7 Maddede En Popüler Evcil Kuş Türleri

0 21

Evcil kuş türleri, yeni bir kuş sahiplenmek isteyenlerin ilgisini çeker. Birçok farklı kuş türü arasından kendinize uygun olanı tercih ederek, yeni bir evcil arkadaş edinebilirsiniz. Kuşların bakımı, kedi ve köpeklere nazaran daha kolaydır. Bu nedenle hemen herkes için kuş beslemek uygundur. Renkli görünümleri ve hoş sesleri ile etkileyen kuşlar, uygun bakım koşullarında sizlere seneler boyunca arkadaşlık eder.

Evcil Kuş Türleri Nelerdir?

Evcil Kuş Türleri

Evcil kuş türleri oldukça fazladır. Bu sevimli canlıların bakım gereksinimi minimum olduğu için kuş bakmak ve beslemek, yeni sahipler için de ilgi çekicidir. Evinize neşe ve canlılık katan kuşlar, iyi şartlarda bakıldığı taktirde çok uzun yıllar boyunca hayatta kalabilirler. En popüler kuş cinsleri ise şu şekilde sıralanabilir:

1. Afrika Gri Papağanı

Oldukça zeki bir kuş olarak lanse edilen Afrika Gri Papağanı, en popüler kuşlar arasında yerini alır. Yüzlerce farklı kelime öğrenebilir ve insanları taklit edebilir. Geniş bir kelime dağarcığına sahiptir. Evcil kuşlar söz konusu olduğunda en çok tercih edilenler arasındadır. Bu sevimli papağanlar basit konuşmalar yapabilir ve sizleri etkileyebilir. Elbette konuşmayı öğrenmesi için iyi bir eğitimden geçmesi şarttır. Eğitim sırasında tutarlı olmaya ve sabır göstermeye dikkat etmek gerekir. Ardından Afrika Gri Papağanı birçok farklı kelimeyi öğrenebilecektir.

Afrika gri papağanı uzun seneler boyunca hayatta kalır. Sağlıklı ve uzun ömürlü olması için beslenmesine ve bakımına özen gösterilmesi çok önemlidir. Kaliteli papağan yemleri tüketmelidir. Kuş krakerleri, sebze ve meyveler de bu papağanın beslenme düzeninde yer almalıdır. Ayrıca tohumlar da yine Afrika Gri Papağanına sunulmalıdır. Kaliteli ve sağlıklı beslendiği sürece bu kuş, elbette çok daha sağlıklı olabilecektir. Öte yandan papağanın rutin veteriner kontrolleri de aksatılmamalıdır.

2. Muhabbet Kuşu

Evcil kuş türleri arasında ön plana çıkan kuş cinslerinden biri de muhabbet kuşu olur. Bu ilgi çekici kuşlar papağanların ailesinden gelir. Küçük boyutlu olmaları ve bakım kolaylığı nedeniyle hemen her ev için uygun bir seçimdir. Daha büyük kuşlar yerine küçük bir kuş sahiplenme isteyenler için en iyi seçimlerden biri olur. Mükemmel konuşan kuşlardan biri olan muhabbet kuşu, çok sayıda kelimeyi öğrenme kabiliyetine sahiptir. Geniş bir kelime dağarcığı vardır. Bu nedenle dünya rekoruna bile imza atmıştır.

Muhabbet kuşunun sesi biraz pürüzlüdür. Ancak konuşması yine de insanları mutlu eder. Bu yetenekli kuşlar oldukça sosyaldir. İnsanlarla etkileşimde bulunmak isterler. Bir kafeste birden çok muhabbet kuşu bakmak ise onların daha da mutlu olmalarını sağlar. Çünkü muhabbet kuşları, arkadaşlık edecekleri bir diğer kuş ile aynı kafeste oldukları sürece daha da huzurlu ve eğlenceli bir yaşam sürerler.

Muhabbet kuşlarının beslenmesine dikkat edilmelidir. Kuşun uzun yıllar boyunca sağlıkla yaşaması için bu oldukça önemli bir ayrıntıdır. Dolayısıyla kuşa kaliteli ve sağlıklı muhabbet kuşu yemleri sunulmalıdır. Kuşa verilecek olan yem, vitaminler ve mineraller yönünden tam ve dengeli olmalıdır. Kuşa ek olarak sebze, meyve, kuş krakeri ve çeşitli tohumlar da sunulabilir. Her zaman yeterli miktarda suya erişimi olması da son derece önemlidir. Kuşunuzun sağlığından emin olmak için onu düzenli olarak veterinere kontrol ettirmeniz gerekir.

3. Amazon Papağanı

En popüler evcil kuş türleri mevzu bahis olduğunda ön plana çıkan cinslerden biri de Amazon Papağanı olur. Bu renkli ve sevimli kuşlar, papağan beslemek isteyenler için en iyi seçimlerden biridir. Olağanüstü konuşma yeteneği ile farkını ortaya koyan Amazon papağanı, çok sayıda kelime öğrenebilir. Yetenekli ve zeki bir kuştur. Tatlı ve hoş sesi ile evinizde harika bir atmosfer yaratır. İnsanları taklit etme yeteneği de mevcuttur. Bu nedenle insanları güldüren ve eğlendiren bir kuş olarak lanse edilir.

