12 Maddede Uzun Yaşayan Köpek Irkları

0 2

Uzun yaşayan köpek ırkları birçok insan tarafından merak edilir. Bir köpek sahiplenmek istediğinizde onun size uzun yıllar boyunca arkadaşlık etmesini umarsınız. Bazı köpeklerin ömür süresi diğerlerine göre daha fazladır. Öte yandan köpeklerin ömür süresi, beslenme ve bakımla da yakından ilgilidir. Peki, hangi köpekler daha uzun yaşar? Detayları sizler için listeledik.

Uzun Yaşayan Köpek Irkları

Uzun Yaşayan Köpek Irkları

Uzun ömür süresi söz konusu olduğunda bazı cinsler ön plana çıkar. Özellikle de küçük köpek cinslerinin büyük ırklara oranla daha uzun yıllar hayatta kaldıkları bilinir. Uzun yaşayan köpek ırkları şu şekilde sıralanır:

1. Chihuahua Köpek Irkı

Sizlere uzun seneler boyunca arkadaşlık edecek bir köpek arayışınız varsa, tercihinizi Chihuahua köpek cinsinden yana kullanabilirsiniz. Küçük köpek ırkları arasında yer alan Chihuahua köpekler, en uzun ömürlü köpek ırklarından biridir. Ortalama olarak on beş seneden daha fazla yaşayan Chihuahua köpek ırkı, iyi şartlarda bakıldığı zaman 20 sene kadar ömür sürebilir. Bu minik köpekler bolca egzersize ve zihinsel uyarıma ihtiyaç duyar. Aynı zamanda iyi bir eğitimden geçmesi gerekir. Genel olarak sağlıklı bir cinstir. Fakat göz, diş ve kalp problemlerine yatkın olabilir.

2. Dachshund Köpek Irkı

Uzun yaşayan köpek ırkları arasında Dachshund köpekler de var. Almanya kökenli olan bu sevimli köpekler, tüm dünyada en fazla tercih edilen cinslerden biridir. Oyun oynamayı ve insanlarla zaman geçirmeyi pek sever. 15 yaşından büyük bir Dachshund köpek ile tanışmak alışılmadık bir durum olmaz. Çünkü bu köpekler genelde on beş seneden daha uzun yaşarlar. Obezite problemlerine meyilli olan Dachshund köpek, kalorisi düşük mamalar ile beslenmelidir. Çeşitli sırt ağrıları yaşamasını önlemek adına kilosuna çok dikkat etmek gerekir. Obezite ayrıca bu köpeklerde farklı sağlık sorunlarını da beraberinde getirir. Ayrıca Dachshund köpeklerin diş sağlığına da dikkat etmek lazımdır. Çünkü Dachshund köpekler ağız ve diş hastalıklarına karşı da meyilli olan canlılardır.

3. Oyuncak Kaniş Köpek Irkı

Uzun Yaşayan Köpek Irkları

Uzun yaşayan köpek cinsleri arasında konumlanan Oyuncak Kaniş köpek, oyuncu, akıllı ve şımarıktır. Harika bir aile hayvanı olabilir. Yüksek enerji seviyesine sahip olan bu köpek, yoğun zihinsel uyarıma da gereksinim duyarlar. Bu nedenle Oyuncak Kaniş köpeklerin fiziksel ve zihinsel egzersiz ihtiyacı atlanmamalıdır. Bu köpeklerin 16-18 sene kadar yaşam sürdükleri bilinir. Ancak Kaniş köpekler ortopedik problemler ve göz sorunları yaşayabilirler. Hatta ciddi diş hastalıklarına da eğilimli olduklarını söylemek gerekir.

4. Jack Russel Terrier Köpek Irkı

Uzun yaşayan köpek ırkları arasında yer alır. Dünyanın en popüler köpek cinsleri söz konusu olduğunda ön plana çıkan ırklardan biri de Jack Russel Terrier köpekler olur. Sevimli, uyumlu ve arkadaş canlısı olan Jack Russel Terrier köpek cinsi, bakım kolaylığı nedeni ile de birçok insanın ilk tercihidir. Jack Russel Terrier köpeklerin ağırlıklı olarak on altı yaşına kadar hayatta kaldıkları söylenir. Küçük bir köpek ırkıdır. Bolca enerjiye sahiptir. Bahçeli evler için uygun kabul edilir. Pürüzsüz tüylerinin düzenli olarak taranması önemlidir. Bu sayede bakımlı bir görünümde olacaktır.

5. Shih Tzu Köpek Irkı

Uyumlu ve arkadaş canlısı bir köpek olan Shih Tzu cinsi, genelde on dört sene kadar yaşar. Bu sevimli köpekler en iyi aile arkadaşlarından biri olur. Günlük kısa yürüyüşler ve oyun zamanlarına gereksinim duyar. Uzun tüylere sahiptir ve düzenli olarak tüylerinin bakımdan geçmesi lazımdır. Bu köpekler uzun yaşam sürseler de göz, ortopedik ve diş sorunlarına yatkındır.

