Burmese Kedi Irkı Bakımı Nasıl Olmalı?

0 3

Burmese kedi ırkı bakımı sıklıkla merak edilir. Yaramaz ve oyuncu bir doğaya sahip olan Burmese kedi ırkını beslemeyi tercih eden pek çok hayvansever bulunur. Burmese kedi ırkı, son derece aktif ve zeki olması ile öne çıkar.

Yaramaz bir kedi ırkı olmasına rağmen uysal bir kedi ırkı olması ve bakımının kolay olması ile tercih edilmeye devam eder. Burma kökenli olan Burmese kedi ırkı, Budist tapınaklarda yetiştirilen kutsal kabul edilen kediler arasında yer alır. Siyam benzeri bir kedi türüdür. Burmese kedilerini beslemek isteyen kişiler tarafından Burmese kedi ırkı bakımı ile ilgili detaylar merak ediliyor. İşte detaylar!

Burmese Kedi Irkı Özellikleri Nelerdir?

Burmese kedi ırkı bakımı

Burmese kedi ırkı, yüksek zekası ve oyuncu doğasıyla eğitilmesi kolay kedi ırkları arasında yer alıyor. Çeşitli zeka oyunlarının yanı sıra her türlü nesne ile de oyun oynamayı seven afacan bir doğaları bulunuyor. Sahibine karşı derin bir sevgi besleyen Burmese kedi türü, aynı derecede sevgiyi ve ilgiyi geri bekler. Bu nedenle onlarla vakit geçirmeye özen göstermek gerekiyor. Sahibinden sevgi görmek için yaklaşmayı ve meraklı doğasıyla sahibinin peşinden gitmeyi sever. Çok sosyal oldukları için yalnız kalmayı sevmezler.

Burmese Kedi Irkı Bakımı: Tüy Bakımı

Burmese kedi ırkı bakımında tüyler önemlidir. Az tüy döken bir kedi türü olan Burmese kedileri de tüy bakımlarını çoğunlukla kendileri yapar. Sık, ince ve parlak tüylere sahip bir kedi türüdür. Özellikle tüylerinin narin ve saten benzeri parlaklığı ile pek çok kedi türünden ayrılır. Bu tüy yapısı ve güçlü vücudu birleşerek göz alıcı bir görünüm sunar. Tüy sağlığını ve parlaklığını korumak için Burmese kedi sahiplerinin de tüy bakımına zaman ayırması gerekir. Bunun için tüy yapısına uygun tarak veya fırça kullanarak tüyleri taranmalıdır. Bu şekilde tüylerinin göz alıcı parlaklığını korumak mümkün olur. Bunu haftada en azından iki kere yaparak Burmese kedilerinin tüy bakımı gerçekleştirilebilir.

Burmese Kedi Irkı Bakımı: Ağız ve Diş Bakımı

Burmese kedi ırkının ağız ve diş sağlığını korumak için diş fırçalanmasına dikkat edilmelidir. Bu sebeple haftada en azından 1-2 kere fırçalamak gerekir. Kedilerde ağız ve diş bakımı oldukça önemlidir. Çünkü ağız ve diş problemleri, kedide farklı sağlık sorunlarına da yol açabilir. Bu tür sağlık sorunlarının önlenmesi için kedinin dişleri düzenli şekilde fırçalanmalıdır. Olası bir problemin varlığını öğrenmek için rutin olarak kedinin veteriner tarafından kontrol edilmesi gerekir.

Burmese Kedi Irkı Bakımı: Pati Bakımı

Burmese kedi ırkı bakımı

Burmese kedi ırkının tırnaklarını ayda bir kez kesmeye özen gösterilmesi gerekir. Aksi durumda tırnakları uzayabilir ve bu durum kedi için olumsuz olabilir Uzayan tırnaklar mobilyalara takılabilir ya da kediye zarar verebilir. Bundan ötürü rutin olarak kedinin tırnakları kesilmeli ve patileri de muhakkak temizlenmelidir.

Burmese Kedi Irkı Bakımı: Göz ve Kulak Bakımı

Burmese kedi ırkı, diğer kediler gibi kendilerini temizliyor. Yine de kedi sahiplerinin göz ve kulak kontrolü yaparak kedilerinin sağlığından haberdar olması gerekir. Özellikle bu kedi türünde en çok görülen göz hastalıklarına karşı korunmak için kontrollerin ve aşıların yapılmasına dikkat etmek gerekir. Göz ve kulak bakımı yerine getirilen kedilerin genel sağlığı da teşvik edilmiş olacaktır. Bu nedenle kedi bakımıyla alakalı bu husus unutulmamalıdır.

Burmese Kedi Irkı Beslenme İhtiyacı

Burmese kedi ırkı için doğru kedi mamasını seçerken yaş, boy, kilo ve sağlık gibi konulara dikkat etmek gerekir. Bu faktörlere göre kedi için en uygun kedi mamasını seçmek mümkün olur. Çok aktif bir yaşam tarzına ve güçlü kaslara sahip oldukları için beslenmelerinde proteinin önemli bir yeri bulunur. Bu nedenle beslenmelerinin en azından yüzde kırk protein ağırlıklı olması önerilir. Burmese kedi ırkının beslenme programını birden değiştirmemek gerekir. Beslenme değişikliği yapılmak isteniyorsa aşamalı bir şekilde ilerlemek çok daha uygun olur.

