En Popüler Köpek Cinsleri ve Özellikleri

0 3

Köpek cinsleri ve özellikleri merak ediliyor. İnsanların en sadık dostları olarak da bilinen köpekler pek çok cinsi olan memeli bir hayvandır. Köpek cinslerinin sayısı 400’ün üzerindedir. Her köpek cinsinin kişiliği, görünüşü ve diğer özellikleri değişiklik gösterir.

Evcilleştirilmesi çok eski zamanlara dayanan köpekler pek çok millette bekçi ve avcı olarak yetiştirilmiştir. Ayrıca zarif görünüşleri nedeniyle beslenen köpek türleri de vardır. Günümüzde pek çok kişi sadık bir dost edinmek için köpek beslemeyi tercih eder ve bunun için kendilerine uygun bir köpek cinsi seçmek ister. Köpeklerin bakım gereksinimleri cinsine göre değişiklik gösterir.

Köpek Cinsleri: Cavalier King Charles Spaniel Köpek Cinsi

kopek cinsleri 1

Köpek cinsleri mevzu bahis olduğunda en bilinenler arasındadır. Vücuduna göre kısa bacaklara sahip olan orta büyüklükte bir köpek türüdür. Vücuduyla orantılı olan hafif yassı bir kafası vardır. Bu köpek cinsinde karakteristik olarak kafalarının üzerindeki tüylerde beyaz renk geçişi olur. Çok güçlü çene kaslarına ve keskin koku yeteneğine sahiptir.

Kulakları çok uzun ve sarkık olur. Vücudu gibi kulakları da bol tüylüdür. Hafif dalgalı ve uzun tüyleri vardır. Etrafında kahverengi ve siyah çerçeve olan gözlerinin boyutu çok büyük değildir. Bacak boyları kısadır. Bu nedenle güçsüz oldukları düşünülebilse de aksine çok güçlü bacak kaslarına sahip bir köpek ırkıdır. Patilerinde de uzun tüyler vardır. Çok tüylü bir köpek ırkı olmasına rağmen tüy dökülmesi fazla değildir.

Vücut yapısı ve uzun tüyleri ile Cavalier King Charles Spaniel köpek cinsine olan ilgi sürekli artmaktadır. Çok nazik ve arkadaş canlısı olan bir köpek türüdür. Ailelerine çok düşkün olurlar. Bu yüzden sevgi ve ilgi onlar için çok önemlidir. Ailelerinden gelen ufak bir ilgide bile çok sevinirler.

Zaman zaman kendilerini sevdirmek için sahiplerinin kucağına gelirler. Bu nedenle bu sadık köpeklerin çok fazla yalnız bırakılması onları olumsuz etkiler ve mutsuz olmalarına neden olur. Sahipleriyle oyun oynamak ve bir şeyler yaparak zaman geçirmek isterler. Aynı zamanda çok arkadaş canlısı ve uyumlu bir köpek türüdür.

Her yaştan insanla, hayvanlarla ve yabancılarla iyi anlaşabilirler. Zekası yüksek olan bu köpek ırkının eğitilmesi de oldukça kolaydır. Sabırlı ve disiplinli bir eğitim sürecinin ardından istenilen sonuçlar alınacaktır. İtaat eğitimleri ve sosyalleştirme konusuna bu sırada önem gösterilmelidir. Av köpeği içgüdüsüne sahip oldukları için nereye gittiklerine de dikkat edilmelidir.

Köpek Cinsleri: Toy Poodle Köpek Cinsi

kopek cinsleri

Köpek cinsleri arasında en bilinenlerden biridir. Küçük boyutlu köpek cinsleri arasında yer alan Toy Poodle köpek ırkının güçlü ve atletik bir vücudu vardır. Vücutları ile orantılı olan yuvarlak suratlarını tamamlayan boncuk gözleri ve kıvırcık tüyleri ile oyuncak benzeri bir görünüme sahip olurlar. Uzun bir çene ve geniş sarkık kulaklara sahip olan bir köpek ırkıdır. Uzun ve güçlü bacakları ile çok hızlı hareket edebilirler. Tüyleri ise kalın, uzun ve sık bir yapıdadır.

Toy Poodle köpek ırkı, çok enerjik ve oyuncu olur. Sahiplerinin övgüsünü almak için bir şeyler yapmayı çok severler. Yüksek zekaları ve sahiplerinden övgü almak istemeleri nedeniyle hızlıca eğitilebilirler. Sevimli ve itaatkar yapılarıyla ailenin en gözdesi olmayı başarırlar. Toy Poodle köpekleri de ailesine çok düşkün ve bağlı olur. Bu nedenle aile olarak zaman geçirmek onlar için önemlidir.

Yabancılara daha temkinli yaklaşan bir doğaları vardır. Hatta kimi zaman sahiplerini yabancılardan ve diğer hayvanlardan kıskanabilirler. Yalnız kalmayı çok sevmezler. Bu durum onlarda terk edilme duygusu gibi olumsuz duyguları tetikleyebilir. Bu nedenle fazla havlama ve huysuz olma gibi sonuçlar görülebilir. Toy Poodle köpek ırkını eğitirken çok sert davranılmamalıdır ama şımarmalarına da izin verilmemelidir. Eğitimlerini sabırla vermek gerekir. Fazla havlama durumlarını önlemek için iyi bir eğitim gerekir. Her köpek gibi egzersiz ihtiyaçları vardır. Hareketli bir köpek cinsi olan Toy Poodle köpeklerinin egzersiz ihtiyacı da karşılanmalıdır.

