağlık sorununu önlemek için yeni balıkları akvaryuma eklemeden evvel kesinlikle onları karantinaya almalısınız. Böylece hastalıkları önlemiş olursunuz. Yeni balıklar on beş gün kadar karantinada kaldıktan sonra onları yaşam alanlarına aktarabilirsiniz. Öyleyse, en popüler tatlı su akvaryum balıkları hangileri? Detaylar şöyle:

1. Mickey Fare Platisi Balığı

Plati balıkları, akvaryum hobisine yeni başlayanlar için en iyi seçimlerden biridir. Renkli görünümleri ile adeta insanları büyüleyen bu canlılar, birçok akvaryum için uygundur. Canlı doğuran balıklardır. Bu nedenle birçok akvaryum sahibi birkaç balıkla başlar ve bu balıklar hızlı bir şekilde çoğalır. Mickey Fare Platisi, ismini kuyruk bölümünde yer alan çok özel renk desenlerinden almıştır.

Birçok farklı plati çeşidi olduğunu hatırlatırız. Bakımı en kolay olan balıklardan biri de Mickey Fare Platisi olur. Yaşam süresi genel olarak beş sene kadardır. İyi koşullarda bakılması, ömür süresini direkt olarak etkiler.

2. Lepistes Balığı

Tatlı Su Akvaryum Balıkları

Tatlı su akvaryum balıkları söz konusu olduğunda öne çıkan balıklardan biridir. Ülkemizde ve dünya çapında en çok tercih edilen balık cinsleri arasında konumlanır. Nedeni ise uyumlu olması, bakımının kolaylığı ve diğer yandan da canlı görünümüdür. Lepistes, küçük akvaryumlar için ideal kabul edilir. Minik boyutu nedeniyle her türlü akvaryuma uyum sağlar. Ayrıca lepistes balıkları da canlı doğuran balıklardan biridir. Bu nedenle eğer ki, çok miktarda lepistes elde etmek istemiyorsanız, dişi ve erkek lepistes balıklarını aynı yerde tutmamalısınız. Diğer türlü bir gün çok sayıda balık ile karşılaşabilirsiniz. Bu detay da akvaryumcuların unutmamaları gereken noktalardandır.

Erkek lepistes balıkları daha küçük ve daha renkli olma eğilimindedir. Buna karşın dişi lepistes ise daha büyük ve düz renklidir. Vücutları sade tonlarındadır. Karın bölümü genelde beyazdır. Lepistes balıklarının ömür süresi ağırlıklı olarak 3-5 sene kadardır. Kaliteli balık yemleri ile beslenen lepistes balıklarının sağlığı teşvik edilir. Bu da ömür süresinin artması ile sonuçlanır. Balıklarınızın daha uzun yıllar boyunca sizlere arkadaşlık etmesini istiyorsanız, mutlaka balığın kaliteli yemlerle beslenmesini sağlamalısınız.

3. Zebra Balığı

Tatlı su akvaryum balıkları arasında zebra balığı da var. En popüler balıklar listesinde konumlanan zebra balığı, isminden de anlaşılacağı gibi siyah ve beyaz renkler içerir. Küçük ve çizgili bir balıktır. Vücudunda şeritler bulunur. Akvaryum hobisinin vazgeçilmez üyelerinden biridir. Tropik balıklar arasında yer alan zebra balığı, diğer birçok türle uyum içinde yaşamasını bilir. Bu balıkların en önemli özellikleri arasında barışçıl olmaları gelir. Diğer balıklarla çok iyi anlaşır. Genelde beş veya daha çok balıktan oluşan gruplar halinde yaşamaktan memnun olur.

Esasen tam bir topluluk balığıdır. Sürü halinde yüzmekten memnuniyet duyar. Yaşam alanının hijyenik ve temiz olması önemlidir. Hassas bir balıktır. Bu nedenle akvaryum temizliğine çok dikkat edilmelidir. Su kalitesini teşvik etmek için akvaryum su düzenleyiciler ve akvaryum filtreleri gibi çeşitli ekipmanlar mutlaka kullanılmalıdır. Bu tür balıkların ömür süresi de sıklıkla merak edilir. Bu minik balıkların yaşam süresi genel olarak 5 sene kadardır.