Burmese Kedi Irkı Egzersiz İhtiyacı

Burmese kedi ırkı, çok enerjik ve hareketli olur. Ev içerisinde bir şeylerle oynamayı sevdikleri gibi dışarı çıkmayı severler. Oyun onlar için hiçbir zaman bitmez. Dışarıya karşı da merak ve ilgi duyarlar. Ancak bu konuda dikkatli davranırlar. Evlerinden çok uzaklaşmadan dolaşmak, keşfetmek ve hava almak isterler.

Burmese Kedi Irkı Bakımı Konusunda Bunları Unutmayın

Burmese kedi ırkı bakımı büyük bir titizlik ve özveri gerektirir. Bu noktada çeşitli hususlara dikkat etmek son derece önemlidir. Burmese kedilerin bakımıyla alakalı dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralamak mümkün olacak:

  • Kedinin tüy bakımına özellikle dikkat edilmelidir. Kedi dostunuzun tüylerinin matlaşmaması, keçeleşmemesi için rutin olarak tarama çok önemlidir. Bu sırada yumuşak uçlu fırçalardan yardım almalısınız. Böylece kedinizin cildine ve tüylerine zarar vermemiş olursunuz.
  • Kedinizin pati ve tırnak bakımı çok önemlidir. Bu nedenle de kedinizin patilerini ve tırnaklarını düzenli şekilde kontrol etmelisiniz. Patileri kirlendiğinde nemli bezle silmelisiniz. Bunun yanı sıra kedinizin tırnaklarını uzadığı zamanlarda kesinlikle silmelisiniz.
  • Kedinizin dişlerini rutin olarak fırçalamalısınız. Dişlerin ve ağzın hijyeni, kedinin genel sağlığı bakımından önemli olduğundan, bu hususta dikkatli davranmanız gerekir. Kedi ağız ve diş bakımı sırasında mutlaka kedi ürünleri kullanmalısınız. Kedi diş macunu ve diş fırçası yardımıyla kedinin ağız ve diş bakımını yerine getirebilirsiniz.
  • Kedinin gözlerini ve kulaklarını kontrol etmeniz gerekir. Nemli bir bezle ve kedi kulak ve göz temizleme solüsyonları ile temizlik yapabilirsiniz. Böylece kedinin gözlerin ve kulaklarında hijyen yaratarak, kedinin genel sağlığını korumuş olursunuz.
  • Kedinizin beslenmesine çok dikkat etmeniz gerekir. Kedinizin yaşına ve beslenme tercihlerine uygun olan mamalardan temin etmelisiniz. Kedinizin sağlıklı kalmasına olanak tanıyan, tam ve dengeli kedi mamaları satın almalısınız. Kedinize sadece kuru kedi mamaları değil, diğer yandan yaş kedi mamaları da sunmanız gerekir. Ek olarak ödül maması ile kedinizi memnun edebilirsiniz. Kedi maması seçerken kedinizin sağlık gereksinimlerini ve tercihlerini de göz önünde bulundurmalısınız. Kediye sunacağınız mamanın taze ve kaliteli olmasına da ayrıca dikkat etmelisiniz.
  • Kedinizin düzenli şekilde su tükettiğinden emin olmalısınız. Kedinizin su kabını kontrol etmelisiniz. Ona her zaman temiz ve tatlı su tedarik etmelisiniz. Kedinin su tüketimini iyileştirmek için otomatik su kaplarına yönelebilirsiniz. Böylece siz evde olmasanız bile kedi dostunuz su tüketmeye devam eder.
  • Kedinizle yakından ilgilenmeli, onunla zaman geçirmeli ve kedi oyuncakları ile beraber onunla oyunlar oynamalısınız. Bu sayede sevimli dostunuz kendisini çok daha mutlu hissedebilecektir.
  • Kedinizin egzersiz ihtiyacını göz ardı etmemelisiniz. Onun aktif kalması için yaşam alanına çeşitli oyuncaklar ve tırmalama tahtası gibi eşyalar dahil etmelisiniz. Onu düzenli olarak yürüyüşe çıkarmayı da unutmamalısınız.
  • Kedinizin güvende kalması için evde çeşitli tedbirler almayı unutmamalısınız. Kedi güvenli ürünleri ile iç mekanı daha emniyetli hale getirebilirsiniz.
  • Kedinizin dinlenmesi ve uyuması için ona özel bir alan yaratmalısınız. Bu sırada kedi evleri ve kedi yatakları da devreye girer. Kedinin konforlu bir yaşam alanı olmalıdır. Böylece evcil dostunuz kendisini daha iyi ve mutlu hissedebilecektir. Onun yaşam alanına ekleyeceğiniz tüm malzemelerin kaliteli olmasına özen göstermelisiniz.
Cevap bırakın