Aslanbaş Tavşan Bakımı Nasıl Yapılır?

0 5

Aslanbaş tavşan bakımı büyük bir özveri ve dikkat gerektirir. Bu tavşanlar, erkek aslanlara benzeyen kabarık tüylere sahiptir. Dolayısıyla Aslanbaş olarak isimlendirilmişlerdir. Aslanbaş tavşanların vücutları küçüktür ve kulakları diktir. Kökeni Belçika’dır. Siyah, beyaz, ten rengi tonlarında olabilirler. Bazıları iki renklidir.

Aslanbaş tavşanlar arkadaş canlısı, sosyal ve eğlenceli canlılardır. Bazen çekingen olabilirler. Günlük etkileşime ve orta seviyede bakıma gereksinim duyar. Çeşitli bir beslenme düzeni ve egzersiz yapabileceği geniş bir alan gerektirir. Aslanbaş tavşan bakımı hakkında tüm ayrıntıları açıklıyoruz.

Aslanbaş Tavşan Mizacı ve Davranışı Nasıldır?

Aslanbaş Tavşan

Aslanbaş tavşanlar çoğunlukla iyi huylu, akıllı ve enerjiktir. Sosyalleşmeyi ve oynamayı seven bir tavşandır. Bu tavşanlar insanlar ile yakın bağlar kurmayı başarırlar. İnsanlarla etkileşimde kalmayı severler. Fakat bazı Aslanbaş tavşanlar ürkek olabilirler. Çoğunlukla ısırmazlar ama dokunmaktan rahatsızlık duyarlarsa insanları çizebilirler. Çoğu tavşanın genellikle ele alınmaktan hoşlanmadığını da hatırlatırız.

Aslanbaş tavşanın sosyal gereksinimlerini karşılamak için birden çok tavşan beslemek uygun olacaktır. Karşı cins tavşanlar, kısırlaştırılmaları durumunda bir arada kalabilirler. Aynı zamanda bazıları, iyi huylu ve sakin kedi ve köpeklerle iyi geçinir. Bu nedenle diğer evcil hayvanların olduğu bir ev de Aslanbaş tavşan için uygun olabilir. Tüm hayvanların barış ve huzur içinde yaşamaları için sosyalleşmeleri oldukça önemlidir.

Evcil hayvan olarak tavşanlar, genelde günlük beslenme ve düzenli temizlik gerektiren sessiz canlılardır. Aynı zamanda oynamak ve sosyalleşmek için her gün kapalı alan haricinde geniş bir bahçe gerektirirler. Bunlara ek olarak, onları meşgul edecek oyuncaklara ihtiyaçları olur. Özellikle de çiğneme oyuncakları ve kemirme taşları ideal bir seçimdir. Yeterince zihinsel uyarım ve fiziksel egzersiz olmadan Aslanbaş tavşan hırçın olabilir ve yıkıcı davranışlar geliştirebilir. Bu nedenle tavşanın genel egzersiz ve oyun ihtiyaçları muhakkak karşılanmalıdır.

Aslanbaş Tavşan Boyutu Nedir?

Aslanbaş Tavşan

Aslanbaş tavşan boyutu da sıklıkla merak edilir. Bu tavşanların boyutları genel olarak 20-25 cm kadardır.

Aslanbaş Tavşan Kilosu Nedir?

Aslanbaş tavşan kilosu ortalama olarak 1-2 kg arasındadır.

Aslanbaş Tavşan Ömür Süresi Nedir?

Aslanbaş tavşanların ömür süresi değişiklik gösterir. Tavşanın bakım ve beslenme gereksinimlerinin karşılanması sonucunda ömür süresi artış gösterecektir. Ortalama yaşam süresi ise 7-10 sene kadardır.

Aslanbaş Tavşan Yaşam Alanı Nasıl Olmalı?

Aslanbaş Tavşan

Aslanbaş tavşanlar küçük boyutlu olmalarına karşın enerji yakmak için büyük bir alan gerektirirler. Aktif bir tavşan olduğu için bahçeli evler bu tavşanlar için oldukça uygundur. Genel bir kural olarak Aslanbaş tavşanlara büyük bir kafes sağlamak gerekir. Aksi durumda kendilerini mutsuz hissedebilirler. Tavşan sayısı fazla olursa daha da büyük bir kafes edinmek uygun olacaktır.

Tavşanın ayaklarına zarar verebileceği için kafesin tabanında tel bileşenler olmamasına dikkat etmelisiniz. Plastik tabanlı bir kafes uygundur. Bazı sahipler, tavşanı güvende tutmak için kafes taban altlığı tercih ederler. Tavşanın kafesinde su kapları, oyuncaklar, tuvalet kutusu ve tavşanın egzersiz yapmak için üzerine atlayacağı bir raf olmalıdır. Diğer yandan birden fazla seviyeye sahip bir tünel ve rampalar da iyi bir seçimdir.

Tavşanın kafesi mutlaka sağlam bileşenlerden imal edilmiş olmalıdır. Bu sayede evcil dostunuza güvenli bir yaşam alanı sunmuş olacaksınız. Kafesin zemini kaymaz bileşenden yapılmış olmalıdır. Yıkanabilir bileşenleri de yine tavşanın kafesine dahil edebilirsiniz. Tavşan tuvaleti boya gibi bileşenler içermemelidir. Kafesi düzenli olarak temizlemelisiniz. Aynı şekilde tuvaleti de rutin olarak temizlemeye özen göstermelisiniz. Her gün, bir gün önceden kalan yiyecek kalıntılarını toplayıp, yeni yiyecekleri kaba eklemelisiniz. Suyu da değiştirmeyi unutmamalısınız.

