18 Maddede Sevimli Kedi Irkları

0 3

Sevimli kedi ırkları birçok insan tarafından merak ediliyor. Tüm kediler elbette sevimlidir. Ancak bazı cinsler, hem görünümleri hem de hareketleri ile daha sevimlidir. İşte, en sevimli kedi cinsleri

Sevimli Kedi Irkları

En sevimli kedi ırkları şu şekilde sıralanabilir:

1. Ragdoll Kedi Irkı

sevimli kedi irklari 1

Büyük boyutu ve yumuşak tüyleri ile ilgi çeken Ragdoll kedisi, şık ve güzel bir duruş sergiler. Ayrıca dost canlısı ve sevecen kişiliği ile de ön plana çıkmayı başarır. En büyük evcil kedilerden biri olan Ragdoll, korkutucu görünse de aslında oldukça sevimli ve arkadaş canlısıdır. En sevdiği kişinin yanından ayrılmak istemez. Çok uysal bir kedidir.

2. Scottish Fold Kedi Irkı

Kulağı kıvrık bir görünümde olan Scottish Fold kedisi, bu görünümü ile dikkat çeker. Ancak Scottish Fold kedisinin tek ilgi çeken yanı bu değildir. Scottish Fold kedileri, arkadaş canlısı ve uysal bir kedidir. Çocuklar ve diğer kediler ile uyum içinde yaşamayı başarır.

3. Maine Coon Kedi Irkı

Bir diğer büyük kedi cinsi de Maine Coon olur. Zarafet saçan Maine Coon, şık bir görünüme sahiptir. Farklı renk kombinasyonlarında olabilir. Uzun tüyleri ile eşsiz bir duruş sergiler. Her yaştan insan ve evcil hayvan ile uyum içinde yaşamasını bilir. Dost canlısı ve rahat bir kedidir. Tüylerinin düzenli olarak bakımdan geçmesi önemlidir.

4. Selkirk Rex Kedi Irkı

Yuvarlak yüzü ve kıvırcık tüyleri ile dikkat çeken Selkirk Rex kedisi de sevimli kedi ırkları arasında konumlanır. Dağınık ve kıvırcık tüyleri, ona farklı bir görüntü katar. Bu uysal kedi oldukça sevecendir. Genel olarak çocuklarla ve diğer kediler ile zaman geçirmeyi pek sever. Hatta köpeklerle bile anlaşır. Kıvırcık tüylerinin düzenli olarak bakımdan geçmesi şarttır.

5. Bengal Kedisi Irkı

Minik bir kaplan görünümünde olan Bengal kedisi, ilk başta ürkütücü görünebilir. Fakat bu kediler oldukça sevimli ve insan dostudur. İnsanlarla oyunlar oynamayı ve onları izlemeyi sever. İnsan etkinliklerine dahil olmaktan memnuniyet duyar. Vahşi görünüme sahip olmasına karşın son derece uysal bir kedi olduğunu söyleyebiliriz. Uysal kedi ırkları arasında yer alır. Zeki, aktif ve dost canlısıdır.

6. British Shorthair Kedi Irkı

sevimli kedi irklari 2

Sevimli kedi ırkları söz konusu olduğunda bu listede British Shorthair kedisi de yer alır. Sevimli ve yuvarlak yüzü ile ilgi çeken bu kediler, adeta minik bir oyuncak ayı görünümü sunar. En eski İngiliz kedi cinslerinden biridir. Oldukça sessiz, nazik ve sakin bir hayvandır. Genelde mavimsi gri tonlarına sahip tüyleri bulunur. Protein bileşeni yönünden zengin mamalar tüketmelidir.

7. Amerikan Bobtail Kedi Irkı

Kısa kuyruklu kedi olarak da lanse edilen Amerikan Bobtail kedi cinsi, farklı görüntüsü ile insanların ilgisini çekmeyi başarır. Oldukça sevecen ve tatlı bir kedidir. Eğlenceli doğası ve oyun düşkünlüğü ile dikkat çeker. Tasmalı yürüyüşleri de sever. İnsanlarla oyunlar oynamaktan zevk alır.

8. Birman Kedi Irkı

Birman kedisi uzun tüyleri ve renkli gözleri ile bilinir. Muhteşem mavi gözleri, hemen ilgi çeker. Patilerinde, kuyruğunda ve yüzünde koyu renkli tüyler bulunur. Bu sevimli kediler nazik ve tatlı mizaçlı olmalarıyla insanlar tarafından ilgi görür. Yalnız kalmayı sevmeyen bir kedidir. Çocuklar ve diğer hayvanlarla arası iyidir.

9. Manx Kedi Irkı

Kuyruksuz kedi olarak dikkat çeken Manx, dünya çapında ünlü bir kedidir. Kolay eğitilebilir ve sadık bir kedidir. Hatta sadık olmasından dolayı köpekler yerine bile tercih edilebilir. En belirgin özelliği kuyruksuz oluşudur. Bu yüzde farklı bir görüntü sergiler. Bu kediler oldukça eğlenceli, zeki ve meraklı canlılardır.

