Kedilerde Kısırlaştırma Operasyonu Nedir?

0 2

Kedilerde kısırlaştırma konusunda bilgili olmak önemlidir. Evcil kedi sahibi olanlar için en zor kararlardan biri kısırlaştırma konusunda olur. Bu konudaki belirsizlikleri çözmek ve karara varmak için kedi kısırlaştırma operasyonu hakkında bilgi edinmek gerekir. Kedi kısırlaştırma operasyonu ile kedilerin üreme organlarının bir kısmı veya tamamı alınır. Bunun için genel anestezi altında cerrahi işlem uygulanır.

Kedi sahiplerini en çok endişelendiren durumlar genel anestezi verilmesi ve cerrahi müdahale gerekmesi ile ilgilidir. Kedi kısırlaştırma operasyonları ile sahipsiz kedilerin kontrolsüz çoğalması engellenir. Ayrıca tüm kedilerin sağlığı fiziksel ve zihinsel olarak korunur. Bu nedenle yaşam konforları artış gösterir.

Kedilerde Kısırlaştırma Operasyonu Nasıl Yapılır?

Kedilerde kısırlaştırma

Kedi kısırlaştırma operasyonundan önce zor bir karar aşaması bulunuyor. Bu aşamada kedi kısırlaştırma operasyonunun faydaları ve zararları değerlendirilmelidir. Aynı zamanda bir veteriner hekimden bilgi alınmalıdır. Kedinin yaşına, türüne ve genel sağlık durumuna göre veteriner hekim ile bir karar verilmelidir. İşlemin faydalarının daha çok olduğu düşünülürse operasyon için gerekli hazırlıklar yapılmalıdır.

Dişi ve erkek kedilerde farklı kısırlaştırma operasyonları yapılmaktadır. Dişi kedilerde genel anestezi altında yapılan cerrahi bir müdahaleyle hem rahim hem de yumurtalıklar alınır. Erkek kedilerde ise genel anestezi altında testisler alınır

Kedilerde Kısırlaştırma Operasyonu Neden Yapılır, Faydaları Nelerdir?

Bilgili ve sorumlu kedi sahipleri için kedi kısırlaştırma operasyonu çok önemlidir. Kedilerinin sağlıklarını korumak için veteriner hekim eşliğinde bu işlemi yaptıran pek çok kişi bulunur. Peki kedi kısırlaştırma neden yapılır ve faydaları nelerdir? Detaylar şöyle:

 • Kısırlaştırma operasyonu ile dişi kedilerden rahim ve yumurtalıklar alındığı için bu organlara bağlı kanser hastalıklarının görülme riski daha düşük olur. Örneğin, kısırlaştırılmış kedilerde yumurtalık kistleri ve rahim kanseri gibi hastalıkların görülme ihtimali daha düşük olur.
 • Kedilerin kızgınlık dönemine girmesi için üreme hormonlarının belli bir seviyeye çıkması gerekir. Kızgınlık dönemine giren kedilerin davranışlarında büyük değişiklikler olur. Huysuz ve agresif davranışlar gösterilebilir. Kısırlaştırma operasyonu ile bu davranış değişiklikleri önlenir. Kısırlaştırılmış kediler daha uysal olur.
 • Kızgınlık dönemindeki kedilerin en belirgin davranışları aşırı sevme, aşırı bağlılık ve saldırganlık şeklindedir. Dişi kedilere yapılan kısırlaştırma operasyonları ile bu davranışlar önlenir ve azaltılır.
 • Kızgınlık dönemindeki erkek kedilerin en belirgin davranışları ise bölge ve güç mücadelesi şeklindedir. Bu dönemde erkek kediler çok agresif olur. Erkek kedilerin kısırlaştırılması ile bu tip davranışlar önlenir.
 • Bu dönemde büyük hormonsal değişiklikler yaşayan kedilerin agresif davranışlar sergilemesi yaygındır. Bu nedenle birbirlerini yaralayıp incitebilirler. Kedi kısırlaştırma operasyonu ile bu tarz kavgaların sebep olabileceği yaralanmaların ve bulaşabilecek hastalıkların önüne geçilir.
 • Sahipsiz kedilerin bakımı yetersiz kalırken kısırlaştırma yapılmadığı takdirde kontrolsüz bir şekilde çoğalmaya devam edebilirler. Bu nedenle kedi kısırlaştırma operasyonları ile çoğalmalarının kontrol altında tutulması gerekir.
 • İstenmeyen veya beklenmedik gebelikler nedeniyle doğan yavruların terk edilmesi ve sokağa bırakılması durumları yaşanıyor. Kedi kısırlaştırma operasyonu ile bu durum engellenir.
 • Kızgınlık dönemindeki kedilerde üreme için dışarı çıkma isteği temel bir güdüdür. Dışarı çıkmayı başaramasalar bile agresif davranışlar sergiledikleri görülür. Dışarı çıkmayı başarırlar ise kaybolmaları mümkündür. Kısırlaştırma operasyonları ile kedilerin evden kaçması önlenir.
 • Kedilerde de cinsel yolla bulaşan hastalıklar vardır. Kısırlaştırma operasyonu ile cinsel yolla yayılan hastalıkların bulaşması önlenir.
 • Dişi kedilerin gebe kalmasının onların sağlığı üzerinde de etkileri bulunur. Özellikle sık gebelik yaşanması kediler için de çok zararlıdır. Kısırlaştırma ile dişi kedilerin sık gebe kalması engellenir.

