Yeni Evcil Hayvanımızı Evdekilerle Nasıl Tanıştırmalıyız?

0 15

  • Tanıştırma sürecine eve gelmeden önce başlayın: Yavru köpeğinizi eve getirmeden önce, ona evinizden bir battaniye veya oyuncak vermeyi tercih edebilirsiniz. Böylece tanıştırmadan önce mevcut evcil hayvanlarınızın kokusuna alışacaktır. Aynısını evinizdekiler için de yapabilirsiniz.
  • Önceden var olan durumları öğrenin: Bir köpeği kurtarıyorsanız, evinize götürme kararı almadan önce, köpeğin diğer hayvanlarla bir sorununun olup olmadığını anlamak için durumunu barınak personeliyle konuşmanız önemlidir.
  • Onlara zaman verin: Onları yavaş yavaş tanıştırmayı unutmayın ve birbirlerini hemen kabul etmelerini beklemeyin. Mevcut evcil hayvanların ailenin yeni üyesini kabul etmesi zaman alacaktır. Bu, yeni gelen hayvan için de büyük bir uyum sağlama sürecidir.

Türü ne Olursa olsun tanıştırdığınız evcil yavrunuz eve yeni geldi muhtemelen endişeli, evdekiler ise başka bir canlının sizin yanınızda olmasından dolayı memnuniyetsiz olabilir bu yüzden mutlaka sakin olun.

  • İlk karşılaşmalarda yanlarında olun: Mevcut evcil hayvanla yeni bir köpek veya yavru köpek tanıştırılırken, sorumluluk sahibi bir yetişkin yanlarında bulunarak durumu kontrol etmelidir.
  • Onları tarafsız bir bölgede tanıştırın: Köpeklerinizi evin dışında, tarafsız bir alanda tanıştırarak başlayın. Her iki köpeğin de tasmalı olduğundan ve her ikisini de kontrol edebildiğinizden emin olun. Birbirlerini koklamalarını ve incelemelerini sağlayın.
  • Sabırlı olun: İstediğiniz şekilde tepki vermezse mevcut köpeğinize bağırmayın. Yeni köpeğe alışması için bolca zaman verin.
  • Tasmalarını çıkarmayın: Anlaşıyor gibi görünmeye başladıklarında, tasmalarını çıkarmadan yan yana yürüyerek eve birlikte girmelerini sağlayın. Birini hızlıca yakalamanız gerekmesi ihtimaline karşı tasmalarını çıkartmayın. Tasmayı yakalayıp köpeği kontrol etmek, özellikle de kavga durumlarında köpeğin kendisini yakalamaktan daha kolaydır.
  • Kendinizi rahat hissedene kadar bekleyin: Köpeklerin arasında her şeyin yolunda olduğundan emin olduktan sonra, evdeyken tasmaları çıkarabilirsiniz.
Cevap bırakın