11 Maddede Dost Canlısı Köpek Irkları

0 16

Dost canlısı köpek ırkları, birçok insan tarafından merak ediliyor. Köpekler genel olarak dost canlısı hayvanlardır. Binlerce sene önce evcilleştirilen bu hayvanlar, çok uzun bir süredir insanlara arkadaşlık ediyor. Her köpeğin kendine has bir kişiliği var. Ancak bazı hayvanlar diğerlerine göre daha sosyal ve arkadaş canlısı.

Dost Canlısı Köpek Irkları

İşte, insanları memnun etmeye ve sosyalleşmeye istekli dost canlısı köpek ırkları:

1. Labrador Köpek Irkı

Neşeli halleri ve sevimli bakışlarıyla ön plana çıkan Labrador köpek, uzun senelerden beri insanların en yakın arkadaşı olmuştur. İnsanlara iyi bir dost olan Labrador, her yaştan bireyle iyi geçinir ve oldukça uyumludur. Tüm dünyada en popüler köpek ırkları arasında konumlanır. İlk başlarda balıkçılara yardım etmesi için yetiştirilmiş olan bu köpekler, zamanla en iyi aile dostu oldu. İnsanların etrafında olmayı seven bu köpek cinsi, sakin, eğlenceli ve dost canlısıdır. Her gün birkaç saat egzersize ihtiyacı olur. Sahibiyle egzersiz yapmayı ve oyunlar oynamayı pek sever.

2. Golden Retriever Köpek Irkı

Dost canlısı köpek ırkları söz konusu olduğunda ön plana çıkan bir ırktır. İnsanlar ve diğer hayvanlarla etkileşimde bulunmayı sever. Dostluğa düşkündür. Oldukça sadık bir ırktır. Neşeli bir mizacı vardır. Harika bir aile hayvanı olan Golden, çocuklarla da iyi geçinir. Bu nedenle çocuklu ailelere de tavsiye edilen bir cins olarak dikkat çeker. Hareketli ve oyuncu bir köpektir.

3. Beagle Köpek Irkı

dost canlisi kopek irklari 1

Dost canlısı köpek cinsleri listesinde dikkat çeken Beagle köpek, insanlarla zaman geçirmekten mutlu olur. Neşeli bir hayvandır. Aktif ve eğlencelidir. İnsanlarla beraber oyun oynamayı, uzun yürüyüşe çıkmayı çok sever. Her zaman eğlenmek için hazırdır. Günün sonunda en sevdikleri insanlarla oyunları oynamaktan ve çocuklarla vakit geçirmekten mutlu olurlar. Sadık köpek ırkları arayanlar için de bu köpek cinsi iyi bir seçimdir. Bakımı kolay olan Beagle köpeklerin sağlıklı beslenmeleri ve bakım gereksinimlerinin karşılanması önemlidir. Böylece daha uzun seneler ömür sürebilir.

4. Cavalier King Charles Spaniel Köpek Irkı

Tarih boyunca en çok tercih edilen köpeklerden biri de Cavalier King Charles Spaniel olmuştur. Bu köpekler, gerçekten de insanlara çok düşkünler. Bundan dolayı bolca ilgi ve sevgi isterler. Yalnız kalmaktan hoşlanmazlar ve uzun süre boyunca yalnız kalırlarsa, ayrılık kaygısı geliştirip yıkıcı davranışlar sergileyebilirler. Dolayısıyla bu köpeklere yeterince vakit ayırmak çok önemlidir. Cavalier King Charles Spaniel köpek ırkı, diğer köpekler ve kedilerle de uyumludur. Bunun yanı sıra Cavalier King Charles Spaniel köpekler, çocuklarla da çok iyi geçinir. Cavalier King Charles Spaniel köpeklerin kaliteli beslenmesi gerekir. Köpeğe sunulacak olan protein, mineral, vitamin ve lif açısından zengin olduğu taktirde Cavalier King Charles Spaniel, size uzun seneler boyunca arkadaşlık edebilecektir.

5. Pug Köpek Irkı

Dost canlısı köpek ırkları listesinde Pug köpekler de var. Pug köpek cinsi, akıllı, sevecen ve oldukça zeki bir köpektir. Eğitime hızlı yanıt verir. Bu nedenle birçok insanın ilk tercihlerinden biridir. En sevdiği insanın yanında ayrılmak istemez. Oyun oynamayı ve tasmalı yürüyüşe çıkmayı çok sever. Çocuklar ve diğer köpeklerle de arası iyidir. Yabancılara karşı biraz mesafeli olabilir. Ayrıca tehlike hissettiği anda havlayabilir. Bu köpeklerin çok fazla egzersize gereksinimleri olmasa da günlük yürüyüşlere çıkmak ve oyun oynamak gibi ihtiyaçları mevcuttur.

