6 Maddede Konuşan Kuş Türleri

0 11

Konuşan kuş türleri, yeni bir kuş sahiplenmek isteyenlerin ilgisini çeker. Bazı kuşların konuşma yetenekleri bulunur. Çeşitli kelimeler söylemek, insanları taklit etmek ve şarkılar mırıldanmak gibi çeşitli becerilerle dikkat çeken kuşlar, insanların favori seçimlerinden biri haline gelir. Peki, konuşan kuşlar hangileri? Detayları paylaştık.

Konuşan Kuş Türleri

Konuşan Kuş Türleri

Konuşma kabiliyeti olan kuşlar, insanların konuşmalarını tekrarlama hususunda benzersiz bir yeteneğe sahipler. Bu da onları diğer kuşlar arasında eşsiz kılar. Ayrıca, konuşma yeteneği bir kuş için garanti bir özellik değildir. Kuşun konuşmaya eğilimi genetik olabilir. Fakat yetiştirme koşulları ve eğitim de, bir kuşun konuşma yeteneği kazanmasında etkili rol oynar. Konuşan kuş türleri arasında öne çıkan cinsler:

1. Muhabbet Kuşu

Muhabbet kuşları, dünya çapında en popüler kuşlardan biridir. Papağanların ırkından gelir. Konuşma yeteneklerinin olması, birçok insanı şaşırtır. Bazı muhabbet kuşları, yüzlerce farklı kelime öğrenebilir. Hırçın sesi nedeniyle muhabbet kuşunun ne söylediği bazen anlaşılmayabilir. Fakat onlara bakan ve besleyen insanlar, bu kuşların ne demek istediğini kolayca anlayabilirler.

Muhabbet kuşları nazik ve uysaldır. Özellikle küçük yaşlarda sahiplenilirse evcilleştirilmesi daha kolay olur. İki muhabbet kuşu birbiriyle iyi vakit geçirebilir ve eğlenebilirler. Bu nedenle bir kafeste en az iki tane muhabbet kuşu tutulması tavsiye edilir. Sahipleriyle iyi bağlar kuran muhabbet kuşları, oldukça sosyal canlılardır. Diğer papağan ırklarına oranla daha aktif ve oyuncu olduklarını söyleyebiliriz. Öte yandan genelde sessiz bir doğaları vardır. Siz onunla etkileşime geçmediğiniz sürece kendi halinde takılabilir.

Muhabbet kuşunun beslenmesine ve bakımına özen gösterilmesi önemlidir. Kaliteli yemler ile beslenen muhabbet kuşları, uzun seneler boyunca hayatta kalmayı başarır. Muhabbet kuşları düzenli olarak veteriner kontrolünden geçmelidir. Böylece olası sağlık sorunları hakkında bilgili olmak mümkün hale gelir.

2. Amazon Papağanı

Konuşan Kuş Türleri

Konuşan kuş türleri arasında ön plana çıkan Amazon papağanı, rengarenk görünümü ve sevimli halleri ile çoğu insanın favorisi olur. Olağanüstü konuşma yeteneği, insanları adeta büyüler. Güzel ve etkileyici duruşu, bakımının kolay olması ve sosyalliği nedeni ile Amazon papağanı, dünya çapında popüler bir kuş cinsidir.

Bu sevimli kuşlar sadece konuşma yetenekleri ile değil, diğer yandan ses netliği ile de dikkat çekiyor. Diğer kuşlara oranla Amazon papağanlarının sesi daha nettir. Öte yandan bu papağanlar, çeşitli numaralar öğrenebilirler. Bu da onları bütün aile için ideal bir seçim haline getiriyor. Her yaştan insanla etkileşim kurmaya istekli olan Amazon papağanı, kendine has davranışları ile bir adım öne çıkıyor.

Amazon papağanları, birçok çarpıcı renk varyasyonuna sahiptir. Sosyal ve zeki kuşlardır. Bu nedenle en çok tercih edilen evcil kuşlar arasında konumlanır. Ayrıca Amazon papağanları, bir papağanın ihtiyaç duyduğu bakımı sağlama konusunda tecrübeli kişilere gereksinim duyar. Bu hayvanlar sosyal canlılardır. Sürekli olarak ilgi ve etkileşim gerektirirler. Bu yüzden bir Amazon papağanı sahiplenmeden önce ona uygun şekilde bakmak için bilmeniz gerekenlerin farkında olmanız önem arz eder.

3. Quaker Papağanı

Konuşan kuş türleri listesinde ön plana çıkan Quaker papağanı, diğer adı olan keşiş papağanı olarak da bilinir. Bu sevimli kuşların konuşma yetenekleri ve büyüleyici kişilikleri, pek çok insan tarafından ilgiyle karşılanır. Keşiş papağanları, geniş bir kelime dağarcığına sahiptir. Bazı keşiş papağanları ise cümle kurma konusunda ustadır. Yeşil, mavi, gri gibi farklı renk tonlarında olabilir.

Komik kişiliği ve öğrenmeye istekli halleri ile dikkat çeken bu papağanlar, insanlarla zaman geçirmekten çok mutlu olurlar. İlgi görmeyi ve ilgi göstermeyi seven hayvanlardan biridir. İnsan konuşmasını öğrenmeye karşı büyük bir isteği vardır. Eğitime açıktır ve düzenli eğitim ile konuşan bir papağana dönüşmesi imkansız değildir.

