Kedilerin Korktuğu Şeyler Nelerdir?

0 3

Kedilerin korktuğu şeyler sıklıkla merak edilir. Sevimli görünümleri ile insanları kendilerine aşık eden kedilerin kimi zamanlar anlamlandırılamayan bir şekilde sinirli ve gergin davranışlar sergilediklerini görmek mümkündür. Bu davranış değişikliklerini anlamak biraz zor gelebilir. Ancak kedilerin bu davranışlarının altında belli hisler bulunduğunu bilmek gerekir. Bu hislerden biri de korkudur.

Kediler korktukları zaman bu tarz davranışlar sergiledikleri gözlenir. Bu durumlarda kedilerin daha iyi hissetmesi için neden korktuklarını bilmek gerekir. Kediler bazen hiç beklenmeyen şeylerden bile korkabilir. Peki kedilerin korktuğu şeyler nelerdir? İşte detaylar!

Kedilerin Korktuğu Şeyler

Kedilerin Korktuğu Şeyler Nelerdir?

Kedi sahiplerinin en çok araştırdıkları hususlardan biri de kedilerin korktuğu şeyler olur. Kedi dostlarımız pek çok şeyden ürkebilirler. Bunlar arasında ön plana çıkanlar:

Su

Kedilerin en çok korktuğu şeylerden biri sudur. Kedilerin çoğu yüzmeyi bilir ama su ile temas etmeyi sevmedikleri için sudan kaçınır. Maine Coon ve Bengal Kedisi gibi bazı kedi türleri bu konuda istisnadır. Bu kedi türleri çoğu kedi türünden farklı olarak su ile oynamayı çok sever. Ancak kedilerin çoğunluğu sudan uzak durur. Hatta su ile ufak bir temas bile onların tüylerini diken diken edebilir.

Temiz canlılar olan kediler vücutlarını yalayarak temizlerler. Ancak bazı durumlarda su ile yıkanmaları gerekebilir. Bu durumlarda su korkuları nedeniyle ciddi zorluklar yaşanabilir. Bunun için bu durumlarda kedileri rahatlatmak ve bir kişiden yardım alarak onları yıkamak gerekir.

Ağır Kokular

Kedilerin korktuğu şeyler arasında ağır kokular da var. Hassas koku duyusuna sahip olan kediler için ağır kokular ciddi bir sorundur. Soğan, sarımsak, turunçgiller ve diğer bazı ağır kokular kedilerde korku duygusu uyandırır. Ağır kokular onları çok rahatsız eder.

Yabancı İnsanlar

Kediler, sahiplerine karşı sevgi ve güven hissederler. Sahipleri onların bakımıyla ilgilendiği için yanlarında güvende hissederler. Ancak yabancı insanlara karşı temkinli olurlar. Bazı durumlarda koku veya davranış gibi sebeplerle yabancı insanlardan korkarlar.

Zorlanmak ve Kısıtlanmak

Kedilerin korktuğu şeyler söz konusu olduğunda zorlanmak ve kısıtlanmak da öne çıkar. Evcil canlılar olsalar da kediler özgürlüklerine çok düşkün olur. Kendi istedikleri zamanlarda sevilmeyi ve ilgi görmeyi isterler. Ancak bunun için zorlanmak ve zorla sarılmaya çalışmak gibi davranışlar onları korkutabilir.

Yüksek Ses

Kedilerin işitme yeteneklerinin çok gelişmiş olduğundan bahsetmiştik. Bu nedenle seslere karşı çok hassas olurlar. Modern yaşamın parçası olan birtakım teknolojik cihazların sesleri ve korna sesleri gibi ani yüksek sesler korkmalarına sebep olur.

Bazı Meyveler

Bazı meyveler de kedilerin korktuğu şeyler arasındadır. Kediler bazen beklenmedik şeylerden korkabiliyor. Salatalık, muz, elma ve armut gibi meyveler bunlara örnek verebilir. Bu meyvelerden korkmalarının sebebi ise ne olduğunu anlamlandıramadıkları bu ürünlerin doğada bulunan vahşi bir canlı olduğunu düşünmeleridir. Bu nedenle saldırı altında olduklarını düşünerek korkabilirler.

Köpekler

Elbette kedilerin korktuğu şeyler listesinde köpekler de bulunur. Köpekler, oyun oynamayı seven doğaları ile bazen insanlar gibi kedileri de korkutabilir. Büyütülürken sosyalleştirilen kedilerde bu durum daha az gözlense de genel olarak yabancı bir köpeğe karşı kediler temkinli davranışlar sergiler.

Bakışlar

Doğrudan kedilerle göz teması kurulması durumunda korkarlar. Bunun sebebi bir av olarak izlendiklerini düşünmeleridir.

Kedilerde Korku Nedenleri Nelerdir?

Kedilerin Korktuğu Şeyler Nelerdir?

Kedilerin korktuğu şeyler hakkında bilgi verdik. Peki, kedilerde korku nedenler nelerdir? Kedi dostlarımızın bazı konularda biraz çekingen olduğu bilinir. Çoğu kedi yukarıdakilerden ve çok daha fazlasından korkar. Hatta strese girebilirler. Korkuyu tetikleyen şeye bağlı olarak kısa ya da uzun vadeli olarak stres problemi yaşayabilirler. Öte yandan stresli olan kediler farklı davranışlar sergileyebilirler.

