En Popüler Kedi Cinsleri ve Özellikleri

0 22

Kedi cinsleri ve özellikleri sıklıkla araştırılıyor. Dünyanın en popüler evcil hayvanı olarak kabul edilen kedilerin pek çok cinsi bulunur. Bu kedi cinslerinin görünüşleri, kişilikleri ve diğer pek çok özellikleri birbirinden farklılık gösterebilir. Tek değişmeyen ise bu kedilerin insan hayatındaki yeridir.

Sevimli vücutları ve kocaman gözleri ile kediler insanların en çok sevdiği canlılardan biridir. Onları sevmek ve onlarla oynamak pek çok insana iyi hissettirir. Bu nedenle kedi sahip olmak isteyen veya kedilere ilgi duyan herkes kedi cinslerini bilmek ister. Ayrıca farklı cins kedilerin sahip olduğu özellikler de merak edilir. Farklı organizasyonlara göre değişiklikler olsa da dünyada 70’ten fazla kedi ırkı olduğu bilinir. Bu yazıda farklı kedi cinsleri ve özellikleri ile ilgili bilgileri derledik.

Kedi Cinsleri: British Shorthair Kedi Cinsi

kedi cinsleri

British Shortair kedi cinsi, güçlü vücudu ve gelişmiş kemik yapısıyla öne çıkar. Güçlü vücudu nedeniyle yüksek bağışıklığa sahip bir kedi cinsidir. Geniş göğüsleri ile tıknaz ve sevimli bir vücutları vardır. Uçlara doğru sivrilen tabanı geniş olan kulakları bulunur.

2 yaşına gelene kadar renk değişimi yaşanan yuvarlak gözlere sahiptir. Sağlam kemik yapıları ve kasları ile güçlü bacakları onları fazla kilolarda bile ayakta tutar. Vücutlarını kaplayan yoğun tüylerinin uzunluğu kısadır. Ancak çok yoğun bir yapıda olduğu için sevimli peluş oyuncaklar gibi dururlar.

British Shorthair kedilerinin sakin ve uysal bir karakterleri vardır. Ne yapıp yapmayacaklarını bilirler. Oyunlarını ev içerisinde dağınıklık yapmadan oynarlar. Orta düzeyde hareket aktiviteleri mevcuttur. Sahibine çok bağlı bir kedi türüdür. Ancak her zaman sahibinin dibinde dolanma ihtiyacı duymazlar.

Bol sevgi ve ilgi verilince daha samimi davranırlar. Kucaklanmak yerine sahibi ile beraber oturmayı ve beraber bir şeyler yapmayı tercih ederler. Çok ses çıkarmayan bir kedi türü olduğu için apartman yaşamı dahil her türlü yaşama uygundur. Uyumlu ve ev içerisinde kendi halinde oyun oynayabilmesi ile British Shorthair kedi cinsi en popüler evcil kediler arasında yer alır.

Kedi Cinsleri: Scottish Fold Kedi Cinsi

Kalın tüy yapısı ve orta boy vücudu ile tıknaz görünümleri olan kedilerdir. Vücutlarına göre küçük sayılabilecek kafaları vardır. Ancak bu onların daha sevimli görünmesini sağlamaktadır. Scottish Fold kedilerin kulak yapıları kendilerine has bir yapıya sahiptir. Uçlara doğru sivrilen kulakları öne veya arkaya doğru katlanmış pozisyondadır. Altın rengi, mavi ve yeşil olabilen geniş yapılı gözleri vardır. Bacakları dolgun ve kısadır. Orta veya uzun olan yoğun tüyleri bulunur.

Çok zeki olan Scottish Fold kedilerinin uysal ve arkadaş canlısı bir doğaları dikkat çeker. Bu nedenle herkesle iyi anlaşabilirler. Sahiplerine çok bağlı olurlar. Ancak sürekli ilgi beklemezler. Kimi zamanlar sevgi ve ilgi beklerler. Sonrasında ise kendi köşelerine çekilirler. Aileden bir kişiyle daha derin bir bağ kurarlar. Kucağa alınmak yerine yan yana oturmayı ve bir şeyler yapmayı tercih ederler. Çok sessiz ve düşük hareket ihtiyacına sahip bir kedi cinsi olmasıyla insanlar tarafından çok tercih edilen bir türdür.

Kedi Cinsleri: İran Kedisi

Kalın kemik yapısıyla orta veya büyük boyutlu olan kedilerdir. Sırtları kalçalarına doğru yukarı yönlü bir eğime sahiptir. Geniş göğüs yapıları ve kalın kısa bacakları ile tıknaz bir görünümleri vardır. Bacak kasları güçlüdür. Çoğu kedi türüne göre daha büyük bir kafaları mevcuttur. Kafalarını güçlü çeneleri ve minik burunları tamamlamaktadır.

