Evcil Hamster Bakımı Nasıl Olmalı?

0 4

Evcil hamster bakımı büyük bir özveri ve dikkat gerektirir. Sevimli ve minik vücutları ile dünyadaki popüler hayvanlardan olan hamsterları beslemek kedi ve köpek gibi hayvanları beslemeye göre daha kolaydır. Minik vücutlarının ekstra özel bakıma ve banyoya ihtiyacı olmaz. En küçük evlerde bile rahatlıkla beslenebilirler.

Çok fazla ses çıkarmayan sessiz canlılar olmaları da avantajları arasında yer alır. Maliyeti de hamsterların pek çok hayvansever tarafından seçilme nedeni arasındadır. Avantajları nedeniyle hamster beslemeyi tercih eden kişiler tarafından evcil hamster bakımı nasıl olmalı sorusunun cevabı araştırılıyor. İşte hamster beslemek isteyen kişiler için evcil hamster bakımı ile ilgili detaylar!

Evcil Hamster Bakımı

Evcil Hamster Bakımı

Tombul ve tüylü vücutları ile sevimli bir görünüşleri olan hamsterların da birbirinden farklı türleri bulunur. Türlerine göre hamsterların bakımlarıyla ilgili bazı değişiklikler olabilir. Bazı hamster türleri yalnız yaşamayı sevmezken bazı türler de sessiz ve sakin bir yaşamı tercih eder. Bu nedenle hamsterın türüne göre bakımında ufak tefek değişiklikler olsa da genel anlamda bakımları benzerdir. Evcil hamster bakımı ile ilgili bilinmesi gerekenler şu şekildedir:

1. Evcil Hamster Bakımı: Hamster Kafesi

Hamsterlar için kafes seçerken kafesin yüksekliğine ve genişliğine dikkat edilmelidir. Minik vücutlara sahip olan hamsterların da yeterli, kendilerini rahat ve güvende hissedecekleri bir yaşam alanına ihtiyaçları vardır. Bu şartları sağlamayan kafesler de hamsterlar saldırgan ve huzursuz olabilir. Kafesin malzemesi de dikkat edilmesi gereken detaylar arasındadır. Kemirmeyi seven canlılar olan hamsterların kafeslerinin dayanıklı olması gerekir. Aksi taktirde kafesi kemirerek zarar verebilirler.

Temizliği kolay ve dayanıklı kafesler seçilmelidir. Kafesin içerisine hamsterların eşeleme ihtiyacını karşılamak için yaklaşık 4 cm’lik bir tabanlık konulmalıdır. Bunun için saman ve biraz çim tercih edilebilir. Kokulu ve kimyasal içeren tabanlıklar ve malzemeler, hamsterlar için zararlıdır. Kafesin konumu da bir hamster beslerken çok önemlidir. Hamsterların kafesinin çevresinde uzanabilecekleri nesneler olmamalıdır. Aşırı soğuk ve aşırı sıcak alan yerler de hamsterlar için uygun değildir.

Evcil Hamster Bakımı

2. Evcil Hamster Bakımı: Bakım Malzemeleri

Genel olarak bakımları kolay olan hamsterlar için de birtakım bakım malzemeleri gerekir. Hamsterın boyutundan küçük ve içine giremeyeceği mama kapları alınmalıdır. Suluk ise doğal ortamındaki su içme deneyimine uygun olacak şekilde ısırma ile su içebileceği şekilde olmalıdır. Sert zeminleri sevmeyen hamsterlar için sentetik malzemelerden yapılmış yumuşak yataklar tercih edilmelidir. Hamsterların tuvalet ihtiyacını karşılaması için kemirgen kumları kullanılmalıdır. Bu kum sayesinde koku sorunu da önlenebilir.

Hamsterların çekingen ve ürkek doğaları vardır. Bu nedenle zaman zaman saklanabilecekleri bir eve ihtiyaç duyarlar. Hamsterların kemirmesine dayanıklı olan sentetik malzemelerden yapılan evler tercih edilmelidir. Hamsterlar için vazgeçilmez olan bir diğer malzeme de hamster çarkıdır. Hamsterların minik vücutlarında büyük bir enerji vardır. Egzersiz yapmayı ve koşmayı çok severler. Bu yüzden boyutlarına uygun ve sığabildikleri bir hamster çarkına ihtiyaçları vardır. Yeteri kadar egzersiz yapamazlarsa psikolojik ve fiziksel sorunlar yaşayabilirler.

3. Hamsterın Beslenmesi

Çöl yaşamına ait olan içgüdüleri nedeniyle hamsterların yiyeceklerini yanaklarında ve yaşam alanlarında saklama huyları vardır. Ne kadar çok yemek verilirse verilsin bu davranışa devam eder. Sakladığı yiyeceklere karşı güçlü bir koruma duygusuna sahiptir. Bu yiyeceklerin kafesinden alındığını görürse saldırgan davranışlar gösterebilir. Bu nedenle hamsterlar beslenirken aşırı besin vermemeye dikkat edilmelidir. Aksi takdirde yaşam alanlarındaki bozulmuş gıdalar nedeniyle hasta olabilirler.

