Kedi Ve Köpeklerde Prostat Sorunu 2024

0 3

Kedi Ve Köpeklerde Prostat Sorunu 2024 çeşitli nedenlerle olabilir. Köpeklerde prostat bezi hastalığı yaygın olsa da, kedilerde ve diğer küçük evcil hayvanlarda daha az görülür. Erkek köpeklerde prostat hastalığı, iyi huylu prostat hiperplazisi olarak bilinir. Prostat adenokarsinomu, prostatik ve paraprostatik kistler ve bakteriyel prostat apseleri daha az görülür. Kısırlaştırılmış erkekler, kısır olmayan erkeklerden daha sık prostat sorunları yaşar.

Köpeklerde olduğu gibi, kedinin prostatı üretrayı (idrar kanalını) tamamen çevrelemez; sadece üst ve yan taraflarda bulunur. Menide bulunan sıvıların bir kısmını üretmek istiyoruz. Kedilerde prostat hastalığı oldukça nadirdir.

Kedi Ve Köpeklerde Prostat Sorunu 2024

Kedi ve Köpeklerde Prostat Bezi Hastalıkları: İyi Huylu Prostat Hiperplazisi: Köpeklerde en yaygın hastalık olan iyi huylu prostat hiperplazisidir. Prostat bezinin boyutu, testosteron hormonunun etkisiyle doğrudan ilişkilidir. 5 yaşında başlaması mümkündür, ancak diğer prostat hastalıkları gibi, iyi huylu prostat hiperplazisi daha yaşlı köpeklerde görülür.

Prostat bezinin bakteriyel bir enfeksiyonu prostatit olarak bilinir. Kedi Ve Köpeklerde Prostat Sorunu 2024 Daha az yaygın ve sistit olarak bilinen sidik kesesi enfeksiyonu ile birlikte görülür. Ateş, depresyon, kusma ve penisten enfekte bir akıntı, kronik prostatit belirtileri arasındadır. Kedi ve köpekler için bariz bir acı belirgin bir belirtidir.

Prostat Kanseri: Neyse ki, köpeklerde prostat kanseri insanlardaki kadar yaygın değildir.  Kedi Ve Köpeklerde Prostat Sorunu 2024Ancak prostat kanseri kedi ve köpeklerde agresif bir hastalıktır ve tedavisi çok zordur. Bu kanser hem kısırlaştırılmış hem de kısır olmayan erkek köpeklerde de görülebilir çünkü testosterondan etkilenmez.

Kedi Ve Köpeklerde Prostat Sorunu 2024
Kedi Ve Köpeklerde Prostat Sorunu 2024

Prostat Bezinin Büyümesi

Prostat bezinin büyümesi üretrayı sıkıştırdığından, idrar yapmak zor ve rahatsız edici hale gelir. Tam üretral tıkanıklık prostat hastalığı ile meydana gelebilir. Prostat büyüdükçe, bağırsağın prostatın hemen üzerinde yer alan kolan kısmı da sıkışabilir ve bu da bağırsak hareketlerini zorlaştırabilir. Kediler ve köpekler prostat büyümesi nedeniyle sıklıkla dışkılamak veya idrara çıkmak için ıkınma yaşarlar. Yukarıda belirtilen semptomlara ek olarak, topallık, parezi veya ödem gibi kas-iskelet bozuklukları da görülebilir. Apse, prostatit ve tümör gibi prostat hastalıklarının klinik belirtileri, yüksek ateş veya vücut durumunun açıklanamayan genel bozukluğu olabilir.

Kısacası, çok sayıda kısırlaştırılmamış erkek kedi ve köpek, kronik prostatit veya iyi huylu prostat hiperplazisi için sadece hemospermi ve kısırlık belirtileri gösterebilir. Ateş, halsizlik, anoreksi ve karın ağrısı gibi ek belirsiz belirtiler, akut bakteriyel enfeksiyonlar, apseler ve neoplazi ile birlikte görülebilir. Kedi Ve Köpeklerde Prostat Sorunu 2024 Arka bacak yürüme anormallikleri, bel ve bel omurlarında kemik tutulumu olan prostatik adenokarsinomun bir sonucu olabilir. Prostat hastalıkları daha az yaygın olarak idrar kaçırmaya neden olabilir. Tam üretral obstrüksiyon, prostat adenokarsinomuna neden olabilir.

Köpeklerde ve Kedilerde Prostat Kanseri Teşhisleri

Bir prostat teşhisi, kapsamlı bir fiziksel muayene ile başlar. Büyümüş veya düzensiz bir prostat, rektal palpasyon veya ultrason aracılığıyla belirlenebilir. Kesin bir teşhis için biyopsi gereklidir. Ancak klinik belirtilere dayanarak tanı varsayımsal olabilir, çünkü bu prosedürün riskleri vardır. Kan çalışması, tanısal görüntüleme, idrar tahlili ve prostattan temizlenen hücrelerin analizi tipik prosedürlerdir. Kısırlaştırılmamış erkeklerde prostat büyümesi ve prostat enfeksiyonu daha yaygındır. Her iki durumda da, veteriner rektal muayene sırasında büyük bir prostat bezini palpe edebilir. Prostat bezi büyümüşse, bu genellikle röntgen veya ultrasonografi ile görülebilir. Kedi Ve Köpeklerde Prostat Sorunu 2024 Her iki durum da idrar yapmada soruna neden olabilir ve prostatın kalın bağırsağa baskı yapması nedeniyle bel ağrısı, sert bir yürüyüş ve/veya bağırsak hareketinde sorunlara neden olabilir. Prostat enfeksiyonlarının tedavisi antibiyotik gerektirir. 4 yaş üzeri erkek kedi ve köpeklerde mutlaka yapılması gereken bir operasyon olan kısırlaştırma, prostat büyümesini iyileştirir.

Evcil hayvanlarda prostat kanseri neyse ki nadirdir. Adenokarsinom, prostat kanserlerinin en yaygın türüdür. Köpeklerde kastrasyon, prostat kanseri riskini azaltmıyor gibi görünüyor ve tedavisi zordur. Görünüşe göre kediler prostat büyümesi yaşamazlar, ancak kedilerde prostat kanseri ve prostatit nadirdir. Çoğu kedi kısırlaştırılır, bu nedenle prostat sorunları bu türlerde daha az yaygındır.

Veterineriniz, rektal muayenede prostat büyümesini not edebilir. Prostat bezinin büyümesini teşhis etmek için X-ışınları (radyografi) veya ultrason muayenesi gerekebilir.

Bir hastanın durumunun kesin nedenini belirlemek için diğer testler şunları içerebilir: bir kedinin idrarından bir kültür, idrardaki hücrelerin mikroskobik incelemesi, bir ince iğne aspirasyonu (İİA) veya prostat sıvısındaki hücrelerin mikroskobik incelemesi. Kedi Ve Köpeklerde Prostat Sorunu 2024 FNA, doğrudan prostattan bir hücre örneğinin alınması ve ardından bir iğne kullanılarak bir mikroskop lamı üzerine yerleştirilmesidir. Slayt daha sonra bir veteriner patoloğu tarafından mikroskop altında incelenir.

Tam kan sayımı (CBC) ve diğer organ sistemlerindeki anormallikleri bulmak için bir biyokimyasal panel, Köpeklerde veya kedilerde prostat sorunları yaygın değildir ve kısırlaştırma veya ilaçlar çoğu prostat sorununu çözebilir. Köpeğiniz kısırlaştırılmamışsa veya idrar yapmak için zorluk çekiyorsa, veterinerinizi arayın.

Cevap bırakın