4. Neon Tetra Balığı

Parlak ve renkli görünümü ile insanların kalbini kazanan neon tetra balıklar, birçok insanın ilk tercihi olur. Fosforlu renkleriyle insanların ilgisini çeken neon tetralar, en yaygın küçük tatlı su balıkları arasında konumlanır. Tatlı su akvaryum balıkları arayışında olanlara hitap eden bu minik balıklar, parlak kırmızı ve mavi renk tonları içerir.

Harika bir topluluk balığı olarak lanse edilir. Nedeni ise diğer birçok balık ile uyumlu olmasıdır. Sakin yüzmeyi seven neon tetralar, akvaryumunuzun göz alıcı bir güzellik sergilemesine yardımcı olur. İyi şartlarda bakıldığı zaman neon tetralar, beş sene kadar hayatta kalabilirler. Ancak bakım ve beslenme gereksinimlerinin yerine getirilmesi oldukça önemlidir.

5. Beyaz Bulut Dağı Balığı

Beyaz Bulut Dağı Balığı

Tatlı su akvaryum balıkları arayanlara hitap eden beyaz bulut dağı balığı, gösterişli duruşu ile akvaryum sahiplerinin favorisi olur. Tropik balıklardan biridir. Topluluk halinde yaşamaktan memnun olur. Hızlı bir şekilde yüzer ve akvaryumun en hareketli canlılarından biri haline gelir.

Beyaz bulut dağı balığı, Japon balıkları ve zebra balığı ile çok iyi anlaşır. Ayrıca bitki bulunan akvaryumlarda daha sağlıklı olur. Bu nedenle beyaz bulut dağı balığı besleyecekseniz, akvaryumunuza bitki dahil etmeniz çok önemli. Bakım ve beslenme ihtiyaçları en iyi biçimde karşılanan beyaz bulut dağı balığı, ortalama olarak 3-5 sene kadar hayatta kalabilir.

6. Palyaço Rasbora Balığı

En popüler tatlı su akvaryum balıkları arasında yer alır. Dünyaca ünlü bu balıklar, rengarenk görünümleri ve uysallıkları ile dikkat çekerler. Palyaço rasbora balığı, vücudunda siyah renkli bir işaret barındıran, genel olarak yakut renginde olan bir balıktır.

Sürü halinde yaşayan balıklardandır. Huzurlu, mutlu ve uyumludur. Küçük akvaryumlarda bile iyi performans gösterir. Bakım ve beslenmesine dikkat edildiği zaman altı sene kadar yaşayabilir.

7. Serpa Tetra Balığı

Tatlı su akvaryum balıkları arasında serpa tetra balığı da var. Bu minik ve sevimli balıkların gövdelerinde siyah bir leke vardır. Ağırlıklı olarak turuncu renklerinde olurlar. Bu sürü balıkları, çok sayıda bitkinin yer aldığı bir akvaryumda yaşamaktan mutlu olurlar.

Akvaryumunuza renk ve canlılık katan serpa tetra, oldukça aktiftir. Bu balıklarla ilgili bir diğer önemli ayrıntı da tank arkadaşlarının yüzgeçlerini ısırma eğiliminde olmalarıdır. Genelde beş sene kadar hayatta kalabilen bir balık cinsidir.

8. Panda Corydoras Balığı

Tatlı su akvaryum balıkları listemiz panda corydoras ile devam ediyor. Şeffaf görünümlü panda corydoras, genelde beyaz ve saydam bir görüntü sunar. Başında ve kuyruk kısmında koyu lekeler dikkat çeker. Bu nedenle panda ismi ile anılır.

Barışçıl bir balıktır ve dolayısıyla barışçıl mizacı olan balıklarla aynı ortamda yaşamaktan mutlu olur. Bu türün farklı renkleri bulunan çeşitleri de vardır. Dipte yaşayan ve dipten beslenen balıklardır. Bundan dolayı yem seçimine dikkat edilmesi gerekir. Vitamin ve mineral açısından zengin yemler tüketmelidir.

Cevap bırakın