Dünyanın En Tehlikeli Hayvanları

0 34

Dünyanın En Tehlikeli Hayvanları

Dünyanın en tehlikeli hayvanlarını anlatırken amacımız ilk kez sempati toplamak değil galiba. Hayvanları çok sevsek de her hayvan her zaman kendini sevdiremeyebiliyor. Bazıları özellikle ölüm saçıyor diyebiliriz. Bunlardan kimi suda kimi ise karada yaşıyor. Rüyanızda bile karşılaşmak istemeyeceğiniz canlılar olabilirler.

Hayvanseverlik de bir yere kadar dedirten bu canlılarla karşılaşmak insanoğlu için acı verici bir son olabilir diyebiliriz. Peki bu canlılar hangileridir ve ne gibi özellikleri vardır, birlikte inceleyelim.

1-Koni Salyangozu

Dünyanı en tehlikeli hayvanları listemizde birinci sırada Koni Salyangozu bulunuyor. Bu canlıya mermer yüzeyli salyangoz da deniliyor. Yaşam alanları genel olarak Endonezya, Avustralya ve Asya Pasifiği’dir. Oldukça zehirli canlılardır. Bu canlılar gündüzleri saklanır, geceleri ise avlanmayı tercih ederler. Su ve kum alanlarını saklanmak için kullanırlar. Boyları ortalama olarak bir insan eli kadardır diyebiliriz. Kancalarındaki iğnelerin içinde 200 farklı zehir içerme özellikleri vardır. Bir insanı öldürmek için, temas ettiği andan sonra 5-15 dakika arası bir vakti vardır. Acı verici sona küçük bir canlıyla kavuşma gerçekleşebiliyor bu şekilde. Etobur canlılardır ve genellikle balıkla beslenirler. 600 farklı alt türü olduğunu da söyleyebiliriz.

Koni Salyangozu
Koni Salyangozu

2-Büyük Beyaz Köpekbalığı

Dünyanı en tehlikeli hayvanları listemizde ikinci sırada Büyük Beyaz Köpekbalığı bulunuyor. Küçüklüğümüzden beri karşımıza çıkan katil balinalar, katil köpekbalıkları gibi terimlerden sonra bu türü duymak kimseyi şaşırmamıştır sanırım.

Bu canlıları dünya üzerindeki bütün ılıman sularda görebiliriz. Tabii ki Türkiye’de de. Ege, Akdeniz ve Marmara’da karşımıza çıkabilir demek oluyor bu da. Dişlerinin boyları 6-7 metre civarında, kiloları ise 2.500 kilogram civarında olduğunu ifade edebiliriz. Yaklaşık 3000 dişi bulunur ve yassı üçgen şeklindedir. Dişleri birkaç sıra halinde bulunur ve ilk iki sırayı ısırma ve koparma için kullanırlar. Arka sıraları da genellikle daha küçük parçalara ayırmada kullanırlar. Kırılan veya düşen dişlerinin yerine de yenisinin çıkması gibi bir özellikleri vardır.

Bu hayvanlar yakaladığı avını yemeden önce ölmesini bekler. Öldürücü ısırığını yapar, son öpücüğü alnına koyar ve ölmesine zaman verirler. Öldükten sonra da ya bütün halde yutar ya da parçalar halinde yer. Çiğneme gibi özellikleri yoktur bu köpekbalıklarının. Genellikle fok, Yunus balıkları, penguenler, diğer köpek balığı türleri, deniz kunduzları gibi canlıları tüketirler.

Büyük Beyaz Köpek Balığı
Büyük Beyaz Köpek Balığı

3- Kara Mamba

Dünyanı en tehlikeli hayvanları listemizde üçüncü sırada Kara Mamba bulunuyor. Farklı şekillerde anılışın a şahit olduğumuz bu canlı son derece zehirli ve saldırgan bir yılan türüdür. Kara mamba denilmesinin sebebi de ağızlarının içindeki siyah renktir. Genellikle Afrika bölgesinde görülürler. O bölge kara mambaların anavatanı diyebiliriz. Erişkin bir kara mamba ortalama 2.5 metre boylarında görülebilir. En uzun olanı da şimdiye kadar 4.5 metre olarak ölçülmüştür. Dünyanın en uzun zehirli ikinci yılanı olma özelliği de vardır.

Isırdıkları canlıyı ve bu canlı insan ise, öldürme süresi ısırdığı bölgeye göre değişmektedir. Örneğin bir insanın yüzünü ya da gövdesinde bir yeri ısırdıysa yaklaşık yirmi dakika içinde öldürebilirken, parmağını ısırdığında bu süre bir saati bulabiliyor. Gördüğünüz yerde yapacağınız tek şey el açıp dua etmek galiba…

kara-mamba
Kara Mamba

4–The Deathstalker (Sarı Akrep)

Dünyanı en tehlikeli hayvanları listemizde dördüncü sırada Sarı Akrep bulunuyor. İsmi ilk duyduğunuzda size çağrıştıracağı şey muhtemelen ölüm kelimesidir. Oldukça zehirli olan bu akrep türü isminin anlamıyla da gerçekten tam bir “Ölüm Avcısı” dır. Normal akrepler bile ısırdığında ruhun çekildiğini hisseden insanlar, kim bilir bu akrep ısırdığında ne hissedeceklerdir…

Ortadoğu ve Kuzey Afrika başta olmak üzere akrepten kaynaklanan ölümlerin %75’inden sorumlu olan tür budur. Ülkemizdeki en ölümcül iki akrep türünden biridir. Diğer tür olan kara akrebin zehrine oranla, ölüm avcısının zehri iki kat daha kuvvetlidir. Bu tür halk arasında bilinen sarı akreplerdir.