Hamsterların kafesinde her zaman ot bulunmalıdır. Ayrıca hamster krakeri de beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için eklenebilir. Bu besinler de yüksek oranda lif bulunur. Tüm canlılar gibi lif ihtiyacı olan hamsterların lif ihtiyacını karşılaması için tüketmesi gereken besinlerdir. Hamsterların dişleri için kemirme taşlarına ihtiyaçları vardır. Bu sayede sürekli uzamaya devam eden dişlerini bileyebilirler ve kemik sağlıkları için gerekli olan kalsiyumu karşılayabilirler.

Hamsterların iştahı çok yüksek değildir. Taze besinler ve hazır mamalar ile beslenmeleri gerekir. Ispanak ve salatalık gibi taze yeşil sebzeler ana besin kaynaklarıdır. Fazla aşırıya kaçılmadan elma ve muz gibi meyveler de verilmelidir. Hamsterlar için bu meyveleri ve sebzeleri sindirmek zordur. Öğünlerine lezzetli hazır yemler ekleyerek ödül de verilmelidir. Bu sayede evcilleştirmek daha kolay olur. Her gün taze su doldurulmalıdır.

4. Evcil Hamster Bakımı: Kafes Temizliği

Hamsterlar, kediler gibi kendilerini temizleyebilen canlılardır. Bu sebeple bazı özel durumlar dışında yıkanmaları gerekmez. Ancak hamster kafesinin temizliğine özen gösterilmelidir. Hassas vücutlara sahip olan hamsterlar, temiz ve hijyenik ortamlarda yaşamayı tercih eder. Bu nedenle zararlı kimyasalları içermeyen temizlik malzemeleri ile haftada bir kafes temizliği yapmak gerekir. Daha fazla yapılması durumunda kafesteki kokusunu ve sakladığı yiyecekleri kaybeden hamsterlar huzursuz olabilir.

5. Hamster Egzersiz İhtiyacı

Kafes içerisine hamster çarkı yerleştirilmesi dışında hamsterların kafeslerinin dışına da çıkarılması gerekir. Kafes ne kadar geniş olursa olsun her gün dışarı çıkmalarına da izin verilmelidir. Gündüz dinlenen ve uyuyan hamsterların gece daha hareketli olmaları normaldir. Bundan dolayı geceleri bir süreliğine kafesten çıkarılmaları ve kendilerine zarar verecek eşyaların olmadığı kısıtlı bir alanda oyun oynamalarına izin verilmesi gerekir. Gündüzleri ise dinlenmelerine izin verilmelidir.

6. Evcil Hamster Bakımı: Hamster Sağlığı

Hamsterların sağlığı genel olarak güçlüdür. Ancak kirli ve havasız ortamlar hasta olmalarına neden olur. Ayrıca nezle gibi hastalıklar, insanlardan onlara da bulaşabilir. Sağlıklı olduklarında parlak tüyleri, boncuk gözleri ve yuvarlak vücutları ile insanları mest eden hamsterlar, genel olarak enerjik ve hareketli canlılardır. Aktif zamanları olan gece saatlerinde bir şeyler yapmamaları ve yorgun durmaları hastalık belirtisi olabilir. Bu durumlarda veteriner hekimlerden yardım alınmalıdır.

7. Hamsterların Evcilleştirilmesi

Hamsterların evcilleştirilmesi için en ideal zaman 4-7 aylık oldukları zamanlardır. Yavru hayvanların evcilleştirilmesi ve sahibine alışması daha kolay olur. Evcilleştirmenin ilk adımı, hamsterın yeni evine alışmasını beklemektedir. Bu nedenle alışmaları için birkaç gün zaman verilmelidir. Bu sürede hamster ile iletişim kurarak ses aşinalığı oluşturulmalıdır. İlk başlarda hamster yemini kafesin zeminine koymak gerekir.

Bu sırada hamsterın tepkileri ölçülerek eller ile vücuduna yaklaşmak gerekir. En son sahibinin avucundan yemek yemesi sağlanmalıdır. Sonrasında yavaş yavaş sevmek mümkün olur. Korktukları zamanlarda dişledikleri için bu anlardaki tepkilerini bilmek önemlidir. Hamsterların kulağının geriye doğru yatması korktuklarını ifade eder. Bu durumlarda nazikçe konuşarak rahatlatmak ve sonra dokunmak gerekir. Sakin olan hamsterların kulakları dik bir şekilde durur.

Evcil Hamster Beslemenin Avantajları

Evcil hamster bakımı hakkında bilgiler paylaştık. Peki, hamsterların avantajları neler? Evcil hamster beslemenin avantajları şu şekildedir:

  • Diğer tüylü canlılar gibi tüylerinin şekillendirilmesine gerek yoktur ve ev içerisinde her yere tüy dökmezler. Tüylerinin taranması da gerekmez.
  • Korktuklarında saldırgan olsalar da çok nadiren ısırırlar.
  • Kendilerini temizleyebilen temiz canlılar olan hamsterları yıkamak gerekmez.
  • Tuvalet ihtiyacını karşılaması için eğitim vermeye gerek yoktur.
  • Verilen gıdaların miktarına dikkat etmekle beraber hamsterlar çoğu yemeği yiyebilir. Yemek seçmezler. İştahları az olduğu için küçük ve sık öğünler onlar için yeterli olacaktır.
  • Hamsterların minik ve hareketleri vücutları vardır. Ancak egzersiz için dışarı çıkarılmaları gerekmez. Ev içerisinde yapılan egzersizler onlar için yeterlidir.
  • Çok fazla ses çıkarmayan canlılardır. Bu nedenle çevredeki diğer insanları rahatsız etmezler.
Cevap bırakın