Stresli ve korkulu hisseden kedi, sık olarak olumsuz davranışlarda bulunur. Mesela kedi tuvaletinin dışına tuvaletini yapabilir. Ya da mama tüketmeyi reddedebilir. Kedi dostunuzun kaygı, stres ve korku ile başa çıkmasına yardımcı olmak için öncelikle korkuya yol açan faktörleri bulmalı ve ona bu konuda destek olmalısınız. Kedilerde korku nedenleri ise şu şekilde açıklanabilir:

Rutin Değişiklikler

Kediler rutini severler. Rutinde oluşan bir aksaklık sonucunda stres yaşayabilirler. Bu nedenle kediniz için mama ve oyun zamanlarının mümkün olduğu sürece tutarlı kalmasını sağlamanız gerekir. Böylece stres sorunu ile kolayca başa çıkabilirsiniz. Kedi dostunuzun rutinini değiştirmeniz gerekiyor ise bunu yavaş bir şekilde yapmanız çok önemlidir.

Yeni Evcil Hayvanlar

Kedilerin korktuğu şeyler arasında yeni evcil hayvanlar da vardır. Kimi kediler son derece girişken olurlar ve yeni bir hayvanla dostça yaşayabilirler. Fakat kedilerin birçoğu ise yeni bir hayvandan korkar, ürker ve onunla anlaşamaz. Bu noktada tanıtma ve sosyalleşme önem kazanır. Yeni hayvanın tehlike oluşturmadığından emin olan kediniz, artık onunla barış ve huzur içinde yaşayacaktır.

Cezalandırılmak

Kediler bağırarak, vurarak ya da diğer olumsuz yöntemler ile cezalandırıldıklarında ciddi bir korku ve stres durumu ortaya çıkar. Kediler ceza aldıkları zaman korkarlar ve beraber yaşadığı kişi tarafından bu tür bir muamele gördüklerinde kronik stres ve korku oluşur. Bu nedenle kediniz bağırmamalı, vurmamalı, onu azarlamamalı ve ona kötü davranmamalısınız. Aksi durumunda kedinizin ruh hali bu durumdan olumsuz etkilenir ve bazı olumsuz davranışlar görülür. Kedinize her zaman nazik, sevgi dolu ve ilgili davranışlar sergilemeniz gerektiğini hatırlatırız.

Malzeme Eksikliği

Bir kedinin mutlu ve sağlıklı olması için ihtiyaçlarının karşılanması oldukça önemlidir. Bu nedenle ihtiyaç duyduğu malzemelerin tedarik edilmesi gerekir. Tedarik edilmesi gereken malzemeler arasında mama, su, kedi tuvaleti, tırmalama direği, kedi yatağı, oyuncak gibi malzemeler yer alır. Bunlara ek olarak kedinizin yeterince fiziksel aktivite yaptığından emin olmalısınız. Bununla beraber kedilerin, insanlarla zaman geçirmeye de gereksinimleri vardır. Kedinize zaman ayırarak, onun ruh halinin iyi olmasını sağlamanız çok önemlidir.

Seyahat

Evin dışına çıkmak, kediler için son derece stresli bir deneyim olarak bilinir. Çünkü neyin geleceğini bilmezler ve yoğun bir korku yaşarlar. Kedinizi bir yere götürmek için mutlaka kedi taşıma çantası kullanmalısınız. Bu sayede kediniz güvende kalacaktır ve korkusu dinecektir. Kedinizin bu süreçte sakin kalması için onunla nazik bir şekilde ilgilenmelisiniz.

Ani Hareketler ve Yüksek Sesler

Kediniz ani hareket ve yüksek sesten korkabilir. Bunlar da kedilerin korktuğu şeyler arasında yer alır. Kediler genel olarak çevrelerinde oluşan ani hareketlerden korku duyarlar. İnsanlar, kedilerin havaya sıçramasını, saklanacak bir yer bulmak için kaçmasını ve dönmesini genelde komik bulurlar. Fakat bu tür durumlar kedi için kesinlikle komik değildir ve ürkütücüdür. Kimi ani hareketler ve yüksek sesler kaçınılmazdır. Yine de bu tür hareketlerin kasıtlı olarak yapılmamasına dikkat etmelisiniz. Yoksa kedi dostunuz kendisini çok kötü hissedebilir.

Kedinizin korkusunu dindirmek ve onu sakinleştirmek için etkileşimli oyunlara yönelebilirsiniz. Bu sayede kediniz kendisini çok daha huzurlu hissedebilir. Ayrıca kedinize tırmalama tahtası sunarak, kaliteli zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz. Üzgün ve korkmuş kedi ile nazik şekilde ilgilenmeyi unutmamalısınız. Her zaman kedinize ilgi ve sevgi göstermelisiniz. Bu sayede kediniz kendisini güvende ve rahatlamış hissedebilir. Kedilerin korktuğu şeyler hakkında söylenmesi gerekenler bu şekilde.

Cevap bırakın