Evcil Hayvan Türleri

0 149

Kimi zaman yalnızlığımızı azaltmak için bir dost, kimi zaman kalabalık ailemizin bir ferdi olan evcil hayvanlar bazen bizi kızdırsalar bile onları sevmekten asla vazgeçmiyoruz çünkü onlar bizim dilsiz meleklerimiz ve sadece ve sadece bizim ilgimize muhtaçlar. Çoğu zaman o kadar sahipleniciler ki yabancı insanlara karşı bâzen düşmanca davrandıklarına şahit olabilirsiniz. Hadi bakalım evcil hayvan türlerine.

Evcil Hayvan Köpekler

Evcil Köpekler

Çoğumuz Haçiko’nun hikayesinden haberdarızdır. Japonya’da Prof. Dr. Hidesaburo Ueno tarafından yavruyken bulunan safkan akita cinsi Haçiko, Profesörü her gün işe giderken metroya kadar takip eder ve işten eve dönmesini beklerdi. İşte köpeklerin ne kadar sadık olabileceğini görmek için Haçiko filmini izleyebilir ve köpek almak konusunda endişeleriniz varsa bunun yersiz olduğunu köpeklerin ne kadar fedakar olduğunu görebilirsiniz.

Evcil Hayvan Kediler

Evcil Kediler

En popüler evcil hayvanlar arasında ikinci sırada elbette ki kediler var. Maalesef nankör olmakla suçlanırlar, fakat siz bıraksanız da evden gitseler de ya aynı gün içinde ya haftalar ya da aylar sonra mutlaka geri dönerler, elbette yollarını çok fena bir şekilde kaybetmedilerse veya bir araba kazasına kurban gitmedilerse.

Evcil Hayvan Hamsterlar

Evcil Hamsterlar

Eğer çiftleri varsa her ay size hamster sürüsü hediye edebilmekle ünlülerdir, sevimli ve bağışıklı oldukça kuvvetli olan hamsterlar, bazen sizi geceleri uyutmayabilirler çünkü çoğunlukla spor aktivitelerini gece yaparlar. Oldukça hareketli, sevmenizin hiç de sıkıntı yaratmadığı bu sevimli canlıları beslemek de oldukça kolay çünkü köpekler gibi her gün dışarı çıkartma mecburiyetiniz ve vitaminli mamalar çeşitli oyuncaklar veya kedi için aldığınız tuvalet kumu, lüks mamalar gibi zorunlu masraflarınız yok sadece talaş ve eve aldığınız sebzeler ile besleyebilirsiniz.

Evcil Hayvan Balıklar

Evcil Balıklar

İster fanusta ister akvaryumda besleyebileceğiniz bu sevimli canlıların, bulundukları suyun temiz olması ve uygun oranda mama ile beslenilmesi dışında çok fazla bir istekleri yok elbette diğer tüylü ve dört ayaklı dostlarımız gibi sevilmeleri olası değil ama yalnızlığınıza birer dost olacakları kesin. Çoğu  klinik ve kütüphanede akvaryum olduğunu görmüşsünüzdür, bunun sebebi akvaryumdaki balıkları izlemenin insanlar üzerinde, hipnoz edici ve rahatlatıcı bir özelliğinin olmasıdır. Evcil Hayvan Türlerin de Yalnız akvaryum, ısıtıcı ve filtre tercihlerinizi içinde besleyeceğiniz balıklara göre olması için uzmanından mutlaka yardım almalısınız.

Evcil Hayvan Gine Domuzu

Evcil Gine Domuzu

  1. yüzyıldan beri çoğunlukla aristokratlar tarafından evde beslemek için tercih edilen bu canlılar, kesinlikle hamsterlar gibi haylaz değiller, çeşitli kafes eşyasına ihtiyaçları yok ve ısırma huyları da bulunmuyor ayrıca oldukça masrafsız beslenme alışkanlıkları var.

Evcil Hayvan Papağanlar

Evcil Papağanlar

Resimde gördüğünüz kuş sevda papağanı olarak bilinen bir cins elbette diğer papağan türleri gibi konuşkan değiller. Fakat çoğu papağanın kelime haznesi oldukça geniştir. Bundan tam 4000 yıl önce kuşlar güzellikleri sayesinde büyülenen insanoğlu tarafından kafeslenerek evcilleştirilmiş olmasına rağmen papağanların evcilleştirilme geçmişi daha da eskiye antik çağlara kadar dayanmaktadır, hatta araştırmalara göre eski Yunan kültüründe çok önemli olan bu dilli canlı, hediye edilir ve hatta bir bakıcı tahsis edilirdi işte bu kadar önemliler.

Evcil Hayvan Muhabbet Kuşları

Evcil Muhabbet Kuşları

Muhabbet kuşları kesinlikle papağanlar kadar dilbaz değil ama oldukça konuşkandırlar kelime hazneleri elbette o kadar geniş değildir. Kafesini bel üstü hizada tutarak güvende hissetmesini sağlayabilir, çift alırsanız kesinlikle dilinizi öğrenmesine engel olabilirsiniz ama tek olarak alır güzel ve ilgili bir bakım verirseniz ondan daha melodik sizinle sık sık muhabbet edecek bir canlı daha yoktur.Uygun bir bakım ile 40 yılı aşkın yaşayabilirler. Ülkemizde evcil hayvan olarak yetiştirilmeleri pek de karşılaşılmış bir şey olmasa da Uzak Doğu’da evcilleştirilip bakılmaları hayli popülerdir.

Evcil Tavşanlar

Evcil Tavşanlar

Evcil Hayvan Türlerinde doğru eğitildiği takdirde kedi veya köpek gibi kafessiz bir şekilde evin içinde rahatlıkla beraber yaşayabileceğiniz bu canlıyla çeşitli oyunlar oynayabilirsiniz. Beslenmesi kolaydır ve kendi kendini temizleyebildiği için koku bırakma gibi kötü özellikleri yoktur. İdeal bir canlı ama doğru tavşanı aldığınızdan emin olmalısınız.

Evcil Kaplumbağalar

Evcil Kaplumbağalar

Kara ve su olmak üzere iki türdedirler, ülkemizde karada da yaşayabilen su kaplumbağaları oldukça popülerdir. Sağlıklı bir yaşam bahşedildiğinde 14 yıl kadar yaşayabilmektedirler. Genel bilginin aksine yavaş değildirler hatta korktukları, endişelendikleri zaman oldukça hızlı kaçarak saklanabilirler.

Evcil Kertenkeleler

Evcil Kertenkeleler

Kertenkeleler utangaç ve bakımı kolay canlılardır. İlgi ve sabrettiğiniz takdirde güvenlerini kazanıp dost olabilirsiniz. Ortalama 20 yıl ömürleri vardır. Taze su ve solucan tarzı yemler ile beslenirler. Savunma mekanizması olarak kuyruğunu düşürür, geceleri keşfe çıkar gündüzleri uyurlar.

Evcil Hayvan Türleri makaleminizi incelediğiniz için çok teşekkür ederiz! Lütfen yorumlarınızı eksik etmeyin!

Cevap bırakın