Sarı akrepler bu kadar tehlikeli olmasının yanında, aslında zehri ile ilaç üretiminden kanser tedavisine kadar birçok alanda yarar sağlamaktadır.

Türkiye’de ilk kez Adıyaman’da görülen bu tür, daha çok Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde karşımıza çıkmaktadır. Kurak bölgeleri, ormanlık alanları, kuru dere yataklarını ya da terk edilmiş yapıları tercih ederler genelde. Daha çok sineklerle, çıyan, örümcek gibi çok ayaklı canlılarla beslenirler.

Sarı Akrep
Sarı Akrep

5- Kutup Ayısı

Dünyanı en tehlikeli hayvanları listemizde beşinci sırada Kutup Ayısı bulunuyor. Uzun zamandan beri, özellikle yavrularına karşı sempati duyduğum bu canlı türü de en tehlikeli hayvanlar içinde yerini almıştır. Yavrularının sevimliliği bir yana erişkinleri dehşet saçabiliyor maalesef. Aldanmayın çocuksu, masum yüzlerine…

Kuzey Kutbu’nda ve buzullarda yaşayan bu canlılar, en büyük kara etoburu olarak kabul görüyor. Anlayacağınız, bulunduğu yerlerdeki en büyük ölüm makinesidir. Denizde, karada, hem su içinde hem buzda rahatça avlanabilirler.

Yukarıda anlattığımız büyük beyaz köpekbalıklarıyla kıyasladığımızda ısırma kuvvetinin daha fazla olduğu ölçülmüştür. İnsanın ısırma kuvveti 165 birim iken bu canlıların ısırma kuvveti 1235 birimdir. Bu hayvanların dişlerine kürdan oluruz ancak…

Kutup ayıları adeta kar körlüğünden korunmak için yaratılmış üç göz kapağına sahiptirler. Bu şekilde UV ışınlarının zararlı etkileri de azalmaktadır. Saatte 40 km hızla koşabilirler, gece gözlükleriyle ısıyı kabarık tüyleri ve kalın derisiyle muhafaza ettikleri için çok az gözükürler ve su içmezler. Yağ tabaklarının yakılması sonucu su ihtiyaçları karşılanır. Dilleri mavi renktedir ve tüyleri iki katmanlı olduğu için ıslanmazlar.

Kutup Ayısı
Kutup Ayısı

6- Balon Balığı

Dünyanı en tehlikeli hayvanları listemizde altıncı sırada Balon Balığı bulunuyor. Çizgi filmlerde çocuklara balon yapıp verilen ve sempati uyandıran bu balıklar sanıldığı kadar da sempatik değiller aslında. Halk arasında kurbağa ya da kirpi balığı olarak da isimlendirilirler. Japonlar avlayıp tüketmeyi de çok severler. Oldukça zehirli bir balık türü olan balon balığı, yanlış tüketildiği takdirde içinde bulunan madde kas spazmlarına yol açmakta ve ölümcül zehirlenmelere neden olmaktadır.

Ülkemizde; Akdeniz, Marmara, Ege Denizi’nde, İzmir ve İskenderun körfezlerinde görülürler. Tedbir alınmazsa bu ölümcül canlılar, başka balık türlerinin neslinin tükenme tehlikesinin sebebi olabilirler. Güney Asya’daki sıcak denizlerde de görülürler. Sıcak denizleri severler. Kızıl Deniz, Hint Okyanusu, Doğu Afrika ve Japonya’da da görülürler.

Boyları 2.5 cm civarındadır ancak tehlike hissettikleri an 2-3 katı büyüklüğüne ulaşacak kadar şişerler. Adları da bu özelliklerinden gelir. Kafasının üzerindeki küçük gözlerine aşırı ışık yansıdığı anda kimyasal bir madde salgılarlar ve güneşin zararlı ışınlarından korunurlar. Balıkları ve diğer avlarını da gözleriyle yakalamasına imkan tanır bu özellikleri. Palamutu bir çırpıda yiyebilmesi gibi bir özelliği de göz önünde bulundurursak, bu canlıların bulunduğu ortamda hiçbir balık neslinin güvende olmadığını söyleyebiliriz.

Balon Balığı
Balon Balığı

7- Çeçe Sineği

Dünyanı en tehlikeli hayvanları listemizde yedinci sırada çeçe sineği bulunuyor. Sinekleri kim sevmiş ki çeçe sineğini kim sevsin diye başlıyorum. Sevilecek yanı olmadığı gibi bir de uyku hastalığı bulaştırıyor bu sinekler. Masallardaki yüzyıl uyuyan güzellerin nereden esinlenildiğini insan tahmin edebiliyor bu canlıyla birlikte.

