Evcil Hayvanların Çocuk Gelişimine Etkisi

0 11

Bazı ebeveynler evcil bir hayvanın çocuğuna katabileceği olumlu ya da olumsuz düşünce ve davranışları göz önünde bulundurarak bir evcil hayvan sahiplenmeyi düşünürler. Çoğu zaman kazanan düşünce, olumlu taraf olmuştur. Bir çocuğun evcil bir hayvanla aynı ortamda büyümesinin birçok katkısı vardır. Bunlardan bazıları çocuğun; zihinsel gelişimi, dil gelişimi, motor beceri gelişimi, sosyal gelişimi ve duygusal gelişimidir.

Çocukların ilk çıkardıkları sesler arasında bile hayvan sesleri bulunmaktadır. Çocukların var olan bu hayvan sevgisi aynı ortamda bir evcil hayvan bulundurularak artırılabilir. Hayvanlar alemi çok geniş bir havuzdur ve çocuklar bu havuzun içerisine dalarak saatlerce bıkmadan, usanmadan, neşeyle yüzebilir. Renklerine, boyutlarına göre ayırır, analiz eder, benzerlik kurar, taklit eder ve en önemli nokta eğlenirken öğrenir. Sadece görüp duyarak bu kadar bilgi edinebilen bir çocuğun bir de aynı ortamda bir evcil hayvan ile büyüdüğünü düşündüğümüzde olabilecek güzelliklerden kesinlikle siz sorumlusunuz.

Çocuğunuzun ve evcil hayvanınızın bir arada büyümesi ya da yaşamasının bir diğer güzel noktası çocuğunuzun sorumluluk duygusunun artmasına fayda sağlamasıdır. Kendisi daha sorumluluk alacak yaşta olamasa bile sizin kedi ya da köpeğiniz arasındaki iletişimi izleyerek bile sorumluluk duygusunu arttırabilir. Keza evcil hayvanınızın diğer türlerle olan davranışlarını gözetleyerek onun ya da karşındaki türün ihtiyacını çözümler ve aynı ilişkiyi arkadaşları arasında özverili bir şekilde kurmayı dener. Böylece çocuğunuzun sosyal ve duygusal gelişimi desteklenmiş olur.

Çocuğunuz ne kadar hareketli olursa o derece büyük ve küçük kas gelişimi desteklenir. Ailecek çıkılan bir hafta sonu gezintisi, pikniği çocuğunuzun motor gelişimine elbette ki katkı sağlar. Bir de yanında onunla koşup oynayabilecek bir köpek arkadaşının olduğunu düşünelim. Korkusunu yenemeyip ondan kaçarken bile evcil hayvanınız sayesinde fiziksel aktivite yapmış oluyor ne güzel öyle değil mi? Tabii ki fiziksel aktivite gerçekleştirsin yeter ki diyerek çocuğumuzu başı boş ya da güvenliksiz bırakmıyoruz. Büyüklerinin gözetimi altında evcil hayvan dostlarıyla eğlenen çocuklar emin olun ki ileride çok daha başarılı olmaktadırlar. Unutmamak gerekir ki hayvan seven insandan zarar gelmez.

Özetlemek gerekir ise evcil hayvan beslemek sadece çocuğunuzun değil o çevrede bulunan herkesin gelişimini destekler ve hızlandırır.

Cevap bırakın