Keşiş papağanları, hem yeni başlayanlar hem de deneyimli sahipler için uygundur. Bakımı nispeten kolaydır. Özgürlüğüne düşkün bir papağan olduğu için geniş bir kafes gerektirir. Kaliteli papağan yemleri tüketmesi sağlanmalıdır. Beslenmesinde çeşitlilik yaratmak adına farklı tohumlar, sebzeler ve meyveler de bu hayvana sunulabilir. Doğaları gereği kendine çok güvenen ve sosyal olan bu canlılar, eğlenceli halleriyle de insanların kalbini kazanır.

4. Afrika Gri Papağanı

Konuşan Kuş Türleri

Konuşan kuş türleri mevzu bahis olduğunda Afrika gri papağanları öne çıkan cinslerden biridir. Bu kuşların aşırı yüksek zekası, çeşitli araştırmalara konu olmuştur. En zeki kuşlardan biri olarak kabul edilen Afrika gri papağanı diğer yandan konuşma kabiliyeti ile de insanları şaşırtır. Öğrenmeye hevesli ve kolay öğrenen bir kuş olan Afrika gri papağanı, birçok kelimeyi kolay şekilde algılamayı başarır. Diğer yandan net bir şekilde konuşabilir.

Doğru eğitimle yüzlerce kelime öğrenebilen Afrika gri papağanı, binlerce yıldır insanların favorilerinden biri olmuştur. Gri tüyleri ve taklit yeteneği ile farkını ortaya koyan bu kuşlar, ülkemizde de bir hayli revaçta. Afrika gri papağanların bakımı biraz zorlu olabilir. Özel bakım gerektiren kuşlardan biridir. Günde en az beş saat kadar sosyalleşme gereksinimi bulunur. Bu nedenler herkes için uygun bir kuş olmamaktadır. Afrika gri papağanı, sahibine karşı son derece şefkatlidir. Sıkılan ve ihmal edilen kuş, mutsuz ve depresif olacaktır. Bu tür bir durumda ise yıkıcı davranışlar geliştirme olasılığı yüksektir.

5. Kakadu Papağanı

Kakadu papağanlar da konuşan kuş türleri arasındadır. Avustralya’ya özgü olan bu sevimli kuşlar, evcil olarak bakıldığında konuşma yeteneğini sergileyebilirler. Elbette iyi ve tutarlı bir eğitimden geçmeleri lazımdır. Kakaduları konuşma hususunda eğitmek zor olabilir. Ancak eğitimde sabırlı ve tutarlı olursanız, kuşunuz bazı kelimeler söylemeyi öğrenebilir.

Kakaduların diğer papağanlara göre daha yumuşak bir sesi vardır. Bu nedenle kakadu sahipleri, kuşlarının yumuşak mırıltılarını duymak ve anlamak için dikkatle dinlemeliler. Kakadu papağanlar, günlük rutinlerinde sosyalleşmeye gereksinim duyarlar. Fakat aşırı bağlanma sorunu yaşayabilirler. Bu nedenle kuşunuza karşı ölçülü tavırlar sergilemeniz önemli. Ayrıca kakadular, ayrılık kaygısı geliştirmeye yatkın olan hayvanlardır. Genelde beyaz gövdeye sahiptir. Kanatlarının alt bölümünde sarı tüyler olabilir. Gözler dişilerde kırmızı olabilirken erkeklerde ise kahverengi tonlarındadır.

6. Eklektus Papağanı

Konuşan kuş türleri listemizin sonuncu sırasında eklektus papağanı var. Güzel tüy renkleri ile bir adım öne çıkan eklektus papağanı, diğer yandan zeki olması ve konuşma kabiliyeti ile de bilinir. Sahiplerini taklit etme yeteneğine sahip olan bu kuşlar, insanların ilgisini çeker. Ortalama otuz senelik bir ömrü vardır. İnsanlarla ve diğer kuşlarla etkileşime girmeyi sever.

Zeki, büyüleyici ve göz alıcı eklektus papağanı, global çapta popüler bir seçimdir. Sevimli kişiliğiyle de pek çok insanı etkileyen bu kuşlar, nispeten kolay bakım gerektirir. Ayrıca eklektus papağanlarının büyük boy papağanlardan biri olduğunu da söylemeliyiz. Bu nedenle geniş bir kafes gereksinimi olur.

Eklektus papağanları, şefkatli, sakin, nazik doğası ile insanları mutlu eder. Dost canlısı olan eklektus, akıllı ve eğlencelidir. İyi bir şekilde sosyalleştiği taktirde mutlu ve huzurlu olacaktır. Aile üyeleri ile etkileşimde bulunarak, mutlu anların tadını çıkarabilir. Ayrıca bu kuşların hassas olduklarını da hatırlatırız. İhmal edildiklerini hissederlerse ayrılık kaygısı geliştirme ihtimalleri yüksektir. Bu yüzden düzenli olarak kuşunuzla ilgilenmeye özen göstermelisiniz.

Cevap bırakın