Kedim Sıkılıyor Mu?

0 69

Kedim Sıkılıyor Mu?

Kediler çok uyumakla bilinen avcı ruhlu canlılardır. İnsanlar fareler veba hastalık gibi durumlardan kaçınmak için kedilerin avcı olduğunu fark ettikten sonra muhakkak kedi bulundurmaya çalışmışlardır. Şu an bu yeteneklerini eve giren sinekler veya benzeri envai çeşit yaratıkları avlayarak ya da sizin oynattığınız oyunlarla gösterirler. Fakat çok yalnız kaldıklarında, ilgilenilmediklerinde ya da oyun oynatılmadığında bazı davranışlar sergilerler. Bunlar:

KEDİM AŞIRI YEMEK YİYOR

Yemek konusunda seçici olan kediler sıkıldıkları için gıdalarını fazla tüketebilir siz kontrol altına almak için belli saatlerde belli miktarlarda vermeye çalışsanızda ortada bıraktığınız tereyağı, tavadaki yağ, ortada açık duran peyniri aşırabilirler. Ancak eğer kediniz normalden fazla ve sürekli mama yiyorsa bu sıkıldığının en önemli göstergelerinden biridir. Sıkılan kediler sıkıntılarını durmadan mama yiyerek geçirme yoluna gidebilirler.

KEDİM İŞTAHSIZ

Bazı kediler sıkıldıkları için çok yerken bazıları da tam tersine mama yemeyi reddedebilir. Yani iştahsızlık da kedilerde sıkıntı belirtileri arasındadır.

KEDİM ÇOK UYUYOR

Kediler uykuculukları ile tanınan canlılardır ve insanlara kıyasla çok daha uzun uyurlar. Ayrıca kediler gündüzleri uyuyan ve akşam saatlerinde aktif olan hayvanlardır ve kediler günde ortalama olarak 13-18 saat arasında uyurlar. Ancak eğer kediniz dikkat çekici şekilde çok uyumaya başladıysa bu da sıkıldığının göstergesidir.

KEDİM AŞIRI KENDİNİ YALIYOR

Sıkılma kedilerin takıntılı davranışlar geliştirmesine neden olabilir ve aşırı yalanma da bu davranışlardan biridir. Sıkıldığı için aşırı yalanan kedilerin özellikle sürekli patilerini yaladıkları gözlemlenmiştir. Hatta bazen bu yalama davranışı o denli aşırıdır ki kedinin patileri yara olur. Aynı şekilde eğer patisini değil vücudunun herhangi bir noktasını yalarsa tüy dökülmeleri meydana gelebilir. Yani kedilerde aşırı yalanma sıkıntının önemli bir belirtisidir.

KEDİM EŞYALARI AŞIRI TIRMALIYOR

Her kedi tırnaklarına bakım yapmak ve kaslarının sağlığını korumak için mobilyaları tırmalar. Ayrıca kediler bu hareketi patilerindeki ter bezi benzeri yapılardan salgıladıkları kokuyu mobilyalara bırakarak işaretleme yapmak için de kullanırlar. Ancak eğer bu davranış normalin ötesine geçmişse, kediniz sürekli etrafı tırmalıyor, halıları eşeliyorsa bu da sıkıldığını gösterir. Bu arada evden dışarı çıkamayan kedilere tırmalama tahtası almak gerektiğini de hatırlatmadan geçmeyelim.

 

Cevap bırakın