Kedilerde Göz Sorunları Belirtileri 2024

0 3

Kedilerde Göz Sorunları belirtileri 2024 oldukça dikkat çekicidir. Kediler sık sık göz sorunları yaşarlar. Kedilerin gözlerini kir ve tozdan koruyan nemli bir dış katman vardır. Kedinizin gözlerinin daha kısa veya normalden daha fazla sulanmaya başladığını fark ederseniz, bir sağlık sorunu olabilir. Kedilerde Göz Sorunları Belirtileri 2024 Çok sayıda kediye rastlamışsınızdır. Gözyaşları şeffaf olabilir, iltihaplı olabilir veya kanlı olabilir. Göz sulanması ne olursa olsun bu bir sağlık sorunudur.

Daha önce kedilerde iltihaplı göz akıntısı konusuna değinmiştik ve bu yazımızda sulanan gözlere sahip bir kedi hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Kedilerde Göz Sorunları Belirtileri 2024

Gözlerinin sulandığını fark ederseniz, genellikle gözlerinin sağlıklarına yönelik bir tehdide karşı savaştığını gösterir. Virüsten yabancı bir nesneye kadar bu değişir.  Kedinizin gözleri sulanıyorsa, genellikle veteriner müdahalesi gerekmeden kendi kendine düzelecektir. Kedilerde Göz Sorunları Belirtileri 2024 Bununla birlikte, kedinizin gözlerinin sulanmasından kaynaklanabilecek daha ciddi semptomlar ve durumlar vardır.

Su ve Cam Gözler

Kedilerde alerjiler yaygın bir sorundur. Kedilerin gözleri tahriş olduklarında, toz ve kirleri dışarı atmaya çalışmak için berrak bir sıvı kullanmaları normaldir.  Küf, temizlik ürünleri, parfümler ve polenler, hayvanlarınızın alerjilerine neden olabilecek en yaygın alerjenlerdir. Kedinizin gözlerinin sulanmasına neden olan alerjilerden kaçınmanın en iyi yolu, alerjenlerden uzak durmaktır. Kedinizin yaşarmasının kesin nedenini belirleyemiyorsanız, onu veterinerinize götürmelisiniz. Kedinizin gözlerini ağrıtan bazı nedenleri ekarte edebilecekler ve rahatlamasına yardımcı olacaklardır.

Kedinizin sulu gözleri varsa, aşırı derecede kırpıyorsa, kısıyorsa veya tırmalıyorsa veterinerinizi ziyaret etmelisiniz. Kedinizde sıkışmış bir yabancı cisim veya tıkalı bir nazolakrimal kanal (gözyaşı kanalı) gözünüzü rahatsız edebilir. Köpeklerde olduğu kadar kedilerde de nazolakrimal tıkanıklıklar gözyaşlarının akmasına ve taşmasına neden olabilir.

Kedilerde Göz Sorunları Belirtileri 2024
Kedilerde Göz Sorunları Belirtileri 2024

Burun Ağrısı Ve Hapşırma

Gözleri sulanıyorsa, hapşırıyorsa veya insan nezlesine benzer semptomlar gösteriyorsa, kediniz üst solunum yolu enfeksiyonu veya kedi soğuk algınlığı olabilir.  Kediler genellikle bir hafta içinde kendiliğinden iyileşir. Ancak semptomları kötüleşirse veya bu süre içinde düzelmezse, veterinerinizi en kısa sürede ziyaret etmelisiniz.

Belirgin Şişlik Veya Ağrı

Kedinizin ağrısı, göz küresi şişmesi veya göz çevresinde belirgin şişlikler varsa, bu glokom olabilir. Kedinizi kontrol etmek için veterinere gitmenin zamanı geldi. Kedilerde glokom belirtileri görüldüğünde veteriner yardımı hemen gereklidir. Kedilerde Göz Sorunları Belirtileri 2024 Bu ağrılı durum beklenmedik bir şekilde ortaya çıkabilir ve gelişebilir. Çoğu durumda, kedinin görme yeteneğinin büyük bir kısmı onarılamaz bir şekilde kaybolacaktır, semptomlar ortaya çıkana kadar.

Akıntı, Sarı Veya Yeşil

Kedinizin gözlerinden yapışkan bir şeyler çıktığını fark ederseniz, insanların da yaptığı gibi. Bu durumda kedinizin gözleri muhtemelen hastadır. Bir kedi gözündeki açık akıntı, bir virüsü gösterebilirken, yeşil veya sarı renk muhtemelen bakteriyel bir enfeksiyondur. Kedilerde Göz Sorunları Belirtileri 2024 Kedinizi veterinerinize götürmek, göz enfeksiyonlarıyla uğraşırken daha ciddi sorunları ve komplikasyonları önlemek için çok önemlidir. Göz enfeksiyonunun tedavisi, antibiyotik damlalarından merhemlere kadar çeşitli ilaçlardan oluşur.

Gözler Kırmızı ve İltihaplı

Kedinizin gözleri kırmızı ve iltihaplı görünüyorsa, kediniz konjonktivit veya pembe göz olarak da bilinir. Şişmiş gözler ve ışığa karşı artan hassasiyet, çocuğunuzun konjonktivite sahip olabileceğine dair diğer işaretlerdir. Kedilerde bu yaygın göz rahatsızlığı, kedi herpes virüsünden alerjilere kadar herhangi bir nedenden kaynaklanabilir. Kedilerde Göz Sorunları Belirtileri 2024 Konjonktivit tedavi edilmezse daha ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Sonuç olarak, kedinizin gözleri kırmızı ve sulu hale geldiyse, veterinerinizi ziyaret etmenin en iyi yolu budur. Veterineriniz, kedinizin göz tahrişi derecesine bağlı olarak çok sayıda ilaç verecektir.

Kedinizin Göz Muayenesi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Gözlerinin birkaç günden daha uzun süre sulandığını ve herhangi bir değişiklik olmadığını fark ederseniz veya gözlerinin semptomları kötüleşiyorsa, bir veterinere gitmenin zamanı geldi. Veteriner veya veteriner göz uzmanı, kedinizin gözlerini kapsamlı bir şekilde değerlendirebilir ve uygun bir tedavi planı oluşturabilir. Sağlıklı bir veteriner yardımıyla kedinizin ağrısı veya rahatsızlığı giderilebilir ve daha ciddi sonuçlar önlenebilir. Kedinizde benzer sorunlar var ise ve gözlerinde problem olduğunu düşünüyorsanız mutlaka en kısa sürede bir veterinere götürün. Göz sorunları ufak sorunlar gibi görünse de tedavi edilmediğinde göz kaybına kadar ilerleyen bir rahatsızlığa dönüşebilir.

Cevap bırakın