Uçlara doğru sivrilen kulaklarının boyutu kafalarına oranla küçük kalır. Genellikle altın rengi, kahverengi ve yeşil olan gözleri yuvarlak ve orta boyutludur. Orta yoğunlukta tüyleri olan İran Kedisi, en tüylü kediler arasında yer alır. Bu nedenle tüy bakımına özen gösterilmesi gerekir.

İran Kedileri çok sakin ve uysal bir kedi ırkıdır. Fiziksel aktiviteleri çoğu kediye göre nispeten azdır. Zekaları yüksektir ama çok meraklı bir doğaları yoktur. Sahiplerine çok düşkün olurlar. Yeteri kadar ilgi ve sevgi aldıklarında sevimli bir arkadaş kazanılır. Ancak ilgi almak için sahibini rahatsız edecek bir kedi türü değildir.

Belli zamanlarda ve oyun oynamak istediklerinde sahiplerinin yanına giderler. Onun dışında kendi hallerinde sessiz sakin bir şekilde bir şeyler yapmayı veya yatmayı severler. Kucaklanmak ve tüylerinin okşanması en sevdikleri şeylerden biridir.

Kedi Cinsleri: Maine Coon Kedi Cinsi

Maine Coon kedi cinsinin vücudu diğer kedi türlerine göre daha büyük bir yapıya sahiptir. Orta ve büyük boy kediler arasında yer alan bu kedilerin güçlü ve geniş bir göğüsleri vardır. Çoğu kediye göre daha ağır olan bu kedilerin kilosu 12 kiloya kadar çıkabilmektedir. Uzun ve orta genişlikte yüzleri mevcuttur. Yüksek elmacık kemiklerinin öne çıktığı yüzleri kare şeklindedir. Vücut kasları gibi çene kasları da çok gelişmiştir.

Uçlara doğru sivrilen kulakları da vücutları gibi tüylü bir yapıya sahiptir. Oval şeklinde büyük gözleri ile yüzleri tamamlanmaktadır. Sağlam ve dengeli bacakları ile atik canlılardır. Maine Coon kedi cinsinin en belirgin karakteristik özelliği tüy yapısıdır. Vücudunun her yerini kaplayan tüyleri uzun, sık ve yoğun olur.

Hareketli ve oyun oynamayı seven kedilerdir. Sevgi dolu oldukları için aileleri ve diğer canlılarla iyi anlaşırlar. Sahiplerine çok düşkün olurlar. Ancak hareketlerine engel olacak şekilde bir rahatsızlığa neden olmazlar. Aile üyelerinin ne yaptıkları konusunda çok merak içinde oldukları için kimi zamanlar onları takip ederler. Kucaklanmayı çok fazla sevmezler.

Rahatlıklarına düşkün olan Maine Coon kedileri genellikle sevdikleri bir köşeye kıvrılırlar. Çok uzun ve sık tüy yapısına sahip oldukları için suyu hiç sevmezler. Ancak meraklı doğaları nedeniyle zaman zaman suya patileriyle dokunmaktan da geri duramazlar. Çok sevgi dolu ve arkadaş canlısı bir kedidir. Her zaman uysallıklarını koruyacaklarını söylemek abartı olmaz. Miyavlamaları yüksek seslidir ama çok miyavlamadıkları için bir rahatsızlık vermezler.

Kedi Cinsleri: Van Kedisi

kedi cinsleri 2

Van Kedileri, orta uzunlukta geniş ve sağlam bir gövdeye sahiptir. Kıvrak iskelet yapıları ile hareket kabiliyetleri çok yüksektir. İskelet gelişimlerini tamamlamaları 3 yıl kadar sürebilir. Yumuşak hatlara sahip büyük bir kafaları vardır. Belirgin elmacık kemikleri ve hafif eğimli gözleri ile yüzleri tamamlanmaktadır. Vücutlarına oranla büyük olan orta büyüklükte dışa dönük kulakları vardır. Kulaklarının uçları yuvarlaktır.

Van Kedileri, karakteristik bir göz yapısına sahiptir. Orta büyüklüğe sahip gözlerinin biri maviyken diğeri ise kehribar rengidir. Orta uzunlukta kaslı bacakları vardır. Yumuşacık bir dokuya sahip olan tüyleri uzun veya kısa olabilir. Bağışıklık sistemleri güçlü olan bu kediler çok hasta olmazlar.

Esnek bir vücuda sahip olan Van Kedileri çok hareketli olur ve oyun oynamayı çok severler. Geniş alanlarda yaşamaya daha uygundurlar. Suyu çok seven bit kedi türüdür. Çok arkadaş canlısı, nazik ve sevgi dolu olan zeki canlılardır.

Hiperaktif doğaları ile çok fazla sabit kalmayı sevmezler ama zaman zaman sahiplerinin kucağına uzanıp sevilmek isterler. Tiz sesleri ile sahipleri ile iletişim kurmaya çalışırlar. Aileleri ile çok derin bir bağ kurarlar. Bu nedenle onların ruhsal sağlığı için onlarla güzelce ilgilenmek ve bırakmamak gerekir.

Cevap bırakın