Çeçe sinekleri genelde dere kenarlarında görülürler. Orta ve Batı Afrika bölgesinde, genel olarak da Zaire’de kayda geçmişlerdir.

Bildiğimiz sineklere oranla daha sert tüylü ve iri yapıdadırlar. Boyları 6-16 mm aralığında değişebiliyor. Kahverenginin değişik tonlarında bulunabilirler. Yaşam süreleri çok uzun değildir, 1-3 ay arasındadır.

20.yüzyılda yüz binlerce kişinin ölüm uykusuna sebep olan yine bu canlıdır. Nagana adı verilen uyku hastalığı mikrobunu taşırlar. Ömürleri boyunca 12 döl verirler. Yangınlar ve ilaçlamalar biraz da olsa nesillerini zayıflatmaya fayda sağlamıştır.

Çeçe Sineği
Çeçe Sineği

8- Kutu Denizanası

Dünyanı en tehlikeli hayvanları listemizde sekizinci sırada Kutu Denizanası bulunuyor. Dünyanın en zehirli canlısı olarak anılır. İsmi de şeklinden gelmektedir. Vücutları kutu gibi göründüğü için bu ismi almıştır.

Şeffaf yapıları olduğundan dolayı kolay şekilde fark edilmezler ve özellikle yüzücüler için büyük tehlike arz ederler.

Avustralya ve Güney Doğu Asya civarında daha çok görülürler. Hint Pasifiği’nde de yaşarlar. Zehiri bir insanı yaklaşık bir buçuk saat içinde öldürür. Yarı saydam olan bu canlılar 15-22 cm arasında değişen boylarda bulunabilirler. Çapları ise 35 cm’i bulmaktadır.

Dokungaçlarıyla temas ettikleri anda, zehrine maruz kalan canlılarda tarifsiz bir acı ve sersemletme baş göstermektedir. Vücudunun her köşesinde bulunan dokungaçlarının boyu yaklaşık 3 metredir ve toplamda 15 adettir.

Kutu Denizanası
Kutu Denizanası

9-Sivrisinek

Dünyanı en tehlikeli hayvanları listemizde dokuzuncu sırada sivrisinek bulunuyor. Yaz günlerimizin kara belası canlılar… Gece kulağımızın dibinde vızıldayan ve uykumuzun en güzel yerinde ısırıp, bizi sinirden uyandırıp dört döndüren bu türün ömrü dinazorlarla neredeyse anılmaktadır.

Dünyanın en tehlikeli hayvanlarından sayılmasını sebebi taşıyıcı olmalarıdır. Isırdıklarında sıtma, deng humması, Batı Nil virüsü bulaştırabilirler. Büyük İskender’in sivrisinek yüzünden öldüğü tespit edilmiştir.

Bu canlılar teri sever ve karbondioksit hissettikleri yerlere gelirler. Yani bu canlılar tarafından ısırılmak bizim içim kaçınılmaz… Dünya’ya Güney Amerika’dan yayıldıkları söylenmektedir. Hızları saatte yaklaşık 2 km’dir. Her yıl ortalama 700 milyon kişiye hastalık bulaştıran bu canlılar 2 ile 3 milyon arasında insanın ölümüne de neden olmaktadırlar.

Sivri Sinek
Sivri Sinek

10- Afrika Aslanı

Dünyanı en tehlikeli hayvanları listemizde onuncu sırada Ormanın Kralı Afrika Aslanı bulunuyor. Dünyadaki en büyük dört kedi türünden biri olan bu canlılar, savanların da en büyük yırtıcısı olma özelliğindedir. Boyu ortalama 90 cm’e, kuyruğu yaklaşık 2.7 metreye kadar ulaşabilmektedir.

Eski yıllarda 28 Demir işçisinin ölümüne sebep olan bu canlı türünün özellikle insanları avladığı fikri de ortaya atılmıştır.

Kükremelerinin 4 km uzaktan bile duyulduğu ifade edilmektedir. 250 kg ağırlığa ulaşabildikleri bilinmektedir. Afrika kıtasında görülürler adından da anlaşılacağı üzere. Etobur olan bu canlılar önüne gelen her şeyi yiyebilirler. Özellikle de bufalo, Afrika ceylanı, antilop, çakal, zürafa, zebra, küçük ve büyük baş hayvanları tüketirler.

Afrika Aslanı
Afrika Aslanı

 

 

Her güzel şeyin bir de sonu olduğu gibi hayvanlar aleminin de kötü anılan türleri bulunmaktadır ve duyan, gören herkes için dehşet saçmaktadırlar. Dünyanın en tehlikeli hayvanları olarak anılan bu canlıları rüyamızda bile görmek istemeyiz. Umarız ki karşılaşmayız hayatımız boyunca. Karşılaşınca yapılabilecek pek bir şey olmayacak zira….

Cevap bırakın