Köpek Cinsleri: Doberman Pinscher Köpek Cinsi

kopek cinsleri 2

Köpek cinsleri söz konusu olduğunda öne çıkar. Almanya kökenli olan Doberman Pinscher köpek cinsinin çok güçlü bir vücudu vardır. Tüm vücudunun mükemmel bir orantısı ve mükemmel bir kas nizamı mevcuttur. Bu zarif ve güçlü görünümleri ile pek çok kişinin dikkatini çeken bir köpek ırkıdır. Uzun bir kafa yapıları vardır.

Çene kasları ve koku alma duyuları çok gelişmiştir. Doberman Pinscher köpek ırkının kulakları ise dik bir konumdadır. Badem şeklinde orta boy gözleri vardır. Uzun ve düz bacaklarının kaslı yapısı nedeniyle asil bir görünümü olur. Doğal hali tazı kuyruğuna benzeyen kuyruklarına bazı yerlerde kesme işlemi uygulanarak kısa olması sağlanır. Kısa, yoğun ve sert tüyleri vardır.

Doberman Pinscher köpekleri çok özgüvenli olur. Yürüyüşlerinden ve hareketlerinden bu güvenleri hissedilir. Güçlü vücut yapısına sahip olan bu köpeklerin egzersiz ihtiyaçları da çok yüksek olur. Çoğu köpek ırkına göre daha fazla egzersiz yapmaları gerekir.

Çok zeki bir köpek cinsidir. Doğru şekilde eğitildikleri sürece çok hızlı bir şekilde eğitilebilirler. Eğitimlerinde onlara liderin kim olduğunu hissettirmek gerekir. Aksi taktirde bu özgüveni yüksek köpekler inatçı ve başına buyruk davranacaktır. Çok geç olgunlaşan bu köpeklerin eğitimlerine erkenden başlamak gerekir.

Doberman Pinscher köpek cinsi, sert ve güçlü görünümü ile insanlarda korku uyandırabilmektedir. Ancak aslında çok sadık, eğlenceli ve ailesine düşkün köpeklerdir. Aileleri ile vakit geçirmeyi ve oyun oynamayı çok severler. Onlara karşı çok korumacı olurlar. Çok yalnız kalmak istemezler. Doğru yetiştirildiklerinde ve sosyalleşmeleri sağlandığında sebepsiz yere insanlara saldırmazlar. Bu nedenle eğitimlerine önem verilmelidir ve saldırgan eylemler öğretmekten kaçınılmalıdır.

Köpek Cinsleri: Golden Retriever Köpek Cinsi

Köpek cinsleri arasında dikkat çeker. Orantılı bir vücuda sahip olan Golden Retriever köepk cinsi aynı zamanda atletiktir. Vücutlarından duydukları güven ile kendilerine inanan cesur köpeklerdir. Çok oyuncu ve hareketli olurlar. Hareketsizlik durumlarında kilo almaya meyillidirler. Vücutları ile orantılı ölçülere sahip bir kafaları vardır. Sarkık kulaklara sahip bir köpek ırkıdır. Buna rağmen işitmeleri çok iyidir. Hissettikleri sevgiyi tam olarak iletmelerini sağlayan hafif eğimli gözleri vardır. Çift katmanlı ve kabarık tüyleri vardır.

Golden Retriever cinsinin uysal, sevimli ve oyuncu bir doğaları vardır. Her yaştan insanla ve diğer canlılarla iyi anlaştıkları için iyi bir aile köpeği olurlar. Çocuklarla çok iyi arkadaş olurlar. Çok korumacı olan bu köpekler aynı zamanda iyi birer bekçi köpeğidir. Uyumlu ve eğitilmesi olan köpeklerdir. Sahiplerinden övgü almayı çok severler.

Bu köpekler ailesine çok düşkün olur ve onlarla zaman geçirmeyi çok sever. Bu nedenle ilgi görmeyi ve ilgi göstermeyi çok severler. Özellikle oyun oynamaya bayılan oyuncu köpeklerdir. Belirli durumlar dışında çok gürültü yapan bir cins değildir. 10-12 saat boyunca uyudukları görülebilir. Bu nedenle kilo almamaları için egzersiz ve beslenme ihtiyaçları doğru şekilde karşılanmalıdır.

Onlarla dışarıda yürüyüş yapmak, oyun oynamak ve köpek parklarına gitmek onları çok mutlu eder. Ayrıca bu sayede diğer köpeklerle ve canlılarla da sosyalleşebilirler. Orta boyutlu olan Golden Retriever köpek cinsi hem karada hem da havada hareket edebilen köpeklerdir. Güçlü bacakları ile çok iyi yüzerler. Çift katmanlı ve sudan koruyan tüy yapıları ile zarar görmeden suya girebilirler.

Cevap bırakın