Tavşanlarda Gebelik Süreci Nasıldır?

0 4

Tavşanlarda gebelik süreci en önemli dönemlerden biridir. Bir tavşanın hamilelik süresi genel olarak 28-30 gün arasındadır. Fakat bu durum cinse bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Tavşanınızı yakın dönemde erkek bir tavşanla barındırıldığı bir ortamdan aldıysanız ya da birlikte zaman geçiren bir erkek ve dişi tavşanınız var ise hamilelik söz konusu olabilir. İşte, tavşanların hamileliği hakkında bilinmesi gerekenler…

Tavşanlarda Gebelik Ne Zaman Olur?

tavşanlarda gebelik

Kısırlaştırılmamış tavşanlar, cinsel açıdan olgunlaştıktan sonra hamile kalabilirler. Daha küçük tavşan ırklarında cinsel olgunluk ise 12-15 haftalık dönemde oluşur. Sağlıklı bir dişi tavşan, sağlıklı bir erkek tavşan ile aynı yerde yaşıyorsa ve her ikisi de üç aylıktan büyük ise tavşanınızı gebelik belirtileri açısından izlemelisiniz.

Tavşanlarda Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Çoğu memeli canlıda olduğu gibi gebe bir tavşanın da karnı büyür. Gebe tavşanlar daha çok yem tüketmeye başlar ve huysuz ya da karamsar görünebilir. Çiftleşme gerçekleştikten ortalama 10-12 gün sonra yavru tavşanlar belirginleşir. Tavşanın karnının içinde şişlik hissedilir.

Gebe bir tavşan doğumdan ortalama bir hafta önce yuva yapma davranışı sergiler. Yuvalamanın en belirgin göstergesi ise çeşitli otları ve malzemeleri bir köşeye yığmasıdır. Genel olarak bir tavşan, doğum için rahat ve konforlu bir alan elde etmek amacıyla samanları ya da bazı eşyaları ağzına alır ve her birini bir araya getirir.

Yuvasını hazırlayan bir tavşan, yaklaşık bir hafta içinde doğum yapacaktır. Genelde tavşanlar gece saatlerinde doğum yaparlar. Yani bir gün uyandığınızda birçok tavşanla karşılaşmanız söz konusu olabilir.

Gece bir tavşan üremeden otuz gün sonrasına ulaştıysa ve hala doğum yapmadıysa mutlaka veteriner muayenesi gerekir. Hamilelik ne kadar fazla sürerse ve özellikle de otuz iki günden sonra yavruların hayatta kalma riski düşer.

Hamile Bir Tavşanın Bakımı Nasıl Olur?

tavşanlarda gebelik

Hamile bir tavşanın normal tavşana göre ihtiyaçları daha farklı olur. Bu nedenle tavşanlarda gebelik sürecinde evcil dostunuzun daha özel bir bakıma ihtiyacı vardır. Gebeliği desteklemek ve uygun barınma sağlamak oldukça önemli. Öte yandan hayvanın beslenme gereksinimlerine de dikkat edilmelidir.

Hamile Tavşanın Barınma İhtiyacı

Her zamanki besin ve su kaplarına ek olarak, gebe bir tavşanın yuvası için alana ve bütün yavrularını barındıracak yeterli bir yuvaya gereksinimi olur. Tavşanlar tek bir doğum ile on beş tane yavruya sahip olabilirler. Bu yüzden çok sayıda tavşanı barındırmaya hazırlıklı olmanız gerekiyor. Özellikle de sütten kesildikten sonra gidecekleri bir alan da yavru tavşanlara sunulmalıdır.

Temizlenmesi kolay bir tavşan kutusu ya da tavşan kafesi seçmelisiniz. Bu alan saman ve çeşitli taban malzemeleri ile doldurulmuş olmalıdır. Tavşanınız yavrular doğmadan önce ve yavrular dünyaya geldikten sonra burayı tuvalet olarak kullanıyor ise gerektiği gibi temizlenmelidir. Bazı insanlar, özel yavru kapları için kenarları kesilmiş plastik kaplar kullanırlar. Ayrıca tahta bir kutu da iş görebilir. Ancak plastik bir kabın temizlenmesi, ahşap kaba oranla daha kolay olacaktır. Yuva kutusunu tavşanın yaşam alanına yerleştirmek gerekir. Büyük bir kafes, hamile tavşan için en doğrusu olacaktır.

Hamile Tavşanın Beslenme İhtiyacı

Gebe tavşanlar ve emzirme döneminde olan tavşanlar hem kendileri hem de büyüyen yavruları besledikleri için daha fazla besin tüketirler. Bu yüzden sunulan taze sebze ve tavşan yemi sayısı artırılmalıdır. Tavşanın her zaman taze yiyeceklere ve temiz suya erişimi olmalıdır.

İshal sorununu önlemek için yetişkin bir tavşanın genellikle yediği samandan yoncaya kademeli geçişi sağlanmalıdır. Bunu tamamen değişene kadar besinleri karıştırarak tavşana vermelisiniz. İdeal olarak bir kapta her daim temiz su bulundurmaya dikkat etmelisiniz.

