Kedi Ve Köpeklerde D Vitamini Önemi 2024

0 3

Kedi ve Köpeklerde D Vitamini son derece önemlidir. Alınmadığı sürede farklı problemler meydana gelebilir. D vitamini adı gibi görünse de, aslında kalsiyum emilimini destekleyen bir hormondur. Güneş ışığı vitamini, ciltte güneş ışığına (UV) maruz kalmaya yanıt olarak üretilir. D vitamini, insanların kalsiyum metabolizmasının önemli bir bileşenidir.

D vitamini ve kalsiyum ile desteklendiğinde, kedi ve köpeklerde basit kırık daha az görülür. Bununla birlikte, köpekler ve kediler, ot yiyen ve omnivorlardan farklı olarak D vitaminini yeterince sentezleyemezler. D vitamini miktarı mevsimsel olarak değişmez. Kedi Ve Köpeklerde D Vitamini Önemi 2024 D vitamini eksikliği olan yavru köpekler için güneş ışığına maruz kalmanın raşitizmi önleyemediği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Kedi Ve Köpeklerde D Vitamini Önemi 2024

D vitamini iki türde bulunur. Bitkilerde bulunan D2 vitamini ergokalsiferol olarak da bilinir ve kolekalsiferol olarak bilinen D3 vitamini hayvanlarda ve deride ışığa maruz kaldığında oluşur. Kolekalsiferol (D3) içeren hayvansal ürünlerin tüketimi, hem köpekler hem de kediler için en önemli besinsel faydadır. Vücudun yağ dokusunda depolanabilir çünkü yağda çözünen bir vitamindir.

Kemiklerin sertleşmesi için kalsiyum gereklidir. Kedi Ve Köpeklerde D Vitamini Önemi 2024 Dolaşımda kalsiyum eksik olduğundan, vücut paratiroid hormonu üreterek onu kemiklerden alır. Evcil hayvanlar bu nedenle zayıflar ve ikincil hiperparatiroidizm adı verilen yeni bir hastalığa yakalanır. Kas lifi zayıflığı olan miyopati, yüksek paratiroid hormonu seviyeleri ve düşük kalsitriol (D vitamininin aktif formu) seviyeleri ile sıklıkla ortaya çıkar.

D Vitamini Eksikliğinin Köpeklerde Ve Kedilerde Belirtileri Nelerdir?

Kedi Ve Köpeklerde D Vitamini Önemi 2024
Kedi Ve Köpeklerde D Vitamini Önemi 2024

D vitamini eksikliği, sırt ağrısı, kas atrofisi, halsizlik ve kemik hassasiyeti ile sonuçlanır. Çoğu köpek metanetlidir ve bu nedenle ağrılarını kolayca fark etmezler. D Vitamini eksikliğinin daha ince semptomlarını gözlemlemek için bir sahibi gereklidir, ancak D Vitamini eksikliğinin daha belirgin semptomları şunlardır: kalsiyum eksikliği, fosfor eksikliği veya dengesizliği, raşitizm (genç köpeklerde yumuşak ve zayıf kemikler), osteomalazi (yetişkin köpeklerde yumuşak ve zayıf kemikler), osteoporoz (kırıklara neden olan zayıf kemikler), nörolojik anormallikler, hipokalsemi (düşük kalsiyum seviyeleri)

Kedi Ve Köpeklerde D Vitamini Önemi 2024 Veterineriniz, köpek ve kedileri D vitamini eksikliği teşhisi için kapsamlı bir fiziksel muayene yapacak ve kalbe ve kemiklere özellikle dikkat edecektir. Köpeğinizin geçmişine, klinik bulgularına ve bir kan testi sonuçlarına göre bir teşhis yapılabilir. D3 vitamini normal düzeyleri 100-120 ng/mL’dir. 100 ng/mL’den az olan bir eksiklik vardır.

D Vitamini Eksikliğinin Tedavisi

Eksikliğin nedeni tedaviyi belirleyecektir. Çok sayıda girişim, yüksek kaliteli köpek veya kedi maması ile beslenerek D vitamini alımını artırmaya odaklanıyor. Amerikan Yem Kontrol Yetkilileri Derneği (AAFCO), yetişkin köpekler için her kilogram maması 500 IU D Vitamini içermelidir. D vitamini, balık (somon, ton balığı ve uskumru gibi), balık ciğeri yağları, dana ciğeri, yumurta sarısı, sığır eti ve süt ürünlerinden gelir.

İnsanlar için güneş ışığından gelen ultraviyole B ışınları önemli bir D vitamini kaynağı olsa da, köpeklerde bu ışınlar çok az etkilidir. Bu, tüylü derilerin ultraviyole ışınlarını emmesini engellemesinden kaynaklanabilir.

Gıda takviyeleri arasında kedi ve köpekler için D vitamini ve kalsiyum preparatları yaygındır. Bu somon yağları ve vitaminleri uygun dozlarda sıklıkla köpek ve kedilerde kullanabilirsiniz.

Hayanlarda D Vitamini Eksikliği Neden Olur?

Hayvanlarda D vitamini eksikliği, genellikle beslenme yetersizliği veya güneş ışığına maruziyetin yetersiz olması gibi nedenlerle ortaya çıkabilir. D vitamini eksikliği, hayvanların kemik sağlığını ve bağışıklık sistemini olumsuz etkileyebilir.

Kedi Ve Köpeklerde D Vitamini Önemi 2024 Özellikle evcil hayvanlar için, doğru beslenme ve uygun bir yaşam ortamı sağlanmalıdır. Ticari olarak üretilen evcil hayvan yemlerinin çoğu genellikle dengeli bir D vitamini içeriğine sahiptir, ancak yetersiz beslenme durumunda veya belirli türler için uygun olmayan diyetlerde D vitamini eksikliği görülebilir.

Ayrıca, hayvanların güneş ışığına maruz kaldığı miktar da D vitamini seviyelerini etkiler. Kedi Ve Köpeklerde D Vitamini Önemi 2024 Özellikle açık havada yaşayan hayvanlar, güneş ışığına daha fazla maruz kalır ve bu da D vitamini sentezini teşvik eder. Ancak, kapalı ortamda yaşayan veya güneş ışığına sınırlı erişimi olan hayvanlar D vitamini eksikliği riski altındadır. Bu durum özellikle hayvanların doğal yaşam alanlarından uzaklaştırıldığı veya iç mekanda yetiştirildiği durumlarda önemlidir.

D vitamini eksikliği belirtileri arasında kemik zayıflığı, kırıkların artması, kemik gelişiminde gerileme ve bağışıklık sistemi sorunları bulunabilir. Eğer bir hayvanda D vitamini eksikliği belirtisi olduğundan şüpheleniyorsanız, bir veteriner hekime danışmak önemlidir. Veteriner, uygun bir teşhis koymak ve uygun tedaviyi sağlamak için gerekli testleri yapacaktır.

Cevap bırakın