Evcil Hayvan Sahibi Olmanın Avantajları

0 5

Evcil hayvan sahibi olmanın birçok avantajı olduğu kadar dezavantajı olduğunu da çoğu kişi kabul edecektir. Fakat bu güzel dostlarımızın yaptığı şirinlikler, verdikleri huzur ve mutluluk diğer tüm olumsuzlukları kapatabilmektedir. Örneğin iş ve yahut okuldan eve döndüğünüzde anahtar sesini duyan bir çift patinin kapıyı sevinç ve özlemle tırmalaması, gün içerisindeki tüm olumsuzlukları bir anda yok edebilir.

Evcil hayvan dostlarımızın verdiği manevi huzur tabii ki bunlarla sınırlı değildir. Daha önceden çok fazla sorumluluk altına girmemiş bir birey, evcil hayvan beslemeye başladıktan bir süre sonra görevlerinin bilincine daha net varabilir. Çünkü bir cana sahip olmak, onun tüm ihtiyaçlarıyla ilgilenmek; bir anne baba özverisi ister. Sebat içinde süregelen bu ilişki, devamında bol kahkahalı, yer yer acı tebessümlü günler getirir.

Eğer bir çocuk sahibi veya sorumluluk nedir bilen bir kişi iseniz de evcil hayvan edinmek için kendinize çok güzel nedenler bulabilirsiniz. Uzmanların da dediği gibi; küçük yaştan beri büyüdüğü ve bir şeyler öğrendiği ortamda evcil hayvan olan çocuklar ileriki yaşlarda bunun ekmeğini olumlu bir şekilde yemektedirler. Hele ki tek kardeş büyüyen çocuklar; edindikleri arkadaş, kardeş sevgilisiyle ileriki yaşlarda tek çocuk sendromuna yakalanmamakta daha pozitif davranışlar sergilemektedir. Çünkü konuşamasa bile onu çıkarsız seven bir kardeşe zaten sahip olmuştur. Keza birden fazla kardeşe, aile bireyine sahip olan çocuklarda da arkadaşlık sevgisini oluşturup, paylaşım düşüncesini geliştirdiği yine uzmanlar tarafından açıklanan bilgilerden biridir.

Evcil hayvan sahibi olmanın bir diğer avantajı günümüz vebası olan sosyal medyada bol bol beğeni almaktır. Sevgilinizden ayrıldınız kendinizi yalnız mı hissediyorsunuz? Kediniz / köpeğiniz / kuşunuz / balığınız / kaplumbağanız bir hayli güzel, haylaz ya da çok mu sevimli? Onların sevimli olduğu kadar sizin bir karede tek başınıza güzel durmadığınızı mı düşünüyorsunuz? Sizin de tanık olduğu bu komik neşeli ve güzel anları fotoğraflayabilir, videoya çekebilir, eşiniz dostunuzla paylaşıp gününüze pozitif puanlar ekleyebilirsiniz.

Evcil hayvan sahibi olmanın bu güzelliklerinin yanında çok önemli, sorumluluk gerektiren bir eylem olduğu unutulmamalıdır. Unutmayalım ki bir can bize emanet ve bizler emanete ihanet etmemeli onların güzelliklerine güzellik ile karşılık vermeliyiz.

https://www.evcildunyasi.net/2019/01/03/evcil-hayvan-sahibi-olmanin-dezavantajlari/
Cevap bırakın