19 Maddede En Popüler Evcil Tavşan Türleri

0 9

Evcil tavşan türleri, yeni bir tavşan sahiplenmek isteyenlerin ilgisini çekiyor. Tavşan dostlarımız her biri farklı boyut, renk ve karakter türlerine sahip farklı cinslerde karşımıza çıkıyor. Hemen herkes için ideal bir evcil hayvan olarak dikkat çeken tavşanlar, bakımlarının nispeten kolay olmasından dolayı dünya çapında popüler. İşte, evde beslenebilen tavşan cinsleri!

En Popüler Evcil Tavşan Türleri

Evcil Tavşan Türleri

Kendiniz ya da aileniz için yeni bir tavşan sahiplenmeye karar verdiyseniz, seçenekler oldukça fazla. En popüler evcil tavşan türleri şu şekilde sıralanabilir:

1. Alaska Tavşanı

Bu tavşanların genelde Alaska eyaletine özgü olduğu düşünülür. İsminden dolayı insanlar yanılabilir. Ancak Alaska tavşanları, aslen Almanya’dan gelirler. Alaska tavşanı, ilk başta güzel görünümü ile dikkat çeker. Tüyleri kalın yapılıdır. Genel olarak siyah tonlarında tüylere sahiptir.

2. Amerikan Tavşanı

Evcil tavşan türleri arasında yer alan Amerikan tavşanı, ender görülen cinslerden biridir. Büyük bir boyutu vardır. Ortalama ağırlığı 12 kg civarındadır. Beyaz ve gri-mavimsi tonlarındadır. Bu dar kafalı ve orta yapılı tavşanlar, şirin görünümleri ve tatlı mizaçları ile insanların ilgisini çeker.

3. Amerikan Çinçilla Tavşanı

1919 New York Eyalet Fuarında tanıtılan tavşan, o günden beri varlığını sürdürüyor. Dayanıklı ve nazik bir tavşan olan Amerikan Çinçilla tavşanı, en nadir tavşan ırkları arasında da ön plana çıkıyor. Pürüzsüz, parlak, yoğun ve ince yapılı tüyleri, genelde grimsi-siyah tonlarındadır. Amerikan Çinçilla tavşanları yuvarlak bir gövdeye sahiptir.

4. Amerikan Sable Tavşanı

Evcil Tavşan Türleri

Orta boyutlarda tavşan arayanlar için iyi bir seçim olan Amerikan Sable tavşanı, krem tonlarında tüyler içerir. Tüyleri, açıktan koyuya doğru farklı tonlarda gözlemlenir. Nadir görülen bir cins olan Amerikan Sable, 1920’li yıllarda ortaya çıkmıştır. Farklı çinçilla tavşan ırkları kullanılarak elde edilmiştir.

5. Angora Tavşanı

Angora tavşanları, ipeksi, bol ve kabarık tüyleri ile bilinen tavşanlardır. Tüyleri ise Angora yünü olarak geçer. Bu tavşanların tüylerinde matlar ve keçelenmeler olmaması için düzenli bakım çok önemlidir. Sık sık fırçalama gerektirir. Birkaç ayda bir tüyleri kırpılmalıdır. Tüy rengi beyazdır. Saten Angora, Dev Angora, İngiliz Angora ve Fransız Angora olmak üzere çeşitli türleri mevcuttur.

6. Argente Tavşanı

Evcil tavşan türleri söz konusu olduğunda öne çıkan cinslerden biri de Argente olur. Fransa’ya özgü olan bu tavşanlar, farklı renklerde olabilirler. Yoğun ve parlak tüyleri ile ilgi çekici bir görünümde olan Argente tavşanı, genelde gümüş ve kahverengi tonlarında tüylere sahiptir. Diğer tüy renkleri arasında krem, kremsi beyaz, siyah ve çikolata rengi yer alır.

7. Belçika Tavşanı

Amerika’nın en eski tavşan cinslerinden biri olarak kabul edilen Belçika tavşanı, aslında Belçika’da daha önce geliştirilmiştir. Kökeni Amerika’da 1880’lere uzanan bu tavşanlar, Belçika’da daha eski zamanlarda ortaya çıktığı için bu isimle anılır. Kavisli sırtı, ince ve uzun gövdesi ile karakterizedir. Yabani tavşanı anımsatan bir görüntüsü vardır.

8. Beyaz Hotot Tavşanı

Evcil tavşan türleri listesinde ön plana çıkan Beyaz Hotot tavşan, koyu renkli gözleri ve gözlerinin etrafındaki siyah çerçeveler ile çok sevimli bir görüntü sunar. İsminden da anlaşılacağı gibi beyaz renklidir. Düz beyaz renkleri ile ilgi çeker. Yuvarlak bir gövdeye sahiptir. Sağlıklı kalması için beslenmesine ve bakımına çok dikkat edilmelidir. Kaliteli tavşan yemleri, meyveler ve sebzeler tüketmeli, düzenli veteriner kontrolünden geçmelidir.

9. Britanya Petite Tavşanı

Britanya Petite, minik bir tavşandır. Ayrıca, Amerikan Tavşan Yetiştiricileri Birliği tarafından tanınan en küçük tavşan cinsidir. Biraz sinirli bir mizacı vardır. Öte yandan bolca enerjiye sahiptir. Geniş evler, tam da Britanya Petite tavşana göredir. Tavşan bakımında deneyimli olan kişilere önerilir. Zira Britanya Petite tavşanları idare etmek biraz zordur. Şık ve ipeksi tüyleri, genelde beyaz tonlarında olur.