Aslanbaş Tavşan Ne Yer?

Tavşan dostlarımız otobur canlılardır. Aynı zamanda dişleri daimî olarak büyür. Sonuç olarak dişlerin doğal bir şekilde yıpranmasına yardım edecek bir beslenme düzenine gereksinim duyarlar. Aslanbaş tavşanının her gün tavşan yemi ile beslenmesi önemlidir. Tavşan yemleri, tavşanların ihtiyacı olan mineral ve vitaminleri sağlar. Aynı zamanda lif açısından da yoğun olan besinlerdir. Tavşanın kafesinde yeterince tavşan yemi olmalıdır. Tavşan her zaman tavşan yemlerine ulaşabilmeliler.

Tavşan yemleri dışında bu tavşanların meyve ve sebzelere de ihtiyaçları olur. Bu nedenle tavşanların yiyebileceği sebze ve meyveleri de evcil tavşanınızın kafesine dahil etmelisiniz. Otlar, meyveler ve sebzeler arasından doğru seçim yaptığınızdan emin olmalısınız. Çünkü bazı sebze ve meyveler tavşanlar için zararlı olabilir. Bu sebeple tavşanların yiyebileceği besinleri tedarik etmelisiniz.

Öte yandan aşırı beslenme, tavşanların kilo almasına neden olabilir. Tavşanların kilo almasını önlemek adına ona aşırı yem vermemeye dikkat etmelisiniz. Tavşanların aynı zamanda yeteri kadar su tüketmeliler. Bu yüzden tavşanın kafesinde her zaman yeterince su bulunmalıdır. Her gün tavşan suluğuna tatlı ve temiz su eklemelisiniz.

Aslanbaş Tavşan Yaygın Sağlık Sorunları Nelerdir?

Aslanbaş tavşanlar, iyi şartlarda bakıldıkları taktirde genelde sağlıklı hayvanlardır. Ancak bazı sağlık problemlerine yatkın olabilirler. Bunlar:

  • Rahim kanseri
  • Pire ve akar gibi çeşitli problemler
  • Solunum yolu enfeksiyonları
  • Ülser gibi sorunlar
  • İshal ve bağırsak tıkanıklıkları
  • Aşırı büyümüş dişler

Aslanbaş Tavşan Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalı?

Bu tavşanlar oldukça akıllıdır ve tuvalet eğitimine hızlı şekilde yanıt verirler. Hatta diğer birçok tavşan türüne göre daha hızlı bir şekilde öğrenebilirler. Uygun bir tuvalet kabı tedarik etmek, bu kabın temizliğini düzenli olarak yerine getirmek önemlidir. Tavşan dostunuz tuvalet eğitimini tamamlayana kadar onun yakınında bir tuvalet kutusu bulundurmalısınız ve bu alanı sınırlandırmalısınız. Tavşan dostlarımız, doğal olarak kullanacakları bir yer seçme eğiliminde olurlar. Bu nedenle tavşanı tuvalet konusunda eğitmek için birkaç farklı yere tuvalet kabı eklemelisiniz. Tuvalet kabının içine gitmek konusunda tavşanları teşvik etmek için kabın içine biraz saman ilave edebilirsiniz. Her tuvalet işleminden sonra kabı temizlemeyi unutmamalısınız.

Aslanbaş Tavşan Egzersiz İhtiyacı Nedir?

Tavşanların da egzersize ihtiyaçları vardır. Sağlıklı olmaları için bu oldukça gereklidir. Tavşanın kafesi haricinde egzersiz yapması gerekir. Bunun için dört saat idealdir. Ayrıca tavşanın formda kalması adına da bu oldukça önemlidir. Tavşan eğer ki egzersiz ihtiyaçlarını karşılayamaz ise obezite gibi problemler ile de karşılaşabilir. Tavşanın hareket etmesi için ona oyuncaklar sunmayı da unutmamalısınız.

Aslanbaş Tavşanları Vücut Bakımı Nasıl Olmalı?

Aslanbaş tavşanların tüyleri uzundur. Tüyleri kaba ve yoğun olabilir. Düzenli bakım gerektiren yumuşak tüylere sahiptir. Tavşan dostlarımız, kendilerini tımar etme kabiliyetine sahiptir. Ancak onların tüylerini düzenli şekilde fırçalayarak, ona yardımcı olabilirsiniz. Çok fazla yutulan tüy, tavşanın sindirim sistemine zarar verebilir.

Bu nedenle haftada birkaç kez tavşanı fırçalamanız önerilir. Rahatsız edici tüy topaklarını engellemek de bu sayede söz konusu olabilecektir. Bu tavşanlar bahar aylarında sık olarak tüy dökerler. Bu normal bir durumdur. Bu süreçte tavşanların daha sık olarak taranmaya ihtiyaçları olabilir. Bu tavşanların yelesi de bulunur. İsteğe göre bu yeleye farklı şekiller verebilirsiniz. Bunlara ek olarak tavşanların uzayan tırnaklarını rutin olarak kesmeyi ihmal etmemelisiniz. Çünkü uzayan tırnaklar, onların yaralanmalarına ya da mobilyaların çizilmesine neden olabilir. Bu nedenle uzayan tırnakları kesmek oldukça önemlidir. Aslanbaş tavşanlarla ilgili tüm önemli detaylar bu şekildedir.

Cevap bırakın