Evcil Kuş Türleri

Amazon Papağanı oldukça sosyaldir ve insanlarla iletişim kurmaktan, onların dikkatini çekmekten memnun olur. İlgi odağı olmayı seven bu zeki kuşlar, insanlar ile yakın bağlar kurarlar. Çok fazla sosyal etkileşime ve eğlenceli zamanlar geçirmek için bolca oyuncağa ihtiyacı vardır. Bunun dışında kaliteli yemler tüketmelidir. Mineraller ve vitaminler yönünden zengin olan papağan yemleri tükettiği taktirde sağlığı teşvik edilir. Aynı zamanda bu sevimli papağanın, her zaman temiz ve tatlı suya erişime olmalıdır.

4. Quaker Papağanı

Bu sevimli kuşlar Keşiş Papağanı olarak da bilinir. Quaker Papağanı, dünya çapında en popüler kuşlar arasında yer alır. Evcil kuş türleri arasında ön plana çıkan Quaker, oldukça sosyal bir canlıdır. İnsanlarla iletişimde kalmayı pek sever. Hızlıca iletişime geçer ve çok konuşkan bir kuştur. İyi bir eğitim ile konuşmayı öğrenebilir. Deneyimsiz kuş sahipleri arasında popüler bir seçimdir. Çünkü bakımı nispeten kolaydır.

Quaker Papağanı, özgürlüğüne bir hayli düşkündür. Bu nedenle de geniş bir papağan kafesi gerektirir. Yaşam alanı temiz ve hijyenik olmalıdır. Böylece papağana sağlıklı bir yaşam alanı sunulmuş olunacaktır. Öte yandan Quaker için kaliteli yemler tedarik edilmelidir. Kaliteli ve besleyici kuş yemleri tükettiği taktirde bu sevimli kuşların sağlığı teşvik edilir. Her zaman yeterli oranda suya erişimi olmalıdır. Kafesi rutin olarak temizlenmelidir. Kafeste eğlenceli zamanlar geçirmesi için kuş oyuncaklarına ihtiyacı vardır.

5. Eklektus Papağanı

Aşırı gürültülü bir kuş değildir, ancak biraz fazla konuşabilir. Konuşan kuş türleri arasında konumlanır. Evcil kuş türleri arayanlar için en iyi seçimlerden biridir. Çünkü ilgi çekici kuşlar rengarenk görünümleri ile iç mekanda canlılık elde etmenizi sağlarlar. Ayrıca evinize neşe ve eğlence getirirler. Çünkü çok sosyal kuşlardır. Ayrıca nazikler ve çocuklar ile de çok iyi anlaşırlar. Çocuklu aileler için önerilen bir kuş türü olarak karşımıza çıkar. Bakımı oldukça kolaydır. Aynı şekilde eğitilmesi de kolay olan kuşlardan biridir. Özgürlüğü sever ve bundan dolayı büyük bir papağan kafesi gerektirir. Ayrılık kaygısı geliştirmeye yatkındır. Dolayısıyla kuşunuza her gün yeterince zaman ayırmanız çok önemlidir.

6. Kakadu Papağanı

Çok iyi konuşan kuşlar arasında yer alan Kakadu, en popüler evcil kuş türleri arasında yerini alır. İyi bir eğitim sonucunda çeşitli kelimeleri öğrenir ve insanları taklit edebilir. Oldukça sevecen ve sosyal bir kuştur. İnsanlarla zaman geçirmeyi çok sever. İnsanlarla derin bağlar kurabilir. Zeki bir kuştur ve eğitime hızlı yanıt verir.

Başının üstündeki sarı tepe ile ilginç bir görünüm sunar. Genelde beyaz renkli olur. Kaliteli ve besleyici kuş yemleri tüketmesi önemlidir. Bu sayede sağlıklı ve uzun ömürlü olabilecektir. Diğer yandan düzenli olarak veteriner kontrolleri ile sağlığından emin olmak gerekir.

7. Güvercin

En popüler evcil kuş türleri arasında tabii ki güvercinler de var. Bu sevimli kuş cinsleri, bakımlarının kolay olması nedeni ile sıklıkla tercih edilirler. Özellikle de bahçeli ve teraslı evler için çok uygun bir seçimdir. Genişçe bir kafes gerektirir. Kafesin büyüklüğü, bakılacak güvercin sayısı ile uyumlu olmalıdır. Böylece güvercinler için rahat ve ferah bir yaşam alanı elde edilecektir. Güvercinlerin sağlıklı kalmaları için özel güvercin yemleri tüketmeleri önemlidir. Her daim temiz ve tatlı suya erişimi bulunan güvercinlerin su gereksinimleri de karşılanır.

Cevap bırakın