Kedilerde Kısırlaştırma Operasyonu Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kedilerde kısırlaştırma

Kedi kısırlaştırma operasyonunun başarılı bir şekilde sonuçlanması için dikkat edilmesi gereken birkaç husus vardır. Kedi kısırlaştırma operasyonu öncesi dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

 • Kısırlaştırma operasyonundan önce dikkat edilmesi gereken ilk şey genel sağlık ve kan testlerini yapmaktır. Bu testler ile kedinin sağlık ve kan durumu ile ilgili daha net bilgilere sahip olmak amaçlanır.
 • Eksik veya yenilenmesi gereken aşıları yaptırmak gerekir. Kedinin tüm aşılarını olduğundan emin olunmalıdır. Genel anestezi altında yapılan bir cerrahi işlem olan kedi kısırlaştırma operasyonu ilk süreçte bağışıklık sistemini zorlayabilir. Bu nedenle aşılar tamamlanmalıdır.
 • Genel anestezi ile vücut bilinç durumunu kaybederken istemsiz kusmalar yaşanabilir. Bu yüzden kısırlaştırma operasyonundan önce kedilere besin verilmemelidir. Operasyon için en azından 8 saattir aç olmaları gerekir. Bu şekilde kusma ihtimalleri ve diğer olası sorunlar önlenir.
 • Ameliyattan önceki son 4 saatte kedilerin su tüketmemesi gerekir. Kedi kısırlaştırma operasyonuna boş bir mide ile girilmesi gerekir. Bu nedenle kedilerin operasyondan önce tuvalete çıkmış olması gerekir.
 • Kedinin geçirdiği herhangi bir operasyon varsa veteriner hekime bildirilmelidir.

Kedilerde Kısırlaştırma Operasyonu Sonrası Bakım

Kedi kısırlaştırma işlemi ortalama 60 dakika sürer. Operasyonda uygulanan anestezi miktarına göre kedilerin uyanma saati değişiklik gösterir. Ancak genel olarak aynı gün içerisinde taburcu edilir ve eve dönülebilir. Eve dönüldüğünde de genel anestezinin etkisi hala devam edebilir. Anestezinin etkisiyle kedilerde uykusuzluk ve bilinçsizlik görülür. Bu son derece normal bir durumdur. Anestezinin etkisi geçtikçe kediler normale dönmeye başlayacaktır. Zaman geçtikçe kediler daha aktif hale gelir ama genel anesteziden tamamen kurtulmaları 2 günü bulabilir.

Kısırlaştırma operasyonu sonrasında kedilerin enerjisi yerine gelse bile oyun oynamak istemeyebilirler. Bu değişikliğe uyum sağlamaları gerekir. Bu durum kedinin operasyon sonrası iyileşmesi için de faydalıdır. Dikiş ile kapatılan cerrahi işlem bölgesinin çok zorlanmaması gerekir. Bu nedenle işlem sonrasında kedilerin fazla hareket etmeleri ile dikiş bölgesi zarar görebilir. Kedi kısırlaştırma operasyonundan sonraki ilk 10 günde kedinin dinlenmesi ve ameliyat bölgesinin korunması gerekir.

Vücutlarını yalayarak temizleyen kediler için bu tarz davranışlar doğal bir içgüdüdür. Bu sebeple kedilerin kafasına koruyucu kedi hunisi takılması gerekir. Bu huni sayesinde kedilerin yaralı bölge ile temas etmesi ve yaralı bölgeye zarar vermesi önlenir. Kedi kısırlaştırma operasyonu sonrasında kedilerin psikolojilerine de dikkat edilmelidir. Kedi sahiplerinin kedileri ile konuşmaları ve onlara durumu anlatmaya çalışmaları gerekir.

Kedilerde kısırlaştırma operasyonu sonrasında tekrardan veteriner hekime gidilmesi ve gerekli kontrollerin yapılması gerekir. Erkek kediler için herhangi bir sorun gözlenmediği sürece bir kontrol yeterlidir. Bunun için operasyondan 3 gün sonra gidilebilir. Dişi kedilerde hem yumurtalıklar hem de rahim alındığı için kontrollerde daha dikkatli olunmalıdır. Bundan dolayı kısırlaştırma operasyonundan 3 gün sonra ilk kontrole gidilmelidir. Operasyondan 7-10 gün sonra ise ikinci kontrole gidilmelidir. Bu kontroller ile kedilerin ameliyat sonrası iyileşme durumları ile ilgili daha net bilgiler elde edilebilir.

Kısırlaştırma Operasyonu Sonrası Kedilerin Davranışları Nasıl Değişir?

Kısırlaştırma operasyonun kediler üzerindeki en büyük etkisi iştahlarındadır. Bu operasyon sonrası kediler eskiye nazaran daha hareketsiz ve daha iştahlı olur. Bu nedenle kiloya bağlı sağlık sorunlarının yaşanmaması için kısır kedilere özel mamalar tercih edilmelidir. Bu mamalar, düşük kalorili ve yüksek besin içeriğine sahip olacak şekilde üretilir.

Kızgınlık dönemindeki kediler huysuz, huzursuz ve agresif olurlar. Çiftleşme ihtiyaçlarını karşılama güdüleri nedeniyle evden kaçmaya çalışabilirler. Kedi kısırlaştırma operasyonu ile bu davranışların değişmesi sağlanır. Kısırlaştırılmış kediler daha uysal ve sakin olur.

Cevap bırakın