Yavru Tavşan Bakımı Nasıl Olmalıdır?

tavşanlarda gebelik

Tavşanlarda gebelik kadar yavru tavşan bakımı da önemli bir konudur. Çoğu yavru tavşan bir insanın yardımına gereksinim duymaz. Yavru tavşan dostlarımız, 4-5 haftalık olduktan sonra sütten kesilmeye başlarlar. O döneme kadar günde birkaç kez anneleri tarafından emzirilirler. Eğer ki onların bakımı hususunda endişe duyuyor iseniz, yeni doğmuş tavşanlarla ilgilenmeniz konusunda herhangi bir sakınca bulunmaz.

Yavru tavşanlar, uygun biçimde beslendikleri zaman günde ortalama 250 gram kilo almalılar. Sabah erkenden tavşanın kilosunu kontrol ederseniz, kilo alıp almadığını anlayabilirsiniz. Nadiren de olsa evcil tavşanın yavrusuna müdahale etmek zorunda kalabilirsiniz. Biberonla beslemek söz konusu olduğunda özel tavşan sütleri edinmeniz gerekir. Bazı yeni doğum yapmış anne tavşanların sütü ilk başta yetersiz kalabilir. Bu süreçte birkaç gün kadar yavruların biberonla beslenmesine gereksinim duyulabilir. Birkaç günün sonunda ise yavru tavşanın yeniden annesini emdiğini görebilirsiniz.

Bazı yeni doğum yapmış tavşanların süt üretimi ilk başta yetersiz olduğunda, sütle besleme sürecinden sonra yavru tavşanları yeniden anne tavşanla tanıştırmalısınız. Ardından yavru tavşanın tekrardan annesini emmesini sağlamalısınız. Bu etkileşim ilk başta zor olabilir ama zamanla yavru tavşan, tekrardan annesini emmeye başlayacaktır.

Yavru Tavşanlarla İlgilenmek

Yavru tavşan dostlarımızla nazik bir şekilde ilgilenmek gerekir. Yaklaşık on gün oldukları zaman onlarla daha yakından ilgilenmeye özen göstermelisiniz. Bu, onların yaşamlarında gerçekten de önemli bir süreç ve bu noktadan sonra yavrularla her gün birkaç dakika kadar pozitif etkileşimde bulunmalısınız. Bu sayede insanların yanında olmayı olumlu bir deneyim olarak kabul edebilirler.

Bunu yapmak, tavşanın yetişkin döneminde insanlarında korkmasını önler. Yavru tavşana dokunmadan yuva malzemesinin bir kısmı ile elinizi ovmalı ve ardından ona dokunduktan sonra ellerinizi yıkamalısınız. Bu, elinizdeki kokuların tavşan tarafından tanınmasını sağlar. Ayrıca yavru tavşanın sizi reddetmesini önler.

Yavru Tavşanlarda Beslenme

Yavru tavşanlar için en önemli konulardan biri de beslenme olur. Ortalama üç haftalıktan itibaren yavru tavşan, keşfedebileceği, egzersiz yapacağı ve eğleneceği alanlar araştırmaya başlar. Buna ek olarak araştırma yapmak ve etkileşimde bulunmak için uygun nesnelere gereksinimi olur.

Tavşanlardaki sindirim sistemi oldukça iyidir. Bu nedenle diş ve sindirim problemlerini önlemek için doğru beslenme çok önemlidir. Sütten kesme, tavşanlar için zor bir süreç olabilir. Bu süre zarfında sağlıklı bir sindirim sistemi elde edilmelidir. Bunun için tavşanlara kaliteli otlar, samanlar, sebze ve meyveler sunulmalıdır. Kaliteli beslenme, yavru tavşanlar için de en önemli hususlardan biri olarak öne çıkar.

Tavşanlarda Yalancı Gebelik

Bazı tavşan dostlarımızda yalancı gebelik durumu görülebilir. Sahte hamilelik, tavşanlarda da ortaya çıkabilir. Yalancı hamilelik, tavşanın yuva yapma davranışı sergilemesine ve karamsar davranmasına yol açabilir. Bu tür bir tavşanlarda gebelik deneyimi ortalama olarak iki ila üç hafta kadar sürer.

Tavşanlarda Gebelik Nasıl Önlenir?

Birçok kişi tavşanlarda gebelik sürecinin önlenmesini ister. Sağlıklı bir dişi tavşan, sağlıklı bir erkek tavşandan ayrı tutulduğu taktirde gebelik söz konusu olmayacaktır. Ancak bunun yanı sıra kısırlaştırma işlemi de tavşanın hamile kalmasını önlemenin en kolay yoludur. Bir tavşanı kısırlaştırmak, bir tavşanın yavru sahibi olması için gereksinim duyduğu rahim ve yumurtalıklarının alınmasını sağlar. Aynı zamanda ilerleyen süreçte çeşitli kanser türlerine yakalanma riskini de azaltır. Tavşanlarda kısırlaştırılma ameliyatı tabii ki risksiz olmaz. Ancak bu hususu veteriner ile görüşmek lazımdır.

Cevap bırakın