6. Boston Terrier Köpek Irkı

dost canlisi kopek irklari 2

Dünyanın en çok tercih edilen köpek ırkları arasında Boston Terrier köpek cinsi var. Bu sevimli köpekler hem çok zekidir hem de oldukça eğlenceli bir yapıya sahiptir. İnsanlarla zaman geçirmekten memnun olan Boston Terrier köpekler, dost canlısı olmalarından dolayı popülerdir. Genel olarak sakin, uyumlu ve eğlenceli bir köpektir. Zeki olduğu için eğitime hızlı bir şekilde yanıt verir. Oyunlar oynamayı ve çocuklarla vakit geçirmeyi de ister.

7. İrlanda Setter Köpek Irkı

Sevimli köpek ırkları arasında konumlanan İrlanda Setter köpek cinsi, diğer yandan dost canlısı köpek ırkları listesinde yer alır. Dünyaca ünlü olan İrlanda Setter köpekler, sevimli hareketleri ve sadık oluşu nedeni ile pek çok insanın birinci tercihi haline gelmiştir. İpeksi tüylere sahip olan İrlanda Setter köpeklerin düzenli olarak tüy bakımından geçmeleri şarttır. Aksi durumda bu köpeklerin tüyleri mat ve sağlıksız görünebilir. Bunun dışında İrlanda Setter köpeklerin bakım gereksinimi azdır. Ancak kaliteli mamalar ile beslenmesine özen gösterilmesi çok önemlidir. Bu köpeklere sunulacak olan köpek maması, protein başta olmak üzere çeşitli besin bileşenleri yönünden yoğun olmalıdır. Böylece İrlanda Setter köpeğin sağlığı teşvik edilmiş olunur.

8. Border Collie Köpek Irkı

Dost canlısı köpek ırkları arayanlar için bir başka seçenek de elbette Border Collie olur. Sevimli ve eğlenceli bir köpek olarak lanse edilen Border Collie köpekler, aynı zamanda zeki olmalarıyla da ünlüdür. Eğitime açıktır ve hızlı bir şekilde öğrenebilir. Mutlu ve iyi huylu olmaları için sosyalleşmeleri çok önemlidir. Diğer köpekler ve çocuklarla iyi geçinen bir cinstir. İnsanlarla uyumludur ve dost canlısı halleri ile insanları anında etkilemeyi başarır. Yüksek enerjiye sahip bir köpek olduğu için bol miktarda günlük egzersize ihtiyaç duyar. Bu nedenle meşgul kişiler için uygun olmayabilir.

9. Boksör Köpek Irkı

Arkadaş canlısı köpek ırkları arasında dikkat çeken Boksör köpek, dikkat çekmeyi seven ve eğlenceli bir hayvandır. Bu sevimli köpekler sosyal olmak isterler. Ona ne kadar çok olumlu ilgi gösterirseniz o kadar geri dönüş almanızı sağlarlar. Bu yüzden Boksör köpek cinsi, çocuklu aileler için uygun kabul edilen köpeklerden biridir. Mükemmel bir aile hayvanı olur. Çocuklarla oyunlar oynamaya bayılır. Öte yandan bu köpekler, diğer köpekler ve kedilerle de çok iyi anlaşır ve onlarla da kaliteli zaman geçirebilir.

10. Staffordshire Bull Terrier Köpek Irkı

Dost canlısı köpek ırkları arasında konumlanan Staffordshire Bull Terrier, insanların en çok tercih ettikleri cinslerden biridir. Son derece samimi ve eğlenceli bir köpektir. İnsanlara çok sadıktır ve zeki bir köpek ırkıdır. Sabırlı bir köpek olarak da bilinir. Bu iyi huylu köpekler, çocuklara harika bir arkadaş olurlar. Düzenli olarak ilgi ve egzersiz gerektiren Staffordshire Bull Terrier köpeklerin diğer yandan sosyalleşmelerine de önem verilmesi gerekir. Staffordshire Bull Terrier için kaliteli ve besleyici mamalar sunulmalıdır. Bu sayede Staffordshire Bull Terrier köpek cinsi, uzun seneler size arkadaşlık edebilir ve sağlıklı bir ömür sürebilir.

11. Newfoundland Köpek Irkı

Büyük boyutlara sahip olan Newfoundland köpek cinsi, büyük görünümüne karşın oldukça nazik ve sevecen bir cinstir. İnsanları memnun etmeyi ve onlarla zaman geçirmeyi sever. Kediler ve köpekler ile iyi anlaşır. Öte yandan çocuklarla arası çok iyidir. Genel olarak sakin bir hayvandır. Ve koruyucu bir mizacı vardır. Sahiplerine karşı koruyucu ve sadık olan Newfoundland köpekler de dost canlısı köpek cinsleri arasında bir öne çıkar. Bu sevimli köpekler, çocuklar ve hayvanlarla zaman geçirmeyi, orta seviyede egzersiz yapmayı ve köpek oyuncakları oynamayı sever. Kaliteli ve sağlıklı beslenmesi, uzun ömürlü ve sağlıklı olmasına olanak tanır.

Cevap bırakın