10. Kaliforniya Tavşanı

Evcil Tavşan Türleri

Dünyanın en popüler tavşan cinslerinden biri olan Kaliforniya tavşanı, ülkemizde de sıklıkla tercih edilir. 1920’li senelerde Güney Kaliforniya’da elde edilmiştir. Burnu, kulakları, patileri ve kuyruğu daha koyu renklidir. Çoğunlukla gövdesi krem ve beyaz tonlarında olur. Yuvarlak gövdeye ve kısa tüylere sahiptir.

11. Damalı Dev Tavşan

Evcil tavşan türleri arasında konumlanan Damalı Dev tavşan, 1919’da Amerika’da ortaya çıkmıştır. Büyük boy tavşanlardan biridir. Vücudunun çeşitli yerlerinde siyah lekeler vardır. Bu nedenle damalı olarak isimlendirilir. Koşmak ve eğlenmek için büyük bir alan gerektirir. Aktif bir tavşan olduğunu söyleyebiliriz.

12. Cinnamon Tavşanı

Parlak ve kısa tüyleri bulunan Cinnamon tavşanı, tarçın rengindeki tüyleri ile etkileyici bir görünüm sergiler. Cins, 1970’lerde ortaya çıkmıştır. Orta boyutlarda bir tavşandır. Tatlı ve sevecen bir karaktere sahiptir. Uyumludur ve genelde birden fazla tavşanın olduğu bir evde daha mutlu bir yaşam sürebilir.

13. Continental Tavşanı

Kıta tavşanı olarak da bilinen Continental tavşan, beyaz ve renkli olmak üzere farklı çeşitlerde karşımıza çıkar. Büyük bir tavşandır. İngiliz Tavşan Konseyi’nin kabul ettiği bir ırktır. Fakat Amerikan Tavşan Yetiştiricileri Birliği, Continental tavşanı tanımamaktadır. Genelde 5-7 sene kadar ömür süresi bulunur.

14. Argente Tavşanı

Fransa’ya özgü olan bir tavşan türüdür. Evcil tavşan türleri mevzu bahis olduğunda öne çıkar. Çeşitli renklerde olabilir. Tüyleri yoğun ve kısadır. Gözleri ise siyahtır ve anlamlı bakışlar atar. Tüylerinin parlak ve ipeksi kalması için düzenli şekilde taranması önerilir. Eğlenceli, oyun düşkünü ve insanlarla uyumlu bir hayvandır.

15. İngiliz Lop Tavşanı

Lop tavşanların çeşitli türleri vardır. Bunlardan biri de İngiliz Lop Tavşanı olur. Son derece uzun kulaklara sahip olan İngiliz Lop tavşanı, uzun kulaklı tavşan arayanlar için en iyi seçimlerden biridir. Sakin ve uysaldır. Çok fazla hareket etme eğiliminde değildir. İnsanlarla ve diğer tavşanlar ile vakit geçirmekten memnun olur.

16. İngiliz Spot Tavşan

Evcil tavşan türleri arayanlar için bir başka öneri ise İngiliz Spot tavşan diyebiliriz. Benekler barındıran tüyleri ile İngiliz Spot tavşan, farklı bir görüntü sergiler. 20’nci yüzyılın başlarında yetiştirilmiştir. İngiltere’ye özgü olsa da global çapta bilinen ve tercih edilen bir tavşan cinsidir. Yanaklarında, gözaltlarında ve burnunun üzerinde siyah benekler yer alır.

17. Patagonya Tavşanı

Evcil tavşan cinsleri arasında en popüler türlerden biri de Patagonya olur. Flaman Dev Tavşan olarak da tanınır. 17’nci yüzyıldan beri Avrupa’daki varlığını sürdürür. Tatlı mizacı, uyumluluğu ve sevimli halleri insanların kalbini kazanır. En büyük tavşan türlerinden biri olarak kabul edilir. Kilo sorunu yaşamaması için kaliteli beslenmesine ve aşırı yem ve diğer yiyeceklerden tüketmemesine dikkat edilmelidir.

18. Florida Tavşanı

Florida Beyaz tavşanı şeklinde de bilinir. 1960’larda ortaya çıkmıştır. Küçük tavşan türleri arasında yer alır. Ayrıca bu tavşanlar, gösterilerde tercih edilen türlerden biridir. Her zaman saf beyaz rengindedir. Gözleri kırmızı renklidir. En çok altı kilogram ağırlığında olur.

19. Fransız Lop Tavşanı

Bir diğer lop tavşan cinsi de Fransız Lop tavşan olur. Sarkık kulaklı tavşan olarak insanların ilgisini çeken cins, oldukça sakin ve uyumludur. Ağır kemikli ve büyük boyutlu bir tavşan cinsi olduğunu da söyleyelim. Bu nedenle çocuklar için çok uygun olmayabilir. Geniş bir bahçesi bulunan bir evde mutlu olacaktır. Bolca kendi başına hareket etmeyi sever ve özgürlüğüne düşkündür.

Cevap bırakın