10. İran Kedisi Irkı

Dünyanın en popüler kedi ırkları arasında yer alan İran kedisi, pürüzsüz tüyleri, renkli gözleri ve basık yüzük ile bir adım ön plana çıkar. Sakin bir kedidir ve sevimli halleri ile insanların kalbini kazanmayı başarır. Sevgi dolu, nazik bir kişiliği vardır. Evde kalmaktan çok mutlu olur. Kedi yatağı üzerinde dinlenmeyi ve insanları izlemeyi sever. Kedi ve köpeklerle de arasının iyi olduğunu söylemek mümkündür. Protein bileşeni yönünden zengin mamalar tüketmelidir.

11. Norveç Orman Kedisi Irkı

Sevimli kedi ırkları arasında dikkat çeken Norveç Orman kedisi, büyük boyutlu bir kedi cinsidir. Tüyleri oldukça uzundur. Rutin olarak tüylerinin taranması gerekir. Eğlenceli, zeki ve eğitime açık bir kedidir. İskandinav kültürüne uzanan bir geçmişi vardır. En büyük evcil kedilerden biridir. Dünya çapında tercih edilen kedi cinsleri arasında konumlanır.

12. Mısır Mau Kedi Irkı

Eski Mısır dönemine kadar uzanan köklü bir geçmişi vardır. Bu kediler, doğal benekleri ile farklı bir görüntü sergilerler. Güzel, oyuncu, sevecen ve fedakar bir kedi olarak bilinir. En hızlı evcil kediler arasında yer alır. Oldukça hızlı koşar ve çok hareketli bir kedi cinsidir.

13. Ragamuffin Kedi Irkı

sevimli kedi irklari 3

Sevimli kedi ırkları listesinde bir diğeri de Ragamuffin kedi cinsidir. Büyük ve uysal bir kedidir. İpeksi tüyleri vardır ve tüyleri son derece kabarıktır. Bu sevecen ve sevimli kediler, peluş bir oyuncak görünümü sunar. Çocuklar ve diğer kediler ile arası iyidir. Hemen herkes ile iyi geçinmesini bilir. Tasmalı yürüyüşleri çok sever.

14. Amerikan Curl Kedi Irkı

Bu kedilerin de kulakları geriye doğru kıvrıktır. Sevimli bir görüntüsü olan Amerikan Curl kedileri, dışa dönük ve sevecen olmaları ile bilinirler. Harika bir aile hayvanı olur. Çünkü hem çocuklar ve yetişkinler hem de diğer hayvanlar ile uyumlu bir şekilde yaşar. Sağlıklı beslenmesine dikkat edilmelidir. Bu nedenle de kaliteli kedi mamaları tüketmesi sağlanmalıdır. Tüyleri uzun ve kısa olabilir. Farklı renk tonlarında karşımıza çıkar.

15. LaPerm Kedi Irkı

Nadir kedi cinsleri arasında yer alan LaPerm, diğer yandan sevimli bir duruş sergiler. Doğal olarak dalgalı bir tüy yapısına sahiptir. Bukleli tüyleri ile insanların ilgisini kazanır. Enerjik ve atletik bir kedidir. Oyunlar oynamayı ve tasmalı yürüyüşleri çok sever. Herhangi bir tüy renginde olabilir.

16. Amerikan Wirehair Kedi Irkı

Bu da nadir bir kedidir. Genetik mutasyon nedeni ile doğal olarak ince tüylere sahiptir. Yuvarlak bir yüzü vardır ve biraz utangaç bir kedidir. En sevdiği insana karşı arkadaş canlısı ve şefkatli olur. Son derece sakin, uyumlu ve oyuncu bir kedidir. Tüyleri çok fazla dökülmez ve bu nedenle çok fazla bakım gereksinimi yoktur. Protein bileşeni yönünden zengin mamalar tüketmelidir.

17. Bombay Kedi Irkı

Minik bir panter görünümünde olan Bombay kedisi, siyah tüylere ve altın renginde gözlere sahiptir. Çok oyuncu, girişken ve sevecen bir kedidir. Çok fazla ilgi ve sevgi gerektirir. Bu nedenle de meşgul insanlar için uygun olmayabilir.

18. Chartreux Kedi Irkı

Yuvarlak yüzü ve gülümseyen ifadesi ile Chartreux kedileri, en sevimli kedi ırkları arasında yer alır. Sevecen ve arkadaş canlısıdır. Fransa’ya özgü bir kedidir. Gümüş gri rengine sahiptir. En sevdikleri insanlara karşı uyumlu ve nazik bir tavır sergilemesini bilirler. Kaliteli kedi mamaları ile beslenmesi çok önemlidir. Bu sayede uzun seneler boyunca size arkadaşlık eder. Ayrıca düzenli veteriner kontrollerinin de aksatılmaması gerekir.

Cevap bırakın