6. Maltesse Köpek Irkı

En popüler köpek ırkları arasında konumlanan Maltesse köpekler, diğer yandan uzun yaşayan köpek ırkları söz konusu olduğunda da dikkat çeker. Minik köpek olmasına rağmen çok dayanıklıdır ve uzun yıllar boyunca size eşlik eder. Ortalama olarak on beş sene boyunca hayatta kalabilir. Ayrıca sahibine çok düşkün bir köpektir ve sahibinden uzun zaman boyunca ayrı kalır ise ayrılık kaygısı geliştirebilir. Bu detaya dikkat etmek, köpeğin mutluluğu ve psikolojisi açısından önemlidir.

7. Yorkshire Teriyer Köpek Irkı

Uzun Yaşayan Köpek Irkları

Akıllı ve popüler bir köpek cinsidir. Kucak köpeği olmadığını da söylememiz lazım. Çok aktif, ailesine karşı sadık ve şefkatli bir hayvandır. Güçlü koruma içgüdülerine sahiptir. Diş sorunlarına meyilli olabilir. Bu nedenle ağız ve diş bakımı aksatılmamalıdır. İyi şartlarda bakıldığı zaman on beş sene boyunca yaşar.

8. Pomeranya Köpek Irkı

Uzun yaşayan köpek ırkları arasında yer alan Pomeranya köpekler, dünya çapında ünlüdür. Dost canlısı, uyumlu ve sevimli bir köpek ırkı olarak lanse edilir. Biraz otoriter olduğunu da belirtmek gerekir. Dolayısıyla iyi bir eğitimden geçmesi son derece önemlidir. Bu sevimli köpekler ailesine çok sadıktır. Tutarlı bir eğitimden geçtiği sürece mükemmel bir aile köpeği olur. On altı yaşına kadar hayatta kalabilen bir köpektir. Bunlara ek olarak eklem, kemik ve kalp hastalıklarından muzdarip olabilir. Dolayısıyla veteriner kontrolleri aksatılmamalıdır.

9. Shiba Inu Köpek Irkı

Orta boy köpeklerden biridir. On altı yaşına kadar hayatta kalır. En uzun yaşan köpek cinsleri arasında konumlanır. Bu sevimli köpekler çok iradeli ve mesafelidir. Yine de ailesine karşı oldukça bağlıdır. Herkes için uygun bir köpek olmadığını söylemek lazım. Ayrıca Shiba Inu iyi bir eğitimden geçmelidir. Bu sayede uyumlu ve bakımı kolay bir cins olabilecektir. Alerji sorunlarına yatkındır. Bu nedenle özel mamalar ile beslenmesi gerekebilir.

10. Avustralya Sığır Köpeği Irkı

Uzun yaşayan köpek ırkları arasında bir diğer cins de Avustralya Sığır Köpeği olur. Diğer birçok köpeğe göre uzun seneler boyunca hayatta kalabilir. Yüksek çalışma dürtüsüne sahip bir cinstir. Aktif kalmayı ve çeşitli görevleri yerine getirmeyi pek sever. Aktif kişiler için uygun kabul edilir. Ayrıca Avustralya Sığır Köpeği sporsal aktivitelerde de yer alabilir. Hatta büyük başarılara imza atabilir. Avustralya Sığır Köpeği, bolca egzersiz gerektirir. Özellikle de bahçeli evlerde daha iyi gelişir.

11. Beagle Köpek Irkı

En çok tercih edilen köpek ırkları arasında yer alan Beagle, dünya çapında ünlüdür. Avcılara yardım etmek için geliştirilen bu av köpeği, son dönemlerde aile köpeği olarak tercih edildi. Hızlı, enerjik, uyumlu ve çok zeki bir hayvandır. Ayrıca on beş sene kadar hayatta kalabilir. Bunun için beslenmesine ve bakımına çok dikkat edilmelidir. Kaliteli köpek mamaları tüketmesi sağlanmalı, veteriner kontrolleri kesinlikle aksatılmamalıdır. Genel olarak sağlıklı bir köpek cinsidir. Kulak sorunlarından muzdarip olabilir. Bu nedenle kulak bakımına ayrıca dikkat edilmesi önem arz eder.

12. Bichon Frise Köpek Irkı

Yuvarlak kafası ve neşeli ifadeleri ile bir adım öne çıkan Bichon Frise, herkesin gönlünü kazanmayı başarır. Bu sevimli köpekler eğlenceli, sevecen ve hareketli canlılardır. Kıvırcık tüyleri vardır ve hipoalerjenik kabul edilir. Bu nedenle tüy alerjisi olanlara da önerilen bir cins olarak karşımıza çıkar. Bu zeki, dayanıklı ve oyuncu köpekler, on beş sene kadar hayatta kalabilirler. Ancak bakım ve beslenmesine önem verilmelidir. Kaliteli ve dengeli mamalar ile beslenmeli, düzenli olarak su tüketmesi sağlanmalıdır. Bu sayede uzun yıllar boyunca sizlere arkadaşlık edebilecektir.

Cevap bırakın