Apartmanda Köpek Beslenir Mi?

0 48

Apartmanda Köpek Beslenir Mi?

Apartmanda yaşamak çeşitli nedenlerle zor olabilir. Her şeyden önce, ortalama bir apartman dairesinin alanına sahip olmak; ya daha az eşya sahibi olmayı ya da ciddi bir şekilde yaratıcı düşünmeyi gerektirir.

Yine de bu denkleme bir köpek ekleyip apartmanda köpek beslenir mi sorusunu sorduğunuz zaman, apartman hayatı çok daha zor hale gelebilir. Büyük ve küçük birçok köpek apartmanlarda mutlu ve sağlıklıdır. Ancak sahiplerinin, minik dostlarını mutlu ve sağlıklı tutmak için her gün atması gereken adımlar vardır.

Bir köpeğin büyüklüğü ve enerji seviyesi, apartmanda yaşayan sahipleri için problem teşkil edebilir. Lakin bu durum apartman dairesinde bir köpek yetiştirme olasılığını bitirmez. Bu nedenle, köpeğinizle bir apartman dairesinde yaşıyorsanız veya bir apartmanda yaşayıp köpek sahiplenmeyi düşünüyorsanız, bu durumu mümkün kılmanın yolları vardır.

Sık Sık Egzersiz

Köpek bakımı için önemli miktarda zaman harcamanız gerekir. Onları mutlu ve sağlıklı tutmanın en önemli kuralı; bol egzersiz yapmalarını sağlamaktır.

Bir apartmanda köpek beslenir mi sorusunun karşısına, apartmanda köpeğinizin  her zaman biraz kısıtlı hareket edeceği düşüncesini de koymak gerekir. Apartman dairesinde koşmak, stres atmak veya oynamak için fazla alanı olmayacaktır. Bu, köpeğinizi sıkışık veya üzgün hissettirebilir. Bunun yanı sıra enerjisini yapıcı olmayan şekillerde (mobilyalarınıza zarar vermek gibi) dışarı atmasına da yol açabilir.

Köpekler sabah ve akşam olmak üzere günde en az iki kez egzersiz yapmalıdır. Onları yürüyüşe, koşmaya veya parka götürebilirseniz, egzersizlerin avantajlarını net bir şekilde görebilirsiniz. Bu rutin yürüyüşlerin yanı sıra köpekler haftada en az bir kez, yüksek yoğunluklu egzersiz yapma fırsatına sahip olmalıdır. Bir park, deniz kenarı veya etrafta koşuşturup oyun oynayabileceğiniz başka bir yer bulmalısınız.

Sahip Olduğunuz Köpek Irkının Farkına Varın

Besleyeceğiniz köpeği tanımanız ve ırkı gereği karakteristik özelliklerini tanımanız oldukça önemlidir. Çünkü Apartmanda köpek beslenir mi sorusunun cevabı her zaman köpeğin küçük ebatlı olması değildir. Büyük ırk köpeklerin yanı sıra, bazı yüksek enerjili veya gürültülü küçük köpekler, apartman yaşamına adapte olabilirken, bazı düşük enerjili büyük ırklar apartman yaşantısına uyabilir.

Henüz bir köpek sahiplenmediyseniz, hangilerinin apartman yaşamına daha uygun olduğunu bulmak için ırklar üzerinde biraz araştırma yapmalısınız.

Köpeğiniz İçin Güvenli ve Keyifli Bir Alan Sağlayın

Köpekler kendi yerleri olduğunda, dinlenmeyi ve rahatlamayı daha çok severler. Bu nedenle köpeğiniz için evinizin bir köşesinde kendi küçük alanını yapın. Köşesine bir köpek yatağı, birkaç oyuncak, yiyecek ve su kaplarını ekleyin.

Bu aynı zamanda zeminlerinizin korunmasına da yardımcı olacaktır. Köpeğinizin alanına, kemiklerini çiğneyebileceği ve oyun oynayabileceği; herhangi bir leke veya hasarı emmeye yardımcı olması için bir mat veya halı yerleştirebilirsiniz.

Düzenli Veteriner Ziyaretleri

Apartmanların çoğu ortak bir açık alan sunar. Diğer insanlar ve hayvanlar ortak alanları kullanıyorsa,; köpeğiniz aşıları tam ve parazit önleyicileri mutlaka yapılmış olmalıdır.

Rutin Oluşturun

Apartmanda köpek beslenir mi diye düşünenler için en önemli koşul rutin oluşturmaktır. Köpekler; özellikle ihtiyaç duyduklarında açık havada tuvalete gidemiyorlarsa, rutine bağlı olarak gelişirler. Neyle karşılaşacağını bilmesi için köpeğinizi her sabah ve akşam aynı saatte dışarıya çıkarmaya çalışın. Mümkünse her gün aynı saatte besleyin. Çünkü köpeğinizin vücudu, zaman çizelgenize göre yiyecekleri metabolize etmeye başlayacak ve onu dışarı çıkardığınızda tuvalete gitmeye hazır olacak.

Gün Işığını Kullanmak

Köpekler dışarı çıkıp gün boyunca aktif kalabildiklerinde daha mutlu ve sağlıklı olurlar. Ancak bu, uzun süre evden uzakta olmaları gereken, çalışma programları olan kişiler için bir sorun olabilir. Siz yokken her gün köpeğinizi gezdirmesi, tuvalete çıkması için bir komşu veya arkadaş bulabilirsiniz. Yüksek enerjiye sahip köpekler bile, her gün bol miktarda egzersiz yaparsa daha küçük bir alanda mutlu olabilirler.

Oynamak İçin Başka Bir Köpek Bulmak

Çoğu köpek, diğer köpeklerle sosyalleşmeyi sever. Çünkü bu onların insanların yapamayacağı şekillerde etkileşime girmelerine ve oynamalarına izin verir. Apartmanınızda veya mahallenizde, yürüyüşlere çıkmak için sizinle beraber gelmek isteyen diğer köpek sahiplerini bulabilirsiniz. Bir parkın yakınında yaşıyorsanız, köpeğinizin diğer köpeklerle sosyalleşme fırsatından yararlanın ve sonrası ​​için yeni arkadaşlar edinip edinemeyeceğinize bakın.

Eğitime Öncelik Vermek

Komşularınızı göz önünde bulundurun. Nazik olun ve apartmanın çok sayıda kişi tarafından paylaşıldığını unutmayın. Bir apartman dairesinde çok havlayan bir köpek pek hoş karşılanmayacaktır. Köpeğiniz havlarsa, davranış eğitimi hakkında çalışmalısınız. Apartmanda köpek beslenir mi diye düşünüyorsanız en önem vermeniz gereken konu bu olmalıdır.

Konuma bağlı olarak, bazı apartmanlar gürültülü ve kalabalık olabilir. Köpeğinizin yeni seslere ve çevreye alışması biraz zaman alabilir. Bu değişiklikleri onlara yavaş yavaş, dikkatli ve sessizce alıştırmaya çalışmalısınız. Köpeğinizi doğru bir şekilde eğitmek hem sizin hem de onun sağlığı için çok önemlidir. Komutları anlıyorsa ve ev kurallarını biliyorsa ikiniz de mutlu olacaksınız demektir.

Bu yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz, köpekler hakkında merak ettiğiniz herşeyi Köpek Dünyası sayfamızda bulabilirsiniz.

Kaynak: İzmir Köpek Eğitim

Cevap bırakın